Лауренс де Вресе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лауренс де Вресе
Де Вресе на Четири дена Динкерк 2014
Лични податоци
Цело имеЛауренс де Вресе
Роден29 септември 1988 (1988-09-29) (33 г.)
Гент,  Белгија
Висина1,90 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАстана Казахстан Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009
2010
Профел-Прорејс
Беверен 2000
Професионални клубови
2011–2013

2014
2015-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Ванти-Груп Гобер
Астана
Значајни победи
MaillotBélgica.PNG Национален друмски првак под 23 години (2010)
Последна промена
4 јануари 2019

Лауренс де Вресе (холандски: Laurens De Vreese; р. 29 септември 1988 во Гент) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана Казахстан Тим.

Де Вресе бил национален друмски првак под 23 години во 2010 година.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Де Вресе започнал како професионален на почетокот на сезоната 2011, возејќи како член на Топспорт Вландерен-Меркатор. На Лиеж-Бастон-Лиеж 2012, Де Вресе бил еден од возачите кои биле дисквалификувани од трката како последица на тоа што си скратиле дел од рутата.[2]

Де Вресе го напуштил Топспорт Вландерен-Балоас на крајот на сезоната 2013 и се приклучил на Ванти-Груп Гобер за сезоната 2014.[3] Подоцна, во август 2014 година, Астана објавиле дека Де Вресе потпишал едногодишен договор со екипата за 2015 година.[4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Омлоп Хет Ниувсблад за младинци
2. Флеш Ардене
2010
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. Краен пласман Топкомпетити
1. Краен пласман Триптик Ардене
1. Зилебеке-Вестутер-Зилебеке
2. Омлоп Хет Ниувсблад за младинци
3. Флеш Ардене
4. Краен пласман Тур де Лиеж
1. Етапа 4
4. Сиркут ди Ено
5. Покраинско друмско првенство под 23 години
5. Хесден Ост-Вландерен
7. Светско друмско првенство под 23 години
10. ГП Стад Гел
2011
3. ГП Пол Бореманс
3. Хесден Ост-Вландерен
5. Хале-Ингоигем
7. ГП Жосе Дибоа
10. Краен пласман Тур де Валони-Пикард
2012
1. Jersey black.svg Борбен пласман Енеко Тур
2. Париз-Тур
4. ГП Ванзеле
2013
1. Jersey black.svg Борбен пласман Трка околу Белгија
1. Jersey black.svg Борбен пласман Енеко Тур
6. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
9. ГП Кантон Аргау
9. Бинше-Шиме-Бинше
10. Трка околу Келн
10. Копа Берноки
2016
8. Краен пласман Трка околу Данска
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 3 Тур Даун Андер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „De Vrees tops Eijssen for U23 title“. Cycling News. Future Publishing Limited. 23 август 2010. Посетено на 8 август 2012.
  2. Худ, Ендру (22 април 2012). „Valverde, others disqualified for steering off Liege route“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 8 август 2012.
  3. „De Vreese going on at Wanty in 2014“. RTBF.be (француски). Radio Télévision Belge Francophone. 6 октомври 2013. Посетено на 10 декември 2013.
  4. „Договор 2015 - Лауренс де Вресе“. Астана. 30 август 2014. Посетено на 5 октомври 2014.
  5. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]