Трка околу Полска 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Полска 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Tour de Pologne 2020, etap II, Góra Świętej Anny (3).jpg
Детали за трката
Издание77. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи5
Датуми5 – 9 август
Растојание911,4 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеШлезиски стадион
ОдредиштеКраков
Екипи23
Возачи на почеток154
Возачи на крај138
Просечна брзина42,396 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ремко Евенепул (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGBR Сајмон Јејтс (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиPOL Патрик Стош (Полска) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиSLO Лука Мезгец (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
БорбеностPOL Маќеј Патерски (Полска) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенAUS Мичелтон-Скот Wikidata-logo S.svg
NationalityPOL Рафал Мајка (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
◀20192021
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Полска 2020 — 77. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 5 и 9 август како седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката започнала на 5 август, што било годишнина од смртта на белгискиот возач Бјорг Ламбрехт на последното издание на трката, а завршила на 9 август, по пет одржани етапи.[2][3] Трката првично требало да се одржи од 5 до 11 јули, но била одложена поради пандемијата на коронавирусот. Во чест на Ламбрехт, бројот 143, кој бил носен од Ламбрехт во 2019 година, бил повлечен од трката.[4]

Откако се одвоил на четвртата етапа и ја освоил етапата со над минута и пол, белгискиот возач Ремко Евенепул од Декојнинк-Квик Степ се одржал со солидно водство пред данскиот возач Јакоб Фуглсанг од Астана и британскиот возач Сајмон Јејтс од Мичелтон-Скот и ја посветил победата на колегата Фабио Јакобсен, кој паднал на првата етапа и се здобил со сериозни повреди. Освојувајќи ја трката со 20 години и 197 дена, Евенепул станал трет најмлад победник и втор најмлад различен победник, на Трка околу Полска по Дариуш Барановски, кој ја освоил трката во 1991 и во 1992 година со 19 и 20 години, соодветно.[5]

Распоред[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg5 авгШлезиски стадион – Катовице
рамна етапа
195,8NED Фабио Јакобсен Wikidata-logo S.svgNED Фабио Јакобсен Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg6 авгОполеЗабже
рамна етапа
151,5DEN Мадс Педерсен Wikidata-logo S.svgDEN Мадс Педерсен Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg7 авгWadowice – Бјелско-Бјала
среднопланинска етапа
203,1ECU Ричард Карапас Wikidata-logo S.svgECU Ричард Карапас Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg8 авгБуковина Татшањска – Буковина Татшањска
планинска етапа
173BEL Ремко Евенепул Wikidata-logo S.svgBEL Ремко Евенепул Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg9 авгЗакопанеКраков
среднопланинска етапа
188ITA Давиде Балерини Wikidata-logo S.svgBEL Ремко Евенепул Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[6] Покрај полската национална екипа, уште две други професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи. Секоја од екипите имала по седум возачи, со што почетната група броела 154 возачи.[7][8] Од нив, 138 возачи ја завршиле трката.[9]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (3)Национална екипа
 • POL Полска

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ4ч 31' 50
2. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
3. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
4. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
5. RSA Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 0
6. POL Шимон Сајнок ССС+ 0
7. FRA Дамјен Тузе Кофидис+ 0
8. GER Роџер Клуге Лото-Судал+ 0
9. NED Морено Хофланд ЕФ Про Сајклинг+ 0
10. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ4ч 31' 40
2. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 4
3. POL Камил Малецки ССС+ 4
4. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 6
5. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 10
6. RSA Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 10
7. POL Шимон Сајнок ССС+ 10
8. FRA Дамјен Тузе Кофидис+ 10
9. GER Роџер Клуге Лото-Судал+ 10
10. NED Морено Хофланд ЕФ Про Сајклинг+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо3ч 26' 02
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Давиде Балерини Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. FRA Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
5. ITA Алберто Даинесе Санвеб+ 0
6. ESP Алберт Торес Мовистар+ 0
7. POL Шимон Сајнок ССС+ 0
8. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
9. BEL Пит Алегерт Кофидис+ 0
10. BEL Јирген Рулантс Мовистар+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо7ч 57' 42
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 4
3. POL Камил Малецки ССС+ 4
4. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 6
5. ITA Давиде Балерини Декојнинк-Квик Степ+ 6
6. NED Ваут Пулс Бахреин-Мекларен+ 9
7. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 10
8. POL Шимон Сајнок ССС+ 10
9. ITA Алберто Даинесе Санвеб+ 10
10. GBR Марк Кевендиш Бахреин-Мекларен+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас Инеос5ч 04' 54
2. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
3. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 0
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 0
6. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
7. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
8. RSA Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 0
9. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас Инеос13ч 02' 36
2. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 4
3. POL Камил Малецки ССС+ 4
4. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 6
5. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 6
6. RSA Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 10
7. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 10
8. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 10
9. USA Нилсон Паулес ЕФ Про Сајклинг+ 10
10. IRL Едвард Данбар Инеос+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ3ч 55' 52
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 48
3. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 2' 22
4. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 22
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3' 05
6. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 3' 05
7. POL Камил Малецки ССС+ 3' 08
8. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 3' 08
9. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 3' 08
10. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 3' 09
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ16ч 58' 28
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 52
3. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 2' 28
4. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 32
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3' 09
6. POL Камил Малецки ССС+ 3' 12
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 3' 15
8. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 3' 18
9. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 3' 18
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Давиде Балерини Декојнинк-Квик Степ4ч 31' 22
2. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Алберто Даинесе Санвеб+ 0
4. RSA Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 0
5. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
6. FRA Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
7. COL Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
8. GER Фил Баухаус Бахреин-Мекларен+ 0
9. POL Шимон Сајнок ССС+ 0
10. ESP Алберт Торес Мовистар+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ремко Евенепул жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ21ч 29' 50
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 52
3. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 2' 28
4. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 32
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3' 09
6. POL Камил Малецки ССС+ 3' 12
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 3' 15
8. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 3' 18
9. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 3' 18
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 19
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Трката околу Полска 2020 биле доделени четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој возач по секоја етапа, дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на крајот на сите етапи: етапниот победник освојувал десет секунди бонус, додека вториот и третиот, шест и четири секунди соодветно.[10] Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка;[11] бил сметан за најважен пласман на Трката околу Полска 2020 и победникот на пласманот бил сметан како победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман[12]
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија П1 20 14 10 6 4
Бодови за категорија 1 10 7 5 3 2
Бодови за категорија 2 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0
Бодови за категорија 4 1 0

