Јенс Кекелејре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јенс Кекелејре
Јенс Кекелејре на Е3 Харелбеке 2015
Лични податоци
Цело имеЈенс Кекелејре
Роден23 ноември 1988 (1988-11-23) (33 г.)
Брухе,  Белгија
Висина1,85 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2007–2009 ВК Суненс
Професионални клубови
2010–2011
2012–2017
2018-2019
2020-
Кофидис
ГринЕЏ
Лото-Судал
ЕФ Про Сајклинг
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)

Етапни трки

Трка околу Белгија (2017, 2018)
Последна промена
2 февруари 2020

Јенс Кекелејре (холандски: Jens Keukeleire; р. 23 ноември 1988 во Брухе) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
4. Европско друмско првенство
7. Меморијал Филип ван Конингсло
2010
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Ле Самин
1. Нокере Курсе
5. Трофео Магалуф-Палманова
5. Париз-Брисел
6. Трофео Кала Милор
2011
1. Етапа 3 Трка околу Австрија
4. Нокере Курсе
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Енеко Тур
9. Париз-Тур
10. Дварс дор Вландерен
10. Бјанке-Турне-Бјанке
2013
Вуелта а Бургос
1. Етапа 2
1. Етапа 3
7. Дварс дор Вландерен
2014
7. ГП Чита ди Камаиоре
8. Краен пласман Енеко Тур
9. Дварс дор Вландерен
2015
6. Париз-Рубе
9. Е3 Харелбеке
2016
1. Етапа 12 Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 Трка околу Словенија
3. ГП Бруно Бегели
5. Дварс дор Вландерен
7. Тре Вали Варезине
2017
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Белгија
2. Гент-Вевелгем
4. Национално друмско првенство
5. Велосипедски класик Брухе
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 19 на Тур де Франс
2018
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Белгија
4. Омлоп ван хет Хутланд
10. Класик Фамен Арден
2019
3. Краен пласман Четири дена Динкерк
5. Бинше-Шиме-Бинше
5. Омлоп ван хет Хутланд
7. Краен пласман Трка околу Германија
7. Курне-Брисел-Курне
2020
4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки[2]
Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро д’Италија 127 73
Jersey yellow.svg Тур де Франс 67 59 СО 98
Jersey red.svg Вуелта а Еспања 93 64

СО = се откажал; — не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EF Education First strengthens Classics squad with Keukeleire“. ЕФ Про Сајклинг. Slipstream Sports. 23 септември 2019. Посетено на 23 декември 2019.
  2. http://www.procyclingstats.com/rider.php?id=140191&season=2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]