Прејди на содржината

Енеко Тур 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енеко Тур 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 20 од 29
Детали за трката
Датум(и) 6–12 август
Етапи 7
Растојание 1.040,6 км
Време 24ч 51' 13" (41,87 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Ларс Бом (Холандија) (Рабобанк)
Втор  Силвен Шаванел (Франција) (Омега Парма-Квик Степ)
Трет  Ники Терпстра (Холандија) (Омега Парма-Квик Степ)

Бодовен  Џакомо Ницоло (Италија) (РадиоШек-Нисан)
Екипен Омега Парма-Квик Степ
2011
2013

Енеко Тур 2012 било осмо издание на велосипедската етапна трка Енеко Тур. Започнала на 6 август во Валвејк во Холандија, а завршила на 12 август во Герардсберген, Белгија, по седум етапи. Таа била 20. трка во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од возачот на Рабобанк Ларс Бом, кој ја освоил водечката бела маичка последниот ден, завршувајќи втор зад возачот на Аксент.џобс-Вилемс Веранда Алесандро Балан на кралската етапа и одржувајќи доволна предност со неговиот резултат за освојување на водечката маичка.[1] Предноста на Бом пред второпласираниот Силвен Шаванел од Омега Парма-Квик Степ била 26 секунди,[2] а неговиот колега Ники Терпстра го довршил подиумот, 23 секунди зад Шаванел и 49 секунди зад Бом.[3] Возачот на Орика-ГринЕЏ Свен Тафт првично завршил како трет на трката, но добил казна од 20 секунди за направен прекршок со шише вода.

Во другите пласмани на трката, возачот на РадиоШек-Нисан Џакомо Ницоло ја освоил црвената маичка за бодовниот пласман,[4] откако победил на етапа на трката, а Лоренс де Врезе од Топспорт Вландерен-Меркатор го освоил „борбениот“ пласман за најмногу освоени бодови на средните спринтови на трката. И покрај тоа што не победиле на ниедна етапа, Омега Парма-Квик Степ завршиле на чело на екипниот пласман, откако тројца возачи - Шаванел, Терпстра Михал Квјатковски, кој бил осми – завршиле во првите десет во крајниот генерален пласман.[5]

Распоред

[уреди | уреди извор]

Трката се состои од седум етапи, вклучувајќи две хронометарски етапи; еден поединечен хронометар во Ардоје и екипниот хронометар во Ситард.[6] Исто така, во патеката за првпат било приклучено познатото искачување Мур ван Герардсберген,[7] познато по неговото присуство во еднодневна трка Трка околу Фландрија.

Етапа Датум Патека Растојание Вид Победник
1 6 август Валвејк (Холандија) до Миделбург (Холандија) 203,9 км рамна етапа  Марсел Кител (ГЕР)
2 7 август Ситард (Холандија) до Ситард (Холандија) 18,9 км екипен хронометар Орика-ГринЕЏ
3 8 август Римст (Белгија) до Генк (Белгија) 188 км рамна етапа  Тео Бос (ХОЛ)
4 9 август Херс (Белгија) до Берген оп Зом (Холандија) 213,3 км рамна етапа  Марсел Кител (ГЕР)
5 10 август Хогерхајде (Холандија) до Алтер (Белгија) 184,6 км рамна етапа  Џакомо Ницоло (ИТА)
6 11 август Ардоје (Белгија) до Ардоје (Белгија) 17,4 км поединечен хронометар  Свен Тафт (КАН)
7 12 август Малдегем (Белгија) до Герардсберген (Белгија) 214,5 км рамна етапа  Алесандро Балан (ИТА)
Вкупно 1.040,6 км

Бидејќи Енеко Тур е дел од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI ProTeam екипи биле повикани автоматски се обврзани да испратат екипа. Три други екипи добиле специјални покани за трката, така создавајќи ја главата група од 21 екипа.[8] Помеѓу учесниците бил и Алберто Контадор, негова прва трка по завршувањето на неговата суспензија.[9]

Екипите кои учестувувале на трката биле:[10]

