Омлоп Хет Ниусблад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Омлоп Хет Ниусблад
Tom Boonen 28-02-2009 11-29-17.JPG
Том Бонен на почетокот на трката во 2009 година
За трката
Датумкрај на февруари
РегионФландрија, Белгија
Месно имеOmloop Het Nieuwsblad (холандски)
ПрекарОмлоп
Воведен класик
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI (2017-)
Видеднодневна трка
Директор на тркатаВим Ван Херевеге
Историја
Прво издание1945 (1945)
Изданија75 (до 2020)
Прв победник Жан Богертс (БЕЛ)
Најмногу победи Јозеф Бријер (БЕЛ)
 Ернест Стеркс (БЕЛ)
 Петер ван Петегем (БЕЛ)
(3 победи)
Неодамнешен победник Јаспер Стејвен (БЕЛ)

Омлоп Хет Ниусблад (холандски: Omloop Het Nieuwsblad; претходно позната како Омлоп Хет Волк) — годишна професионална велосипедска еднодневна трка за мажи и жени, која почнувала и завршувала во Гент, Фландрија, Белгија. Вообичаено се одржува кон крајот на февруари. Претставува воведна трка во белгиската велосипедска сезона како прва трка во годината во северозападна Европа и поради тоа има значаен престиж.[1] Во 2017 година, трката била вклучена по првпат во Светската турнеја.[2][3] До 2016 година била 1. HC трка во Европската турнеја.

Трката започнува и завршува во Гент, Фландрија, поминувајќи низ ридовите во областа Фламански Ардени, означувајќи го почетокот на сезоната на калдрмисаните класици во Европа. Поради својот ран датум во календарот, често се соочува со ладно време, што е целосна спротивност на раните етапни трки на Средниот Исток и во Јужна Европа.[4] Следниот ден се одржува Курне-Брисел-Курне со што се заокружува воведниот викенд.

Од 2006 година истиот ден се одржува и женско издание, започнувајќи и завршувајќи на истото место во должина од околу 130 километри. Обата настани се организирани од Фландриски класици.

Историја[уреди | уреди извор]

Омлоп Хет Волк[уреди | уреди извор]

Првпат одржана во 1945 година, трката била наречена „Омлоп ван Вландерен“ (Omloop van Vlaanderen), што означува Круг околу Фландрија. Трката била започната од фламанскиот весник Хет Волк, како одговор на класикот Трка околу Фландрија на соперничкиот весник Хет Ниусблад. Хет Волк, левичарски весник, сакал да започне нова велосипедска трка во Фландрија како соперничка трка на наводната блискост на Трката околу Фландрија со нацистите во текот на Втората светска војна.[заб. 1][8] Организаторите на трката протестирале дека името било преслично на нивното — постои мала семантичка разлика помеѓу „Ронде“ и „Омлоп“. Белгиската велосипедска федерација побарала Хет Волк да го промени името на настанот.[9][10] Во 2009 година, поранешните сопернички весници „Хет Волк“ и „Хет Ниусблад“ се споиле, со што трката била преименувана во „Омлоп Хет Ниусблад“ од 64. издание.[заб. 2][11]

Зимска трка[уреди | уреди извор]

Поради датумот рано во сезоната, трката понекогаш имала студени и зимски услови.[4] Три изданија на трката биле откажани. Трката во 1971 година била одложена поради снег и била одржана три недели подоцна. ВО 1986 и во 2004 година, организаторите биле принудени да ја откажат трката, бидејќи снегот и ниските температури ја направиле патеката преопасна и не можела да биде гарантирана безбедноста на возачите.[12][13][14] Во поново време, организаторите се водат според временската прогноза и ја приладуваат патеката, ако некои делови се сметаат за несигурни. Без поврзаност со времето, трката во 1960 година била откажана поради недоразбирање помеѓу организаторите и регулаторното тело UCI.[заб. 3]

Белгиска воведна трка[уреди | уреди извор]

