Трка околу Полска 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Полска 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание74. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми29 јули – 4 август
Растојание1.143,5 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеКраков
ОдредиштеБуковина Татшањска
Екипи22
Возачи на почеток153
Возачи на крај96
Добитници на наградите
ПобедникBEL Дилан Тенс (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранPOL Рафал Мајка (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Ваут Пулс (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Диего Роза (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиNED Берт-Јан Линдеман (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Лото-Судал Wikidata-logo S.svg
NationalityPOL Рафал Мајка (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
◀20162018▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Полска 2017 — 74. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 29 јули и 4 август како дваесет и седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Дилан Тенс, кој вози за БМЦ Рејсинг Тим.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Покрај полската национална екипа, уште три други професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи.[4] Бројот на возачи по екипа бил седум,[5]; сите екипи освен Канондејл-Драпак (шест возачи) направиле така и со тоа на почетокот на трката имало 153 возачи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (3)Национална екипа
 • POL Полска

Распоред[уреди | уреди извор]

Рутата на трката била објавена на 15 мај 2017 година.[6]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg29 јулКраковКраков
рамна етапа
137SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg30 јулТарновске ГуриКатовице
ридеста етапа
146ITA Саша Модоло Wikidata-logo S.svgNED Дани ван Попел Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg31 јулЈавожно – Шчирк
среднопланинска етапа
161BEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg1 авгЗавјерче – Забже
рамна етапа
238AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg2 авгНагавчина – Жешув
ридеста етапа
130NED Дани ван Попел Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg3 авгРудник за сол Вјеличка – Закопане
среднопланинска етапа
199AUS Џек Хејг Wikidata-logo S.svgBEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg4 авгТерма Буковина – Буковина Татшањска
среднопланинска етапа
132,5NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svgBEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое2ч 56' 16
2. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 0
3. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
4. ITA Рикардо Минали Астана+ 0
5. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
6. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
7. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
8. POL Павел Франчак Полска+ 0
9. NED Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
10. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое2ч 56' 06
2. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 4
3. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 6
4. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 9
5. ITA Рикардо Минали Астана+ 10
6. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 10
7. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 10
8. POL Павел Франчак Полска+ 10
9. NED Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 10
10. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 10


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати3ч 15' 21
2. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
3. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
4. NED Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
5. ALG Јусеф Региги Дименжн Дата+ 0
6. BEL Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
7. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
8. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
9. ITA Рикардо Минали Астана+ 0
10. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дани ван Попел жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманТим Скај6ч 11' 27
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
4. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 4
5. GER Макс Валшајд Санвеб+ 6
6. POL Камил Градек Полска+ 7
7. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 9
8. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 9
9. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 10
10. NED Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 10


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим3ч 51' 41
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 0
5. NED Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 5
6. NOR Од Кристијан Ејкинг ФДЖ+ 7
7. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 8
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 9
9. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 12
10. NED Сам Омен Санвеб+ 14
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое10ч 03' 02
2. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 6
3. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 12
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 16
5. NED Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
6. NOR Од Кристијан Ејкинг ФДЖ+ 23
7. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 24
8. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 25
9. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 25
10. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 29


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот5ч 38' 49
2. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
3. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
5. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
6. FRA Лоренцо Манзен ФДЖ+ 0
7. BEL Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
9. POL Алан Банашек ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
10. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое15ч 41' 47
2. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 10
3. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 16
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 20
5. NED Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 25
6. NOR Од Кристијан Ејкинг ФДЖ+ 27
7. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 28
8. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 29
9. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 29
10. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 34


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дани ван Попел Тим Скај2ч 59' 44
2. SLO Лука Мезгец Орика-Скот+ 0
3. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
5. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
7. ITA Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 0
8. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
9. POL Томаш Марчињски Лото-Судал+ 0
10. POL Лукаш Вишњовски Тим Скај+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое18ч 41' 27
2. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 14
3. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 20
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 24
5. NOR Од Кристијан Ејкинг ФДЖ+ 31
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 32
7. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 33
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 33
9. NED Сам Омен Санвеб+ 38
10. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 39


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Џек Хејг Орика-Скот4ч 58' 55
2. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 51
3. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 51
4. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 51
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 51
6. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 51
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 51
8. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 51
9. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 51
10. NED Сам Омен Санвеб+ 51
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим23ч 41' 27
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 6
3. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 10
4. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 13
5. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 18
6. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 19
7. NED Сам Омен Санвеб+ 24
8. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 25
9. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 28
10. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 29


