Антван Толхук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антван Толхук
Толхук на Гран при д’Изберг 2015
Лични податоци
Цело имеАнтван Толхук
Роден29 април 1994 (1994-04-29) (29 г.)
Јерсеке,  Холандија
Висина1,78 м
Маса61 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2015
2015
2016
2017-
Рабобанк Дивилопмент Тим
Тинкоф-Саксо (стажант)
Ромпот-Оранје Пелотон
Лото НЛ-Џамбо
Последна промена
3 февруари 2020

Антван Толхук (холандски: Antwan Tolhoek; р. 29 април 1994) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Јерсеке, Толхук бил именуван како дел од составот на Лото НЛ-Џамбо за Вуелта а Еспања 2017.[2]

Во декември 2017 година бил суспендиран два месеци од неговата екипа поради поседување апчиња за спиење при тренинг-кампот пред сезоната со што ги нарушил внатрешните правила на екипата.[3] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[4] Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[5]

Неговиот татко Патрик Толхук бил исто така професионален велосипедист.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Тур де Бретањ
2016
1. Jersey light blue.svg Планински пласман Тур де Свис
2017
4. Јапонска друмска трка
2018
2. Јапонска друмска трка
10. Класика де Сан Себастијан
2019
1. Етапа 6 Тур де Свис
4. Краен пласман Трка околу Гуангси

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 65
Jersey yellow.svg Тур 37
Jersey red.svg Вуелта 28

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Jumbo-Visma 2020 roster presented in Amsterdam“. Bianchi. F.I.V. Edoardo Bianchi S.p.A. 20 декември 2019. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  3. Бенсон, Даниел (18 декември 2017). „LottoNL-Jumbo fire Lobato after sleep medication fiasco“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 3 јануари 2018.
  4. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.
  5. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.
  6. https://www.ad.nl/tour-de-france/tourdebutant-antwan-tolhoek-is-wakker-geschud~aadc3959/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]