Традиционално претставува воведна трка во белгиската велосипедска сезона, трката има особено значење за белгиските велосипедисти. Низ историјата, белгиските возачи, навикнати на ладното време и водени од големите групи на поддржувачи, владееле со трката. Белгијците освоиле 56 од 72 изданија, но поради растечкото светско внимание на трката, тие освоиле само четири во последните десет изданија. Во 1948 година, италијанскиот возач Фаусто Копи ја освоил трката, но бил дисквалификуван за нелегална промена на тркалото.[заб. 4]

Рекордот за број на победи е три, кој го држат Јозеф Бријер, Ернест Стеркс и Петер ван Петегем. Бријер го има најбрзиот просек (43,35 км/ч) за својата победа во 1975 година. Други познати победници се Еди Меркс, Роже де Влеминк, Фреди Мертенс, Јохан Мизеув, Филип Жилбер и Тор Хушовд.

Рута[уреди | уреди извор]

Рута на изданието во 2015 година

Омлоп Хет Ниусблад започнува во Гент и се движи низ областа Фламански Ардени на југот од Белгија, вклучувајќи бројни кратки искачувања, пред да се врати во Гент.[15] Од 1996 до 2007 година, завршницата била во Локерен, 20 километри источно од Гент.

Со 200 километри и со 13 искачувања во ридската зона, патеката е предизвикувачка и напорна. Дополнително, има неколку рамни делови на калдрма.[4] И покрај годишните промени, некои од редовните искачувања се: Леберг, Берендрис, Тајенберг, Мур ван Герардсберген, Ејкенберг и Моленберг. Поради ридскиот предел во Фламанските Ардени, трката е слична со онаа на Трката околу Фландрија и често се смета за подготовка за поголемата трка пет недели подоцна. Трката во 2016 година вклучила едно ново искачување, како замена за Моленберг, на кој се изведувале градежни зафати.[15]

Официјалниот почеток и крај традиционално се одржуваат на најголемиот плоштад во Гент, Синт Питерсплејн. Меѓутоа, на секои седум години, Велигден се погодува порано во годината, поради што на плоштадот се одржува панаѓур и организаторите бараат други места. Во 2016 година го одбрале градскиот парк.[16]

Машки победници[уреди | уреди извор]

Следниве возачи ја освоиле трката:[17]

