Давиде Балерини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давиде Балерини
Балерини на Трката околу Фландрија за млади 2016
Лични податоци
Цело имеДавиде Балерини
Роден21 септември 1994 (1994-09-21) (28 г.)
 Италија
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010
2011
2012
2016
Г.С.Ц. Капјагезе
Кантурино 1902
У.С. Бјасоно
Хопла Петроли Фиренце
Професионални клубови
2013–2014
2015
2016
2017-2018
2019
2020-
Тим Идеја
Униеуро-Вилиер
Тинкоф (стажант)
Андрони Џокатоли-Сидермек
Астана
Декојнинк-Квик Степ
Последна промена
31 август 2020

Давиде Балерини (италијански: Davide Ballerini; р. 21 септември 1994) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим.[1]

Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
3. Bronze medal blank.svg Европско јуниорско друмско првенство
2014
1. Етапа 8 Рас Таилтин
3. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
1. Jersey light blue.svg Пласман за млад возач
2015
3. Трофео Алсиде Дегаспери
10. Пиколо Џиро ди Ломбардија
2016
4. КОпа деи Лаги-Трофео Алмар
7. Пиколо Џиро ди Ломбардија
9. Трка околу Фландрија за млади
2017
1. Jersey green.svg Планински пласман Тирено-Адријатико
2018
1. Меморијал Марко Пантани
1. Трофео Матеоти
1. Пролог Велосипедска трка Сибиу
3. Гран Пиемонт
3. ГП Индустрија & Артиџанато ди ларчано
2019
1. Gold medal blank.svg Европски игри - друмска трка
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Трка околу Калифорнија
4. Бриселски велосипедски класик
2020
1. Етапа 5 Трка околу Полска
2. Национално друмско првенство
2. Бриселски велосипедски класик
4. Дрејвенкурс Оверејсе
6. Европско друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Рајан, Бери (31 декември 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]