ГП Западна Франција 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ГП Уест-Франција 2012)
Прејди на: содржини, барај
ГП Западна Франција
Светска турнеја UCI 2012, трка 24 од 29
Детали за трката
Date 26 август 2012
Растојание 243 км
Време 5ч 55' 28" (25,49 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Едвалд Боасон Хаген (Норвешка) (Тим Скај)
Втор  Руј Кошта (Португалија) (Мовистар Тим)
Трет  Хајнрих Хауслер (Австралија) (Гармин-Шарп)
2011
2013

ГП Западна Франција 2012 било 76. издание на ГП Западна Франција, еднодневна велосипедска трка. Била одржана на 26 август 2012 на растојание од 243 километри, започнувајќи и завршувајќи во Плуе, Франција. Била дваесет и четврта трка во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од возачот на Тим Скај Едвалд Боасон Хаген,[1] откако се одвоил од групата со цел да го достигне водечкиот напред, Португалецот Руј Кошта од Мовистар Тим, забрзувајќи и поразувајќи го на целта со пет секунди во Плуе. Кошта успеал да се одржи пред налетот на главната група и да заврши како второпласиран,[2] додека во масовниот спринт за третото место се изборил возачот на Гармин-Шарп Хајнрих Хауслер.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи ГП Западна Франција бил настан од Светската турнеја UCI, сите 18 UCI ProTeam екипи биле повикани автоматски и се обврзани да испратат своја екипа. На пет други екипи им биле доделени дополнителни покани за трката и со тоа е создадена главната група од 23 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[4]

Резултати[уреди | уреди извор]

[5]

Велосипедист Екипа Време Светска турнеја UCI
Бодови
1  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај 5h 55' 28" 80
2  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 5" 60
3  Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Шарп + 5" 50
4  Метју Гос (АВС) Орика-ГринЕЏ + 5" 40
5  Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол + 5" 30
6  Марко Маркато (ИТА) Вакансолел-ДКМ + 5" 22
7  Џакомо Ницоло (ИТА) РадиоШек-Нисан + 5" 14
8  Борут Божич (СЛО) Астана + 5" 10
9  Самуел Димулен (ФРА) Кофидис + 5"
10  Лука Паолини (ИТА) Катјуша + 5" 2

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]