Прејди на содржината

Класик Бретања 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Класик Бретања 2016
Детали за трката
Издание80. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум28 август 2016
Растојание247 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај128
Просечна брзина41,308 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Оливер Насен (ИАМ)
ВторопласиранITA Алберто Бетиол (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (Катјуша)
◀20152017▶
Документација

Класик Бретања 2016 (претходно позната како ГП Западна Франција) — 80. издание на француската велосипедска класична трка Класик Бретања. Се одржала на 28 август 2016 година.[1]

Трката била освоена од Оливер Насен во спринт.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класик Бретања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Оливер Насен ИАМ5ч 58' 46
2. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2
3. NOR Александер Кристоф Катјуша+ 5
4. AUS Мајкл Метјус Тим Џејко АИУла+ 5
5. GER Џон Дегенколб Тим ДСМ+ 5
6. POL Маќеј Патерски ЦЦЦ Спранди Полковице+ 5
7. NOR Даниел Хуелгор Групама-ФДЖ+ 5
8. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 5
9. ITA Матео Трентин Судал Квик-Степ+ 5
10. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 5
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 5 декември 2015.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Класик Бретања 2016“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]