Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2020
Детали за трката
Издание6. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 1.UWT
Датум2 февруари 2020
Растојание171,7 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеЏелонг
ОдредиштеЏелонг
Екипи16
Возачи на почеток108
Возачи на крај95
Просечна брзина41,909 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Дрис Девенинс (Декојнинк-Квик Степ)
ВторопласиранRUS Павел Сиваков (Инеос)
ТретопласиранRSA Дарил Импи (Мичелтон-Скот)
◀20192023▶
Документација

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2020 — 6. издание на велосипедската еднодневна трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“, која се одржала на 2 февруари како втор настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, петнаесет од деветнаесетте екипи настапиле на трката, ист број како 2019 година.[2] Австралиската национална екипа ја заокружила главната група од 16 екипи, без ниедна професионална континентална екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (15)Национална екипа
  • AUS Korda Mentha Real Estate Australia

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дрис Девенинс Декојнинк-Квик Степ4ч 05' 49
2. RUS Павел Сиваков Инеос+ 0
3. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 4
4. BEL Јенс Кекелејре ЕФ Про Сајклинг+ 4
5. NED Дилан ван Барле Инеос+ 4
6. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 4
7. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 25
8. AUT Марко Халер Бахреин-Мекларен+ 25
9. ITA Елија Вивијани Кофидис+ 25
10. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 25
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
  2. „15 WorldTour teams for Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 декември 2018. Посетено на 27 јануари 2019.
  3. „Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс" 2020“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]