Е3 Харелбеке 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Е3 Харелбеке 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание60. E3 БинкБенк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум24 март 2017
Растојание206,1 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај112
Просечна брзина42,895 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермет (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Оливер Незен (AG2R La Mondiale) Wikidata-logo S.svg
E3Harelbeke2017.png
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Е3 Харелбеке 2017 (службено: Е3 Харелбеке Рекорд Банк 2017) — 60. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Харелбеке, која се одржала на 24 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Во спринт од тројца белгиски возачи, Грег ван Авермет (БМЦ Рејсинг Тим) победил пред националниот првак Филип Жилбер од Квик-Степ Флорс, додека подиумот го заокружил возачот на Аг2р-Ла Мондијал, Оливер Незен.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA AG2R La Mondiale
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг Тим
 5. GER Бора-хансгрое
 6. USA Cannondale-Drapac
 7. RSA Дименжн Дата
 8. FRA ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. BEL Лото-Судал
 11. NED Лото НЛ-Џамбо
 12. ESP Мовистар
 13. AUS Орика-Скот
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Тим Скај
 16. GER Sunweb
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Директ Енержи
 2. RUS Газпром-РусВело
 3. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 4. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 5. BEL Верандас Вилемс-Крелан
 6. BEL Ванти-Груп Гобер
 7. BEL ВБ-Веранкласик-Аква Протект
Wikidata-logo S.svg

Рута[уреди | уреди извор]

Растојанието на Е3 Харелбеке 2017 изнесувало 206,1 километар.[6] Рутата тргнувала од средиштето на Харелбеке и се движело на исток до Нинове, по што вртела на запад и се движела низ Фламанските Ардени со петнаесет искачување. Тигемберг, последното искачување, било сместено на 20 километри од целта.

Категоризирани искачувања и калдрми[уреди | уреди извор]

Искачувања и калдрми на Е3 Харелбеке 2017[6][7]
Бр. Име Растојание од Површина Должина
(метри)
Наклон (%)
Почеток
(км)
Крај
(км)
(прос.) (макс.)
Бокарнестрат 28,8 177,3 калдрма 1200
1 Катеберг 29,0 177,1 асфалт 600 6,7% 8,0%
Холевег 30,8 175,3 калдрма 1500
Падестрат 42,3 163,8 калдрма 2300
2 Ла Упе 93,2 112,9 асфалт 3440 3,32% 10%
3 Крејсберг 109,5 96,6 асфалт &
калдрма
800 4,8% 9%
4 Кноктеберг 117,4 88,7 асфалт 1530 5,3% 13,3%
5 Хотондберг 121,3 84,8 асфалт 1200 4% 8%
6 Кортекер 128,4 77,7 асфалт 1000 6,4% 17%
7 Тајенберг 133,3 72,8 калдрма 650 9,5% 18%
8 Боањберг 139,6 66,5 асфалт 2180 5,8% 15%
9 Ејкенберг 144,1 62,0 калдрма 1200 5,5% 11%
10 Статионсберг 149,5 56,6 калдрма 460 3,2% 5,7%
Маријаборестрат 150,2 55,9 калдрма 2000
11 Капелберг 159,5 46,6 асфалт 900 4% 7%
12 Патерберг 164,4 41,7 калдрма 700 12% 20%
13 Ауде Кваремонт 167,2 38,9 калдрма 2200 4,2% 11%
14 Карнемелкбекстрат 175,0 31,1 асфалт 1530 4,9% 7,3%
Варентстрат 182,6 23,5 калдрма 2000
15 Тигемберг 186,1 20,0 асфалт 1000 6,5% 9%

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[8][9]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим4ч 48' 17
2. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 0
3. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 0
4. AUS Лук Дарбриџ Орика-Скот+ 40
5. AUT Лукас Пестлбергер Бора-хансгрое+ 41
6. DEN Михаел Валгрен Астана+ 52
7. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 52
8. BEL Том Бонен Квик-Степ Флорс+ 52
9. NED Дилан ван Барле Cannondale-Drapac+ 52
10. ITA Алберто Бетиол Cannondale-Drapac+ 52
11. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 52
12. BEL Јенс Кекелејре Орика-Скот+ 52
13. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 52
14. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 52
15. GBR Лук Роу Тим Скај+ 52
16. NED Себастијан Лангевелд Cannondale-Drapac+ 52
17. BEL Лауренс де Вресе Астана+ 52
18. LTU Игнатас Коноваловас ФДЖ+ 52
19. NED Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 52
20. ITA Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 52
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. конс. 2 октомври 2016. 
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. конс. 2 октомври 2016. 
 3. Van Avermaet wins E3 Harelbeke“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 24 март 2017 (посет. 24 март 2017 г).
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 5. „60e Record Bank E3 Harelbeke - CAT 1.UWT: Deelnemerslijst / Liste des partants / List of participants 2017“ (Portable Document Format). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. конс. 23 март 2017. 
 6. 6,0 6,1 „60e Record Bank E3 Harelbeke - CAT 1.UWT: Parcours“ (Portable Document Format). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. конс. 23 март 2017. 
 7. „60e Record Bank E3 Harelbeke - CAT 1.UWT: Technische Gids / Le Guide Technique / Technical Guide“ (Portable Document Format). Е3 Харелбеке. Kon. Wielerclub Hand in Hand VZW. конс. 23 март 2017. 
 8. „Е3 Харелбеке 2017“. ProCycling. 
 9. „Uitslag - Résultat - Result“ (Portable Document Format). KBWB-RVLB.com. Royal Belgian Cycling League. 24 март 2017. конс. 24 март 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]