Три дена Брухе-Де Пане 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Три дена Брухе-Де Пане 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание43. Три дена Де Пане
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 1.UWT
Датум27 март 2019
Растојание200,3 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеБрухе
ОдредиштеДе Пане
Екипи24
Возачи на почеток167
Возачи на крај155
Просечна брзина43,46 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Дилан Груневеген (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCOL Фернандо Гавирија (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Елија Вивијани (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Три дена Брухе-Де Пане 2019 — 43. издание на велосипедската еднодневна трка Три дена Брухе-Де Пане, која се одржала на 27 март како десетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од холандскиот возач Дилан Груневеген од екипата Џамбо-Висма.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2019 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Петнаесет екипи одлучиле да настапат на трката. Дополнително, девет професионални континентални екипи биле специјално поканети, со што се заокружила главната група од 24 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (15)
 1. BEL Декојнинк-Квик Степ
 2. KAZ Астана
 3. GER Бора-Хансгрое
 4. POL ССС Тим
 5. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 6. BEL Лото-Судал
 7. AUS Мичелтон-Скот
 8. ESP Мовистар
 9. RSA Дименжн Дата
 10. NED Џамбо-Висма
 11. SUI Катјуша-Алпесин
 12. GBR Инеос
 13. GER Санвеб
 14. USA Трек-Сегафредо
 15. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (9)
 1. FRA Кофидис
 2. BEL Корендон-Циркус
 3. FRA Директ Енержи
 4. ISR Израелска велосипедска академија
 5. NED Ромпот-Шарл
 6. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 7. FRA Витал Консепт-Б&Б Хотелс
 8. BEL Валони Брисел
 9. BEL Ванти-Груп Гобер

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[2]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма4ч 36' 32
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
5. FRA Жистен Жил Валони Брисел+ 0
6. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
7. BEL Јонас Вангенехтен Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 0
8. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
9. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
10. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Три дена Брухе-Де Пане 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]