Постоел и планински пласман, каде што водството било означено со сина маичка со точки.[11] Во планинскиот пласман бодови се добивале со пристигнување прв на врвот на некое искачување пред другите. Секое искачување било категоризирано од прва, втора, трета или четврта категорија, каде што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачување. Удвоени бодови се добивало на искачувањето на премиер прва категорија на завршната етапа.[12]

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, каде се доделувала белата маичка.[11] Во боводниот пласман, велосипедистите добивале бодови ако завршиле меѓу првите дваесет на етапата.[13] За победа на етапата се освојувало 20 бода, со еден бод помалку до 1 бод за 20. место.[13] Четвртата и последна маичка го претставувала пласманот за активен возач, означен со сина маичка.[11] Ова било одлучувано на средните спринтови, каде што се доделувале бодови во скалата 3-2-1.[12]

Постоел и пласман за полски возачи.[14] Се пресметувал и екипен пласман,[15] каде што се земале времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа по секоја етапа; водечката екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
(полски: Żółta koszulka)
Jersey yellow.svg
Спринтерски пласман
(полски: Klasyfikacja sprinterska)
Jersey white.svg
Планински пласман
(полски: Klasyfikacja górska)
Jersey blue polkadot.svg
Пласман за активен возач
(полски: Klasyfikacja najaktywniejszych)
Jersey blue.svg
Пласман на полски возачи
(полски: Najlepszy Polak)
 
Екипен пласман
(полски: Klasyfikacja drużynowa)
 
1 Фабио Јакобсен Фабио Јакобсен Фабио Јакобсен Камил Малецки Маќеј Патерски Камил Малецки ОАЕ Тим Емирати
2 Мадс Педерсен Мадс Педерсен Јаспер Филипсен Јулиус ван ден Берг
3 Ричард Карапас Ричард Карапас Лука Мезгец Камил Градек Бора-Хансгрое
4 Ремко Евенепул Ремко Евенепул Диего Улиси Патрик Стош Рафал Мајка Мичелтон-Скот
5 Давиде Балерини Лука Мезгец
На крај Ремко Евенепул Лука Мезгец Патрик Стош Маќеј Патерски Рафал Мајка Мичелтон-Скот
 • На втората етапа, Камил Малецки, кој бил трет во генералниот пласман, ја носел жолтата маичка, бидејќи првопласираниот Фабио Јакобсен и второпласираниот Марк Саро не ја започнале етапата поради повреди.
 • На втората етапа, Лука Мезгец, кој бил трет во спринтерскиот пласман, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Фабио Јакобсен и второпласираниот Марк Саро не ја започнале етапата поради повреди.
 • На втората етапа, Јулиус ван ден Берг, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел сината маичка со точки, бидејќи првопласираниот Камил Малецки ја носел жолтата маичка како најдобро пласиран возач во генералниот пласман, кој ја започнал втората етапа.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
 2. Gadzała, Paweł (2 July 2020). „Tour de Pologne 2020 route unveiled“. CyclingNews. Посетено на 1 August 2020.
 3. „The Tour de Pologne unveils the 5 stages of 77th edition“. Tour de Pologne. Посетено на 2 July 2020.
 4. „Tour de Pologne retires number 143 in memory of Bjorg Lambrecht“. CyclingNews. 1 November 2019. Посетено на 1 August 2020.
 5. Gadzała, Paweł (9 August 2020). „Remco Evenepoel wins Tour de Pologne“. CyclingNews. Посетено на 9 August 2020.
 6. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 7. „Tour de Pologne 2020: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 2 July 2020.
 8. „UCI World Tour Teams – Tour de Pologne“. Трка околу Полска. Посетено на 1 August 2020.
 9. „Wyniki 5 Etapu“ [Results of Stage 5] (PDF) (pdf) (полски). Трка околу Полска. 9 August 2020. Посетено на 9 August 2020.
 10. Roadbook 2019, стр. 26–27.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 Roadbook 2019, стр. 19.
 12. 12,0 12,1 12,2 Roadbook 2019, стр. 28.
 13. 13,0 13,1 Roadbook 2019, стр. 27.
 14. Roadbook 2019, стр. 30.
 15. Roadbook 2019, стр. 29.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]