Џорџ Бенет (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Бенет
Бенет на Трката околу Белгија 2015
Лични податоци
Цело имеЏорџ Бенет
Роден7 април 1990 (1990-04-07) (29 г.)
Нелсон, Нов Зеланд Нов Зеланд
Висина1,80 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за искачување
Аматерски клубови
2011
2011
Хагенс Берман Аксеон
Тим РадиоШек (стажант)
Професионални клубови
2012–2013
2014
2015-
РадиоШек-Нисан
Канондејл
Лото НЛ-Џамбо
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Калифорнија (2017)
Последна промена
7 април 2019

Џорџ Бенет (англиски: George Bennett; р. 7 април 1990) — новозеландски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Бенет е роден во Нелсон, Нов Зеланд. Откако станал професионалец во 2012 година,[2][3] Бенет настапувал две години за екипата РадиоШек-Нисан пред да се пресели во Канондејл во 2014.[4][4][5] Во октомври 2014 година било објавено дека ќе се приклучи на Џамбо-Висма за сезоната 2015.[6] Во мај 2015 година бил спречен од учество на Џиро д’Италија поради ниско ниво на кортизол (подоцна било откриено дека било предизвикано од болест), поради правилата MPCC. Не бил заменет од неговата екипа.[7] Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2016[8] и завршил на 53. место.[9] Негов најдобар резултат на трката бил седмото место на деветтата етапа, според некои најтешката етапа во сезоната.[10]

Настапил на друмската трка на Летните олимписки игри 2016 и завршил на 33. место; ја опишал трката како „апсолутно“ најтешката во неговата кариера и 79 не завршиле.[11]

Во 2017 година станал првиот Новозеланѓанец кој освоил генерален пласман на некоја трка од Светската турнеја, кога ја освоил трката Трката околу Калифорнија.[12] Бенет настапил и на Тур де Франс 2017 и завршил седми на деветтата етапа, но се повлекол на шеснаесеттата етапа поради гастроентеритис.[13][14] Се повлекол во Ѓирона на опоравување.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
2. Краен пласман Трка околу лозјата
9. Краен пласман Велосипедски класик Нов Зеланд
9. Краен пласман Трка околу Велингтон
2010
2. Краен пласман Трка околу лозјата
1. Етапа 3
6. Краен пласман Ронд де л’Исар
9. Краен пласман Велосипедски класик Нов Зеланд
9. Краен пласман Трка околу Велингтон
2011
1. Краен пласман Трка околу Велингтон
1. Етапа 3 Трка на лозјата
2. Краен пласман Ронд де л’Исар
2012
4. Краен пласман Трка околу лозјата
2013
2. Национално друмско првенство
8. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2014
9. Краен пласман Трка околу Јута
9. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Трка на лозјата
2015
5. Национално друмско првенство
10. Краен пласман Тур Даун Андер
2016
7. Краен пласман Трка околу Калифорнија
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Калифорнија
7. Краен пласман Трка Абу Даби
9. Краен пласман Волта а Каталуња
2018
4. Национално друмско првенство
4. Краен пласман Трка околу Полска
5. Краен пласман Трка на Алпите
6. Краен пласман Волта а Каталуња
8. Краен пласман Џиро д’Италија
9. Краен пласман Тирено-Адријатико
10. Џиро ди Ломбардија
2019
6. Краен пласман Париз-Ница

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 122 СО 8
Jersey yellow.svg Тур 53 СО
Jersey red.svg Вуелта 89 37 10 СО 35

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Брајан Холкомб. „Bennett survives tough job market with Cannondale deal“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 19 ноември 2013 (посет. 20 ноември 2013 г).
 2. Кител, Фојгт и Велитс подготвени за Сантос Тур Даун Андер“, „Cycling Central“, Special Broadcasting Service, 8 јануари 2013 (посет. 10 јануари 2013 г).
 3. Бенет ќе се поврзе со РадиоШек-Нисан-Трек“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 ноември 2011 (посет. 20 ноември 2013 г).
 4. 4,0 4,1 Брајан Холкомб. „Bennett survives tough job market with Cannondale deal“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 19 ноември 2013 (посет. 20 ноември 2013 г).
 5. Шејн Стоукс. „Kiwi climber Bennett signs contract with Cannondale Pro Cycling“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 19 ноември 2013 (посет. 20 ноември 2013 г).
 6. „Џорџ Бенет се приклучува на Белкин“. sbs.com.au. 10 октомври 2014. конс. 18 октомври 2014. 
 7. Емил Акселгард. „Low cortisol levels take Bennett out of the Giro“, „Cycling Quotes“, CyclingQuotes.com 2013, 8 мај 2015 (посет. 9 мај 2015 г).
 8. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. конс. 30 јуни 2016. 
 9. Riding to Rio - George Bennett backs up from solid Tour de France debut“, „Stuff.co.nz“, 31 јули 2016 (посет. 6 август 2016 г).
 10. Kiwi rider George Bennett has bike checked for motor at Tour de France“, „Stuff.co.nz“, 12 јули 2016 (посет. 6 август 2016 г).
 11. Gamble doesn't pay for shattered George Bennett“, „Stuff.co.nz“, 7 август 2016 (посет. 7 август 2016 г).
 12. George Bennett becomes first Kiwi to win World Tour cycling event at Tour of California“, „Stuff.co.nz“, 21 мај 2017 (посет. 21 мај 2017 г).
 13. Tour de France 2017: George Bennett forced to pull out due to illness“, „Newshub“, 19 јули 2017 (посет. 19 јули 2017 г).
 14. Tour de France 2017: George Bennett forced to pull out due to illness“, „Newshub“, 19 јули 2017 (посет. 19 јули 2017 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]