Дварс дор Вландерен 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дварс дор Вландерен 2017
Детали за трката
Издание72. Дварс дор Вландерен
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум22 март 2017
Растојание203,4 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеРуселаре
ОдредиштеВарегем
Екипи25
Возачи на почеток197
Возачи на крај162
Просечна брзина42,459 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ив Ламперт (Судал Квик-Степ)
ВторопласиранBEL Филип Жилбер (Судал Квик-Степ)
ТретопласиранKAZ Алексеј Луценко (Астана Казахстан Тим)
20162018▶
Документација

Дварс дор Вландерен 2017 (нарекувана и како Низ Фландрија 2017) — 72. издание на велосипедската еднодневна трка Дварс дор Вландерен, која се одржала на 22 март како десетти настан во сезоната на Светската турнеја. Првпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од локалниот[3] возач Ив Ламперт – кој вози за екипата Квик-Степ Флорс – кој стигнал сам до победа по решавачкото двоење со колегата Филип Жилбер, Алексеј Луценко од екипата Астана и возачот на Орика-Скот, Лук Дарбриџ.[4] Ламперт нападнал на 7,5 километри пред целта и на крајот ја освоил трката со 39 секунди пред Жилбер, кој ги победил Луценко и Дарбриџ во спринт за второто место.

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, шеснаесет од осумнаесетте екипи — сите освен Тим Дименжн Дата и {{{име на тимот-2017b}}} — настапиле на трката.[5] Девет професионални континентални екипи настапиле, со што главната група се состоела од 25 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI (16)Професионални континентални екипи (9)

Рута[уреди | уреди извор]

Трката започнала во Руселаре и имала растојание од 203,4 километри, завршувајќи во Варегем. Имала долг рамен дел кој ги носел возачите источно од Руселаре кон Варегем; потоа лево од градот и јужно. Кај Авелгем, патеката повторно се враќала на исток до првото искачување, Ниуве Кваремонт, по 92 километри. Потоа следело искачувањето Катенберг, калдрмата кај Холевег и Хагхук, искачувањата на Леберг и Берендрис. По следното искачување, Валкенберг, патеката се враќала назад кон запад и кон целта, со преостанати 70 километри. Наскоро следеле Ајкенберг и Тајенберг, а потоа комбинацијата на Ауде Кваремонт и Патерберг. По завршниот рамен калдрмисан дел, Варенстрат, патеката одела на север за завршните три брда: Восенхол, Холстрат и Нокереберг. Од врвот на Нокереберг имало уште 10 километри до целта во Варегем.

Категоризирани искачувања и калдрми[уреди | уреди извор]

Искачувања и делови со калдрма на Дварс дор Вландерен 2017
Бр. Име Растојание од Подлога Должина
(метри)
Наклон (%)
Почеток
(км)
Крај
(км)
(про.) (макс.)
1 Ниуве Кваремонт 90,7 112,7 асфалт 2000 4,2% 8%
2 Катенберг 110,1 93,3 асфалт 740 5,9% 8,2%
Холевег 110,8 92,6 калдрма 1500
Хагхук 119,5 83,9 калдрма 1700
3 Леберг 122,4 81,0 асфалт 700 6,1% 14%
4 Берендрис 126,6 76,8 асфалт 900 7,2% 14%
5 Валкенберг 131,6 71,8 асфалт 540 8,1% 12,8%
6 Ајкенберг 144,4 59,0 калдрма 1250 5,8% 10%
7 Тајенберг 150,1 53,3 калдрма 530 6,6% 15,8%
8 Ауде Кваремонт 167,9 35,5 калдрма 1500 4% 11,6%
9 Патерберг 171,4 32,0 калдрма 365 12,9% 20,3%
Варенстрат 177,2 26,2 калдрма 2000
10 Тигемберг 182,1 21,3 асфалт 1400 6,5% 9%
11 Холстрат 186,5 16,9 асфалт 1000 5,2% 12%
12 Нокереберг 194,0 9,4 калдрма 500 5,7% 6,7%
Херлегемстрат 196,7 6,7 калдрма 800

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[7]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ив Ламперт Судал Квик-Степ4ч 47' 26
2. BEL Филип Жилбер Судал Квик-Степ+ 39
3. KAZ Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 39
4. AUS Лук Дарбриџ Тим Џејко АИУла+ 39
5. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 1' 03
6. BEL Оливер Насен АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 03
7. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 03
8. NED Дилан ван Барле ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 03
9. AUS Мичел Докер Тим Џејко АИУла+ 1' 03
10. FRA Флоријан Сенешал Кофидис+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. Декалуве, Брехт (22 март 2017). „Exuberant victory for local boy Lampaert in Dwars door Vlaanderen“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2017.
  4. Декалуве, Брехт; О’Ши, Садб (22 март 2017). „Dwars door Vlaanderen: Lampaert parlays Quick-Step tactics to victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2017.
  5. „Topsport-Vlaanderen and Wanty get wildcard for Dwars door Vlaanderen“. Het Laatste Nieuws (холандски). De Persgroep. Belga. 4 февруари 2017. Посетено на 19 март 2017.
  6. „Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre: List of participants“ (PDF). Дварс дор Вландерен. Фландриски класици. 12 март 2017. Архивирано од изворникот (Portable Document Format) на 2017-03-20. Посетено на 19 март 2017.
  7. „Дварс дор Вландерен 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]