Трка околу Гуангси 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Гуангси 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание1. Трка околу Гуангси
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми19 – 24 октомври 2017
Растојание920,6 км
ДржаваCHN Кина
ПоаѓалиштеБејхај
ОдредиштеГуејлин
Екипи18
Возачи на почеток122
Возачи на крај115
Просечна брзина43,844 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранIRL Николас Роуш (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
БодовенCOL Фернандо Гавирија (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Даниел Ос (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Жилијан Алафилип (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA БМЦ Рејсинг Тим Wikidata-logo S.svg
2018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Гуангси 2017 — 1. издание на велосипедската етапна Трка околу Гуангси, која се одржала помеѓу 19 и 24 октомври како 37. настан во сезоната на Светската турнеја. Трката учествувала во Светската турнеја по првпат.[1][2]

Трката била освоена од Тим Веленс од Белгија.

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (16)
 1. KAZ Астана
 2. BRN Бахреин-Мерида
 3. USA БМЦ Рејсинг
 4. GER Бора-хансгрое
 5. USA Канондејл-Драпак
 6. RSA Дименжн Дата
 7. BEL Лото-Судал
 8. ESP Мовистар
 9. AUS Орика-Скот
 10. BEL Квик-Степ Флорс
 11. SUI Катјуша-Алпесин
 12. NED Лото НЛ-Џамбо
 13. GBR Скај
 14. GER Санвеб
 15. USA Трек-Сегафредо
 16. UAE ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (2)
 1. ESP Каха Рурал-Сегурос РГА
 2. ITA Нипо-Вини Фантини

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg19 октБејхај – Бејхај
рамна етапа
107,4COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgCOL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg20 октЦинжоу – Нанинг
рамна етапа
156,7COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgCOL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg21 октНанинг – Нанинг
рамна етапа
125,3COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgCOL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg22 октНанинг – Машан
среднопланинска етапа
151BEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svgBEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg23 октЛижоу – Гуејлин
среднопланинска етапа
212,2NED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svgBEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg24 октГуејлин – Гуејлин
среднопланинска етапа
168COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgBEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс2ч 20' 01
2. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
5. NED Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6. ITA Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 0
7. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
8. SUI Дилан Пејџ Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
9. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
10. NED Морено Хофланд Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс2ч 19' 51
2. SUI Силван Дилје сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 1
3. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 4
4. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 6
5. UKR Андриј Гривко Астана+ 6
6. FRA Реми Кавања зелена маичка за предводникот во планинскиот пласманКвик-Степ Флорс+ 7
7. RSA Николас Дугал Дименжн Дата+ 8
8. GER Макс Валшајд Санвеб+ 10
9. NED Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
10. ITA Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс3ч 43' 54
2. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
3. NED Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
5. ERI Мексеб Дебесај Дименжн Дата+ 0
6. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
7. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
8. ITA Федерико Цурло ОАЕ Емирати+ 0
9. ITA Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 0
10. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија црвена маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс6ч 03' 35
2. SUI Силван Дилје зелена маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 5
3. GER Макс Валшајд Санвеб+ 14
4. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 14
5. NED Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 16
6. UKR Андриј Гривко Астана+ 16
7. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 16
8. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 17
9. FRA Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 17
10. ESP Јонатан Ластра Каха Рурал-Сегурос РГА+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија црвена маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс2ч 41' 57
2. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
3. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
4. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
5. NED Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6. SUI Дилан Пејџ Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
7. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
8. ITA Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 0
9. NED Морено Хофланд Лото-Судал+ 0
10. AUT Бернхард Ајзел Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија црвена маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс8ч 45' 22
2. SUI Силван Дилје зелена маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 13
3. GER Макс Валшајд Санвеб+ 18
4. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 24
5. NED Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 26
6. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 26
7. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 26
8. UKR Андриј Гривко Астана+ 26
9. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 27
10. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 27
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс Лото-Судал3ч 23' 18
2. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 4
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 6
5. BEL Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 6
6. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 12
7. SLO Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 12
8. EST Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 17
9. ERI Мексеб Дебесај Дименжн Дата+ 20
10. FRA Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 22
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЛото-Судал12ч 09' 00
2. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 4
3. IRL Николас Роуш зелена маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 9
4. FRA Жилијан Алафилип бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 13
5. BEL Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 16
6. SLO Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 22
7. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 22
8. SUI Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 27
9. EST Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 27
10. FRA Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо5ч 04' 21
2. COL Фернандо Гавирија сина маичка за предводникот на бодовниот пласманКвик-Степ Флорс+ 0
3. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
4. NED Мике Тенисен Санвеб+ 0
5. ITA Пјерпаоло де Негри Нипо-Вини Фантини+ 0
6. GER Роџер Клуге Орика-Скот+ 0
7. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
8. NED Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
10. BEL Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЛото-Судал17ч 13' 19
2. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 6
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 11
4. FRA Жилијан Алафилип бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 15
5. BEL Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 18
6. SLO Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 24
7. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 24
8. SUI Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 29
9. EST Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 29
10. ERI Мексеб Дебесај Дименжн Дата+ 31
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија сина маичка за предводникот на бодовниот пласманКвик-Степ Флорс3ч 46' 30
2. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
3. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
4. ITA Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 0
5. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
6. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
7. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
8. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
9. GER Роџер Клуге Орика-Скот+ 0
10. SLO Грега Боле Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЛото-Судал20ч 59' 49
2. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 6
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 11
4. FRA Жилијан Алафилип бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 15
5. BEL Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 18
6. SLO Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 24
7. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 24
8. SUI Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 29
9. EST Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 29
10. ERI Мексеб Дебесај Дименжн Дата+ 31
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]