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ваут Пулс Тим Скај3ч 26' 20
2. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 0
3. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 0
5. BEL Дилан Тенс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 5
7. NED Сам Омен Санвеб+ 12
8. AUS Џек Хејг Орика-Скот+ 14
9. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 18
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 54

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим27ч 07' 47
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2
3. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 3
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 10
5. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 13
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 23
7. NED Сам Омен Санвеб+ 36
8. AUS Џек Хејг Орика-Скот+ 57
9. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 19
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 22


Поредок[уреди | уреди извор]

На Трката околу Полска 2017 биле доделени четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој возач по секоја етапа, дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на крајот на сите етапи: етапниот победник освојувал десет секунди бонус, додека вториот и третиот, шест и четири секунди соодветно.[7] Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка;[8] бил сметан за најважен пласман на Трката околу Полска 2017 и победникот на пласманот бил сметан како победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман[7]
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија П1 20 14 10 6 4
Бодови за категорија 1 10 7 5 3 2
Бодови за категорија 2 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0
Бодови за категорија 4 1 0

Постоел и планински пласман, каде што водството било означено со виолетова маичка.[8] Во планинскиот пласман бодови се добивале со пристигнување прв на врвот на некое искачување пред другите. Секое искачување било категоризирано од прва, втора, трета или четврта категорија, каде што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачување. Удвоени бодови се добивало на искачувањето на премиер прва категорија на завршната етапа.[7]

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, каде се доделувала белата маичка.[9] Во боводниот пласман, велосипедистите добивале бодови ако завршиле меѓу првите дваесет на етапата.[7] За победа на етапата се освојувало 20 бода, со еден бод помалку до 1 бод за 20. место.[7] Четвртата и последна маичка го претставувала пласманот за активен возач, означен со сина маичка.[9] Ова било одлучувано на средните спринтови, каде што се доделувале бодови во скалата 3-2-1.[7]

Постоел и пласман за полски возачи[10]. Се пресметувал и екипен пласман,[10] каде што се земале времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа по секоја етапа; водечката екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
(полски: Żółta koszulka)
Jersey yellow.svg
Спринтерски пласман
(полски: Klasyfikacja sprinterska)
Jersey white.svg
Планински пласман
(полски: Klasyfikacja górska)
Jersey violet.svg
Пласман за активен возач
(полски: Klasyfikacja najaktywniejszych)
Jersey blue.svg
Пласман на полски возачи
(полски: Najlepszy Polak)
 
Екипен пласман
(полски: Klasyfikacja drużynowa)
 
1[11] Петер Саган Петер Саган Петер Саган Мартејн Кејзер Мартејн Кејзер Павел Франчак Гаспром-РусВело
2[12] Сака Модоло Дани ван Попел Дани ван Попел Адријан Курек Камил Градек Тим Дименжн Дата
3[13] Дилан Тенс Петер Саган Петер Саган Маќеј Патерски Рафал Мајка Бора-Хансгрое
4 Кејлеб Јуан Берт-Јан Линдеман
5 Дани ван Попел Максим Монфор
6 Џек Хејг Дилан Тенс Антван Толхук Лото-Судал
7 Ваут Пулс Диего Роза
На крај Дилан Тенс Петер Саган Диего Роза Берт-Јан Линдеман Рафал Мајка Лото-Судал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. Roadbook 2017, стр. 12–13.
 5. „Tour of Poland reduces team size to seven riders“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 јуни 2017. Посетено на 29 јули 2017.
 6. „The 74th edition of the Tour de Pologne-UCI World Tour presented at the Pruszkow velodrome in Warsaw“. Трка околу Полска. Lang Team. 17 мај 2017. Посетено на 29 јули 2017.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 Roadbook 2017, стр. 28–30.
 8. 8,0 8,1 Roadbook 2017, стр. 16.
 9. 9,0 9,1 Roadbook 2017, стр. 17.
 10. 10,0 10,1 Roadbook 2017, стр. 18.
 11. „Wyniki 1 etapu / Official results on the 1 stage“ (Portable Document Format). Infocity.pl. Трка околу Полска, Lang Team. 29 јули 2017. Посетено на 29 јули 2017.
 12. „Wyniki 2 etapu / Official results on the 2 stage“ (Portable Document Format). Infocity.pl. Трка околу Полска, Lang Team. 30 јули 2017. Посетено на 30 јули 2017.
 13. „Wyniki 3 etapu / Official results on the 3 stage“ (Portable Document Format). Infocity.pl. Трка околу Полска, Lang Team. 31 јули 2017. Посетено на 1 август 2017.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]