Подиум во 2008 година: Ник Нујенс, Филип Жилбер и Тор Хушовд.
Подиум во 2015 година: Ники Терпстра, победникот Ијан Станард и Том Бонен.
Подиумот во 2016 година: Петер Саган, Грег ван Авермет и Тиш Бенот.
Возач Тим
1945 Белгија Богертс, ЖанЖан Богертс (БЕЛ) Алсион-Данлоп
1946 Белгија Питерс, АндреАндре Питерс (БЕЛ) Алсион-Данлоп
1947 Белгија Серси, АлберАлбер Серси (БЕЛ) Бертен-Волбер
1948 Белгија Гризол, СилвенСилвен Гризол (BEL) Циркон
1949 Белгија Деклерк, АндреАндре Деклерк (БЕЛ) Бертен-Волбер
1950 Белгија Деклерк, АндреАндре Деклерк (БЕЛ) Бертен-Волбер
1951 Белгија Богертс, ЖанЖан Богертс (БЕЛ) Старнорд-Волбер
1952 Белгија Стеркс, ЕрнестЕрнест Стеркс (БЕЛ) Л’Авенир
1953 Белгија Стеркс, ЕрнестЕрнест Стеркс (БЕЛ) Л’Авенир
1954 Белгија де Бере, КарелКарел де Бере (БЕЛ) Мерсие-БП-Хатчинсон
1955 Белгија Антонис, ЛодеЛоде Антонис (БЕЛ) Л’Авенир
1956 Белгија Стеркс, ЕрнестЕрнест Стеркс (БЕЛ) Л’Авенир
1957 Белгија Керкхове, НорбертНорберт Керкхове (БЕЛ) Фаема-Гера
1958 Белгија Планкерт, ЈозефЈозеф Планкерт (BEL) Карпано
1959 Ирска Елиот, СимусСимус Елиот (ИРС) Хелиет-Финсек
1960 Немало трка поради протест
1961 Белгија де Кабутер, АртурАртур де Кабутер (БЕЛ) Груне Лев-Синалко-САС
1962 Белгија де Миделејр, РобертРоберт де Миделејр (БЕЛ) Вилс-Груне Лев
1963 Белгија ван Менен, РенеРене ван Менен (БЕЛ) Вилс-Груне Лев
1964 Белгија Мелкенбек, ФрансФранс Мелкенбек (БЕЛ) Мерсие-БП-Хатчинсон
1965 Белгија де Пов, НоелНоел де Пов (БЕЛ) Соло-Суперија
1966 Холандија Ро, Јо деЈо де Ро (ХОЛ) Телевизје-Батавус
1967 Белгија Векеманс, ВилиВили Векеманс (БЕЛ) Голдор-Герка
1968 Белгија Ванспрингел, ХерманХерман Ванспрингел (БЕЛ) Ман-Грундиг
1969 Белгија де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Фландрија-Де Клерк-Кригер
1970 Белгија Вербек, ФрансФранс Вербек (БЕЛ) Генс-Вотни
1971 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1972 Белгија Вербек, ФрансФранс Вербек (БЕЛ) Вотни-Авија
1973 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1974 Белгија Бријер, ЈозефЈозеф Бријер (БЕЛ) Молтени
1975 Белгија Бријер, ЈозефЈозеф Бријер (БЕЛ) Молтени-РИК
1976 Белгија Петерс, ВилемВилем Петерс (БЕЛ) Ејсбурке-Колнаго
1977 Белгија Мертенс, ФредиФреди Мертенс (БЕЛ) Фландрија-Велда
1978 Белгија Мертенс, ФредиФреди Мертенс (БЕЛ) Фландрија-Велда-Лано
1979 Белгија де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Гис Гелати
1980 Белгија Бријер, ЈозефЈозеф Бријер (БЕЛ) Марк-Карлос-В.Р.Д.
1981 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали
1982 Белгија де Волф, АлфонсАлфонс де Волф (БЕЛ) Вермер Тејс
1983 Белгија де Волф, АлфонсАлфонс де Волф (БЕЛ) Бјанки-Пјаџо
1984 Белгија Планкерт, ЕдиЕди Планкерт (БЕЛ) Панасоник
1985 Белгија Планкерт, ЕдиЕди Планкерт (БЕЛ) Панасоник
1986 Немало трка поради снег
1987 Холандија Влит, Тен ванТен ван Влит (ХОЛ) Панасоник
1988 Белгија ван Холен, РониРони ван Холен (БЕЛ) Ролан
1989 Белгија де Вилде, ЕтјенЕтјен де Вилде (БЕЛ) Хистор-Сигма
1990 Белгија Капјо, ЖоанЖоан Капјо (БЕЛ) ТВМ
1991 Германија Капес, АндреасАндреас Капес (ГЕР) Тошиба-Лук
1992 Белгија Капјо, ЖоанЖоан Капјо (БЕЛ) ТВМ-Сањо
1993 Белгија Нелисен, ВилфридВилфрид Нелисен (БЕЛ) Новемејл-Хистор
1994 Белгија Нелисен, ВилфридВилфрид Нелисен (БЕЛ) Новемејл-Хистор
1995 Италија Балерини, ФранкоФранко Балерини (ИТА) Мапеи-ГБ-Латексо
1996 Белгија Стелс, ТомТом Стелс (БЕЛ) Мапеи-ГБ
1997 Белгија ван Петегем, ПетерПетер ван Петегем (БЕЛ) ТВМ-Фарм Фритес
1998 Белгија ван Петегем, ПетерПетер ван Петегем (БЕЛ) ТВМ-Фарм Фритес
1999 Белгија Ванденбрук, ФранкФранк Ванденбрук (БЕЛ) Кофидис
2000 Белгија Мизеув, ЈоханЈохан Мизеув (БЕЛ) Мапеи-Квик Степ
2001 Италија Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) Мапеи-Квик Степ
2002 Белгија ван Петегем, ПетерПетер ван Петегем (БЕЛ) Лото-Адеко
2003 Белгија Мизеув, ЈоханЈохан Мизеув (БЕЛ) Квик Степ-Давитамон
2004 Немало трка поради снег
2005 Белгија Нујенс, НикНик Нујенс (БЕЛ) Квик Степ-Инерџетик
2006 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Франсес де же
2007 Италија Поцато, ФилипоФилипо Поцато (ИТА) Ликвигас
2008 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Франсес де же
2009 Норвешка Хушовд, ТорТор Хушовд (НОР) Сервело ТестТим
2010 Шпанија Флеча, Хуан АнтониоХуан Антонио Флеча (ШПА) Тим Скај
2011 Холандија Лангевелд, СебастијанСебастијан Лангевелд (ХОЛ) Рабобанк
2012 Белгија Ванмарке, СепСеп Ванмарке (БЕЛ) Гармин-Баракуда
2013 Италија Паолини, ЛукаЛука Паолини (ИТА) Катјуша
2014 Обединето Кралство Станард, ИјанИјан Станард (ВБР) Тим Скај
2015 Обединето Кралство Станард, ИјанИјан Станард (ВБР) Тим Скај
2016 Белгија ван Авермет, ГрегГрег ван Авермет (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим
2017 Белгија ван Авермет, ГрегГрег ван Авермет (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим
2018 Данска Валгрен, МихаелМихаел Валгрен (ДАН) Астана
2019 Чешка Штибар, ЗдењекЗдењек Штибар (ЧЕШ) Декојнинк-Квик Степ
2020 Белгија Стејвен, ЈасперЈаспер Стејвен (БЕЛ) Трек-Сегафредо