6 август 2012 — Валвејк (Холандија) до Миделбург (Холандија), 203,9 км[11]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Аргос-Шимано 5ч 38' 28"
2  Арно Демар (ФРА) ФДЖ-БигМет и.в.
3  Тејлор Фини (САД) Аксент.џобс-Вилемс Веранда и.в.
4  Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Шарп и.в.
5  Адам Блајт (ВБР) Аксент.џобс-Вилемс Веранда и.в.
6  Михаел ван Стејен (БЕЛ) Топспорт Вландерен-Меркатор и.в.
7  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
8  Фредерик Робер (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
9  Јакопо Гварниери (ИТА) Астана и.в.
10  Џакомо Ницоло (ИТА) РадиоШек-Нисан и.в.
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Аргос-Шимано 5ч 38' 18"
2  Арно Демар (ФРА) ФДЖ-БигМет + 4"
3  Тејлор Фини (САД) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 6"
4  Аидис Круопис (ЛИТ) Орика-ГринЕЏ + 6"
5  Франсиско Вентосо (ШПА) Мовистар Тим + 7"
6  Ваутер Мол (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 8"
7  Лук Роу (ВБР) Тим Скај + 8"
8  Роберт Вагнер (ГЕР) РадиоШек-Нисан + 9"
9  Матео Монтагути (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 9"
10  Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Шарп + 10"
7 август 2012 — Ситард (Холандија), 18,9 км, екипен хронометар (TTT)[12]
Резултат од етапа 2
Екипа Време
1 Орика-ГринЕЏ 21' 09"
2 Омега Парма-Квик Степ + 1"
3 Катјуша + 2"
4 Рабобанк + 5"
5 Ликвигас-Канондејл + 17"
6 РадиоШек-Нисан + 17"
7 Мовистар Тим + 19"
8 Гармин-Шарп + 28"
9 Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 28"
10 Вакансолел-ДКМ + 32"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-ГринЕЏ 5ч 59' 37"
2  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 0"
3  Свен Тафт (КАН) Орика-ГринЕЏ + 0"
4  Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 0"
5  Јенс Мурис (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 0"
6  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1"
7  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1"
8  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1"
9  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1"
10  Дрис Девенин (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1"
8 август 2012 — Римст (Белгија) до Генк (Белгија), 188 км[13]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Тео Бос (ХОЛ) Рабобанк 4ч 14' 49"
2  Џон Дегенколб (ГЕР) Аргос-Шимано и.в.
3  Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Шарп и.в.
4  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
5  Мануел Белети (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
6  Франсиско Вентосо (ШПА) Мовистар Тим и.в.
7  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
8  Михаел ван Штејен (БЕЛ) Топспорт Вландерен-Меркатор и.в.
9  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
10  Џакопо Гварниери (ИТА) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-ГринЕЏ 10ч 14' 26"
2  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 0"
3  Свен Тафт (КАН) Орика-ГринЕЏ + 0"
4  Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 0"
5  Јен Мурис (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 0"
6  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1"
7  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1"
8  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1"
9  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1"
10  Дрис Девенинс (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1"
9 август 2012 — Херс (Белгија) до Берген оп Зом (Холандија), 213,3 км[14]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Аргос-Шимано 5ч 11' 41"
2  Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
3  Џакомо Ницоло (ИТА) РадиоШек-Нисан и.в.
4  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
5  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
6  Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Шарп и.в.
7  Џакопо Гварниери (ИТА) Астана и.в.
8  Аидис Круопис (ЛИТ) Орика-ГринЕЏ и.в.
9  Тео Бос (ХОЛ) Рабобанк и.в.
10  Михаел ван Штејен (БЕЛ) Топспорт Вландерен-Меркатор и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 15ч 26' 06"
2  Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-ГринЕЏ + 1"
3  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 2"
4  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 2"
5  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 3"
6  Ларс Бом (ХОЛ) Рабобанк + 4"
7  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 6"
8  Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 6"
9  Јенс Мурис (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 6"
10  Свен Тафт (КАН) Орика-ГринЕЏ + 6"
10 август 2012 — Хогерхајде (Холандија) до Алтер (Белгија), 184,6 км[15]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Џакомо Ницоло (ИТА) РадиоШек-Нисан 4ч 10' 20"
2  Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
3  Мануел Белети (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
4  Арно Демар (ФРА) ФДЖ-БигМет s.t.
5  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
6  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
7  Адам Блајт (ВБР) Аксент.џобс-Вилемс Веранда и.в.
8  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
9  Аидис Круопис (ЛИТ) Орика-ГринЕЏ и.в.
10  Михаел ван Штејен (БЕЛ) Топспорт Вландерен-Меркатор и.в.
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 19ч 36' 26"
2  Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-ГринЕЏ + 1"
3  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 2"
4  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 2"
5  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 3"
6  Ларс Бом (ХОЛ) Рабобанк + 4"
7  Герт Стегман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 4"
8  Џакомо Ницоло (ИТА) РадиоШек-Нисан + 5"
9  Јенс Мурис (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 5"
10  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 6"
11 август 2012 — Ардоје (Белгија), 17,4 км, поединечен хронометар (ITT)[16]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1 { Свен Тафт (КАН) Орика-ГринЕЏ 20' 25"
2  Тејлор Фини (САД) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 5"
3  Ларс Бом (ХОЛ) Рабобанк + 6"
4  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 18"
5  Адријано Малори (ИТА) Лампре-ИСД + 19"
6  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 20"
7  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 22"
8  Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 25"
9  Јенс Мурис (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 26"
10  Џонатан Кастровјехо (ШПА) Мовистар Тим + 30"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1  Свен Тафт (КАН) Орика-ГринЕЏ 19ч 56' 57"
2  Ларс Бом (ХОЛ) Рабобанк + 4"
3  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 16"
4  Јенс Мурис (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 25"
5  Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 25"
6  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 37"
7  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 39"
8  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 47"
9  Џонатан Кастровјехо (ШПА) Мовистар Тим + 48"
10  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 49"
12 август 2012 — Малдегем (Белгија) до Герардсберген (Белгија), 214,5 км[17]
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Алесандро Балан (ИТА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда 4ч 54' 16"
2  Ларс Бом (ХОЛ) Рабобанк + 2"
3  Франсиско Вентосо (ШПА) Мовистар Тим + 6"
4  Ник Нијенс (БЕЛ) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 6"
5  Марко Маркато (ИТА) Вакансолел-ДКМ + 6"
6  Диего Улиси (ИТА) Лампре-ИСД + 6"
7  Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Нисан + 6"
8  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 6"
9  Лоренс де Врезе (БЕЛ) Топспорт Вландерен-Меркатор + 10"
10  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 10"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Ларс Бом (ХОЛ) Рабобанк 24ч 51' 13"
2  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 26"
3  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 49"
4  Алберто Контадор (ШПА) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 55"
5  Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 55"
6  Џонатан Кастровјехо (ШПА) Мовистар Тим + 58"
7  Свен Тафт (КАН) Орика-ГринЕЏ + 1' 00"
8  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1' 05"
9  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 1' 07"
10  Јан Бакелант (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 1' 13"

