Јуроајс Класик 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јуроајс Класик 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание24. Јуроајс Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум25 август 2019
Растојание216 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеХамбург
ОдредиштеХамбург
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај122
Просечна брзина45,086 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Кејлеб Јуан (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Џакомо Ницоло (Дименжн Дата) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Јуроајс Класик 2019 — 24. издание на велосипедската еднодневна трка Јуроајс Класик, која се одржала на 25 август како триесет и трет настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена третпат по ред од страна на италијанскиот возач Елија Вивијани во спринт.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Јуроајс Класик е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Две професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. USA Трек-Сегафредо
 12. BEL Лото-Судал
 13. AUS Мичелтон-Скот
 14. ESP Мовистар
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. UAE ОАЕ Емирати
 18. SUI Катјуша-Алпесин
Професионални континентални екипи (2)
 1. FRA Аркеа-Самсик
 2. RUS Гаспром-РусВело

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ4ч 47' 27
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
4. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
5. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 0
6. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
9. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
10. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Viviani wins EuroEyes Cyclassics Hamburg“. Cycling News. 25 August 2019. Посетено на 25 August 2019.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Јуроајс Класик 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]