Флоријан Сенешал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флоријан Сенешал
Сенешал на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеФлоријан Сенешал
Роден10 јули 1993 (1993-07-10) (29 г.)
Камбре,  Франција
Висина1,79 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2010-2011
2012
Васкеал Јуниор
ЕФЦ-Омега Фарма-Квик Степ
Професионални клубови
2012

2013
2014-2017
2018-
Омега Фарма-Квик Степ (стажант)
Етикс-инед
Кофидис
Квик-Степ Флорс
Последна промена
28 март 2020

Флоријан Сенешал (француски: Florian Sénéchal; р. 10 јули 1993) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Квик-Степ Алфа Винил Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Возел на Светското друмско првенство 2013. Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2015[2] и на Вуелта а Еспања 2016.[3] Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[4]

Сенешал ја освоил својата прва професионална трка на Ле Самин на 5 март 2019 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Околу Јужна Чешка
1st Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Меморијал Хенрик Ласак
4. Париз-Тур за млади
6. Тур ди Финистер
8. Краен пласман Париз-Арас
2014
6. Краен пласман Четири дена Динкерк
8. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2015
3. Тро-Бро Леон
6. Букл де л’Олн
2016
3. Дварс дор хет Хагеланд
3. Ле Самин
5. Класик Лоар Атлантик
5. Тур де л’Еурометропол
8. Краен пласман Тур де Валони
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2017
4. Ле Самин
5. Национално друмско првенство
6. Дварс дор хет Хагеланд
7. Краен пласман Четири дена Динкерк
10. Дварс дор Вландерен
2018
2. Гран Пиемонт
2. Дварс дор Вест-Вландерен
3. Гран при д’Изберг
4. Бриселски велосипедски класик
5. Класика де Алмерија
6. Минстерланд Џиро
2019
1. Ле Самин
2. Тур де л’Еурометропол
6. Париз-Рубе
6. Курне-Брисел-Курне
7. Бинше-Шиме-Бинше
9. Класик Бретања
2020
5. Ле Самин
10. Омлоп Хет Ниусблад

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 135 СО
Jersey yellow.svg Тур 135 161
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Рајан, Бери (31 декември 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]