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Возач Изданија
3  Ернест Стеркс (БЕЛ) 1952, 1953, 1956
 Јозеф Бријер (БЕЛ) 1974, 1975, 1980
 Петер ван Петегем (БЕЛ) 1997, 1998, 2002
2  Жан Богертс (БЕЛ) 1945, 1951
 Андре Деклерк (БЕЛ) 1949, 1950
 Франс Вербек (БЕЛ) 1970, 1972
 Еди Меркс (БЕЛ) 1971, 1973
 Фреди Мертенс (БЕЛ) 1977, 1978
 Роже де Влеминк (БЕЛ) 1969, 1979
 Фонс де Волф (БЕЛ) 1982, 1983
 Еди Меркс (БЕЛ) 1984, 1985
 Жан Капјо (БЕЛ) 1990, 1992
 Вилфрид Нелисен (БЕЛ) 1993, 1994
 Јохан Мусеув (БЕЛ) 2000, 2003
 Филип Жилбер (БЕЛ) 2006, 2008
 Ијан Станард (ВБР) 2014, 2015
 Грег ван Авермет (БЕЛ) 2016, 2017
 • Возачите со закосени букви се сè уште активни

Победи по држава[уреди | уреди извор]

Победи Држава
57  Белгија
4  Италија,  Холандија
2  Обединето Кралство
1  Германија,  Данска ,  Ирска,  Норвешка,  Чешка,  Шпанија

Омлоп Хет Ниусблад за жени[уреди | уреди извор]

Од 2006 година постои женско издание на Омлоп Хет Ниусблад. Се одржува истиот ден како машката трка, ги користи истите патишта и подеднакво ја отвора женската сезона во Северна Европа. Во поновите изданија, рутата била 122 километри со осум искачувања и шест делови на калдрма.[18] Холанѓанката Сузане де Гуде и Швеѓанката Ема Јохансон двапати ја освоиле трката.

