Џакомо Ницоло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џакомо Ницоло
Ницоло на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеЏакомо Ницоло
Роден30 јануари 1989 (1989-01-30) (30 г.)
Милано,  Италија
Висина1,84 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Дименжн Дата
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Професионални клубови
2011–2018
2019-Тим Дименжн Дата
Леопард Трек
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Бодовен пласман (2015, 2016)

Етапни трки

Тур де Валони (2012)

Еднодневни трки и класици

MaillotItalia.svg Национален друмски првак (2016)
ГП Кантон Аргау (2016)
Гран Пиемонте (2016)
Гран Премио Нобили Рубинетери (2015)
Последна промена
14 мај 2019

Џакомо Ницоло (италијански: Giacomo Nizzolo; р. 30 јануари 1989 во Милано) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Дименжн Дата.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Леопард Трек (2011–2018)[уреди | уреди извор]

Ницоло ја освоил својата прва победа на трка од Светската турнеја во август 2012, на петтата етапа на Енеко Тур. Го започнал својот спринт на 300 метри пред целта и бил скоро одминат на самата линија од Јирген Рулантс (Лото-Белисол), кој помислил дека победил, но со фотофинишот се покажало дека Ницоло бил победник.[2]

Го освоил бодовниот пласман две години по ред во 2015 и 2016 без да освои ниту една етапа.

Во 2018 година, Ницоло бил именуван во почетниот состав на Вуелта а Еспања, каде завршил на подиум на три различни етапи.

Дименжн Дата[уреди | уреди извор]

Ницоло потпишал двегодишен договор со Тим Дименжн Дата на 21 септември 2018 година; ова било прва промена на екипа на Ницоло во неговата кариера.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 5 Трка околу Баварија
2. ПроРејс Берлин
3. Трка околу Келн
5. Трофео Магалуф-Палманова
9. Трофео Кала Милор
2012
1. Краен пласман Трка околу Валонија
1. Етапа 3
1. Пласман за млад возач
Енеко Тур
1. Етапа 5
1. Бодовен пласман
1. Етапа 3 Тур ду Поату-Шарент
3. Ватенфал Класик
5. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2013
Трка околу Луксембург
1. MaillotCyan.PNG Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Бодовен пласман Волта ао Алгарве
2. ГП Уест-Франција
2014
1. Етапа 3 Тур де Сан Луис
1. Етапа 2 Тур де Валони
2. Ватенфал Класик
3. Париз-Бурж
9. ГП Западна Франција
2015
1. Jersey red.svg Бодовен пласман Џиро д’Италија
1. Гран Премио Нобили Рубинетери
3. Ватенфал Класик
3. Тре Вали Варезине
3. Париз-Бурж
4. Копа Уго Агостони
5. Европски игри - друмска трка
6. ГП Кантон Аргау
7. Копа Берноки
10. Бриселски велосипедски класик
2016
1. MaillotItalia.svg Национално друмско првенство
1. Jersey red.svg Бодовен пласман Џиро д’Италија
1. Гран Пиемонте
1. ГП Кантон Аргау
1. Копа Берноки
Трка околу Хрватска
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Трка Абу Даби
2. Краен пласман Трка Дубаи
3. ЈуроАјс Класик
5. Светско друмско првенство
6. Дварс дор Вландерен
8. ГП Западна Франција
2018
1. Етапа 7 Вуелта а Сан Хуан
3. Класик Лондон-Сари
6. Јуроајс Класик
9. Гран При Черами
2019
1. Етапа 6 Трка околу Оман
9. Три дена Брухе-Де Пане

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Големи трки 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 130 130 141 137 110 СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 140

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dimension Data finalise 2019 roster“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 22 ноември 2018 (посет. 4 јануари 2019 г).
  2. Аткинс, Бен. „Енеко Тур: Џакомо Ницоло ја освоил својата прва победа на Светската турнеја на етапата пет“, „Velo Nation“, Velo Nation LLC, 10 август 2012 (посет. 10 август 2012 г).
  3. Nizzolo signs for Dimension Data“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 21 септември 2018 (посет. 4 јануари 2019 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]