Пласмани

[уреди | уреди извор]
Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Комбиниран пласман
Екипен пласман
1 Марсел Кител Марсел Кител Марсел Кител Пабло Уртасун Аксент.џобс-Вилемс Веранда
2 Орика-ГринЕЏ Јенс Кекелејре Орика-ГринЕЏ
3 Тео Бос Хајнрих Хауслер Лоренс де Вресе
4 Марсел Кител Том Бонен Марсел Кител
5 Џакомо Ницоло Џакомо Ницоло
6 Свен Тафт Свен Тафт
7 Алесандро Балан Ларс Бом Омега Парма-Квик Степ
На крај Ларс Бом Џакомо Ницоло Лоренс де Врезе Омега Парма-Квик Степ
 1. „Бом го додаде Енеко Тур на неговите победи“. Рабобанк. Rabosport. 12 август 2012. Посетено на 12 август 2012.
 2. „Победа на Енеко за Бом“. Sky Sports. BSkyB. 12 август 2012. Посетено на 12 август 2012.
 3. „Ларс Бом го освоил Енеко тур 2012 на последната етапа“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Agence France-Presse. 12 август 2012. Архивирано од изворникот на 2013-04-24. Посетено на 12 август 2012.
 4. „Успешна недела на Енеко Тур“. РадиоШек-Нисан. Leopard SA. 12 август 2012. Посетено на 12 август 2012.
 5. „Шаванел и Терпстра на подиум“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. 12 август 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-31. Посетено на 12 август 2012.
 6. „Eneco Tour starts in Waalwijk“. NU.nl (холандски). Sanoma. 22 април 2012. Архивирано од изворникот на 2012-04-08. Посетено на 6 август 2012.
 7. „Muur van Geraardsbergen finale for Eneco Tour“. Cycling News. Future Publishing Limited. 1 февруари 2012. Посетено на 6 август 2012.
 8. „Многу врвни возачи на Енеко Тур 2012“. Енеко Тур. Eneco Energie. 3 август 2012. Посетено на 6 август 2012.[мртва врска]
 9. Стоукс, Шејн (5 август 2012). „Контадот може да настапува на трки, бидејќи му заврши суспензијата“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 6 август 2012.
 10. „Енеко Тур 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 6 август 2012.
 11. „Валвејк-Миделбург“ (PDF). Енеко Тур. Eneco Energie. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-08-12. Посетено на 6 август 2012.
 12. „Ситард-Гелен-Ситард-Гелен“ (PDF). Енеко Тур. Eneco Energie. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-08-13. Посетено на 7 август 2012.
 13. „Римст-Генк“ (PDF). Енеко Тур. Eneco Energie. Посетено на 8 август 2012.[мртва врска]
 14. „Херс-Берген оп Зом“ (PDF). Енеко Тур. Eneco Energie. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-08-13. Посетено на 9 август 2012.
 15. „Хогерхајде-Алтер“ (PDF). Енеко Тур. Eneco Energie. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-08-12. Посетено на 10 август 2012.
 16. „Tuft lands Eneco time trial, race leadership“. Google News. Google Inc. Agence France-Presse. 11 август 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-03. Посетено на 11 август 2012.
 17. „Малдегем-Герардсберген“ (PDF). Енеко Тур. Eneco Energie. Посетено на 12 август 2012.[мртва врска]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]