Издание Победник Второпласирана Третопласирана
2006 Холандија Сузане де Гуде Холандија Мирјан Мелхерс Германија Тања Хенес
2007 Данска Мие Бекер Лакота Шведска Моника Холер Холандија Јаколин Валард
2008 Холандија Кирстен Вилд Германија Ангела Бротка Шведска Ема Јохансон
2009 Холандија Сузане де Гуде Италија Ноеми Кантеле Белгија Кели Дрејтс
2010 Шведска Ема Јохансон Белгија Лизбет де Вохт Белгија Грејс Вербеке
2011 Шведска Ема Јохансон Холандија Андреа Босман Холандија Шантал Блак
2012  ХОЛ ([[|]]) Лус Гуневејк Холандија Елен ван Дејк Германија Трикси Ворак
2013 Австралија Тифани Кромвел САД Меган Гварни Шведска Ема Јохансон
2014 Холандија Ејми Питерс Шведска Ема Јохансон Обединето Кралство Лизи Армитстид
2015 Холандија Ана ван дер Бреген Холандија Елен ван Дејк Обединето Кралство Лизи Армитстид
2016 Обединето Кралство Лизи Армитстид Холандија Шантал Блак Австралија Тифани Кромвел
2017 Холандија Лусинда Бранд Холандија Шантал Блак Холандија Анемик ван Влетен
2018 Данска Кристина Сигард САД Алексис Рајан Италија Марија Џулија Конфалониери
2019 Холандија Шантал Блак Италија Марта Бастијанели Холандија Јип ван ден Бос
2020 Холандија Анемик ван Влетен Италија Марта Бастијанели Холандија Флортје Макај

Омлоп Хет Ниусблад под 23 години[уреди | уреди извор]

Од 1950 година се одржува и посебно издание за возачите под 23 години.

Литература[уреди | уреди извор]

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. Трката околу Фландрија е единствената класична трка во Европа која била организирана на германска окупирана територија во текот на Втората светска војна и во целосен договор со германската команда.[5] Германците не само што ја дозволиле и уживале во трката, туку и ја помагале трката со полиција.[6] Ова довело до обвинувања за соработка со Нацистичка Германија.[7]
 2. Хет Ниусблад, како поголем весник, станал носител на спојувањето.
 3. UCI им дал подобри датуми во календарот на другите белгиски трки, со што Хет Волк се одлучил да ја откаже трката во знак на протест.
 4. Белгиецот Валшот му го дал своето тркало на Копи, иако правилата дозволувале помош само од своите колеги.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Бери, Рајан. „Omloop Het Nieuwsblad marks coming of Belgian spring. Boonen, Wiggins and Cavendish on show at opening weekend“. Cyclingnews. Посетено на 12 декември 2015.
 2. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Omloop Het Nieuwsblad Elite 2016“. Cycling News. Immediate Media Company. Посетено на 23 февруари 2016.
 5. Bicycling, USA, undated cutting
 6. Konrad, Gabe and Melanie (200), Bikelore, On The Wheel Publications (USA), ISBN 1-892495-32-5, p101
 7. SBR, Stay the Course, Tour de Flanders, April 7th, 2007 by Christophe Vandaele
 8. „Daily Peloton“. dailypeloton.com.
 9. Vanwalleghem, Rik, Het Wonder van Vlaanderen, Pinguin, Belgium, ISBN 90-73322-09-X, p69
 10. Vanwalleghem, Rik, Het Wonder van Vlaanderen, Pinguin, Belgium, ISBN 90-73322-09-X, p72
 11. Хаке, Бјорн. „64th Omloop Het Nieuwsblad - 1.HC: New name, similar route for Classic opener“. cyclingnews.com. Посетено на 8 јули 2016.
 12. Џонс, Џеф. „59th Omloop Het Volk“. cyclingnews.com. Посетено на 8 јули 2016.
 13. Џонс, Џеф. „Het Volk cancelled“. cyclingnews.com. Посетено на 8 јули 2016.
 14. Џонс, Џеф. „An icy start in Belgium“. cyclingnews.com. Посетено на 8 јули 2016.
 15. 15,0 15,1 „Roadmap“ (PDF). omloophetnieuwsblad.be. Фландриски класици. Посетено на 22 февруари 2016.
 16. „Bekijk hier het gewijzigde parcours van de Omloop Het Nieuwsblad“. Het Nieuwsblad. Mediahuis. Посетено на 23 февруари 2016.
 17. „Omloop Het Nieuwsblad“. Cycling Archives. Посетено на 27 февруари 2016.
 18. „Van der Breggen wins women's Omloop Het Nieuwsblad“. Cyclingnews. Посетено на 12 декември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]