Дилан Груневеген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дилан Груневеген
Груневеген на Трката околу Келн 2017
Лични податоци
Цело имеДилан Груневеген
Роден21 јуни 1993 (1993-06-21) (26 г.)
Амстердам,  Холандија
Висина1,77 м[1]
Маса70 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Професионални клубови
2012–2014
2015
2016-
Велосипедски тим Де Ријке
Ромпот
Лото НЛ-Џамбо
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
3 индивидуални етапи (2017, 2018)

Еднодневни трки и класици

MaillotHolanda.PNG Национално друмско првенство (2016)
Три дена Брухе-Де Пане (2019)
Курне-Брисел-Курне (2018)
Трка околу Келн (2016)
Бриселски велосипедски класик (2015)
Последна промена
6 април 2019

Дилан Груневеген (холандски: Dylan Groenewegen; р. 21 јуни 1993 во Амстердам) — холандски професионален друмски велосипедизам, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во октомври 2015 година било објавено дека потпишал тригодишен договор со Лото НЛ-Џамбо, почнувајќи од 2016 година.[2] Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2016.[3] Следната година ја освоил завршната етапа на Тур де Франс 2017 на Шанзелизе во Париз.[4] На Тур де Франс 2018 ги освоил седмата и осмата етапа.[5][6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
Вуелта Сиклиста а Леон
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
3. Минстерланд Џиро
4. Национале Слејтингспрејс
9. Класик Дач Фуд Вали
9. Омлоп ван хет Хутланд
2013
1. Кернен Омлоп Ехт-Сустерен
1. Трка околу Северна Холандија
2. Трка околу Фландрија за младинци
5. Краен пласман Трка Олимпија
6. Национале Слејтингспрејс
9. Антверпсе Хавенпејл
2014
1. Трка околу Фландрија за младинци
1. Етапа 2 Тур де Норманди
3. Трофео Палма
10. Гојксе Пејл
2015
1. Класик Арнхем-Венендал
1. Бриселски велосипедски класик
5. Класик Хандзаме
2016
1. MaillotHolanda.PNG Национално друмско првенство
Тур де Јоркшир
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
Стер ЗЛМ Тур
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Трка околу Келн
1. Хејстсе Пејл
1. Тур де л’Еурометропол
1. Класик Арнхем-Венендал
1. Етапа 1 Енеко Тур
1. Етапа 4 Трка околу Британија
1. Етапа 1 Три дена Западна Фландрија
1. Етапа 3 Волта а ла Комунитата Валенсијана
3. Нокере Курсе
4. Курне-Брисел-Курне
6. Јуроајс Класик
6. Ле Самин
9. Схелдепрејс
2017
1. Етапа 21 Тур де Франс
Стер ЗЛМ Тур
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Трка околу Норвешка
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 5 Трка околу Гуангси
1. Етапа 1 Тур де Јоркшир
1. Етапа 7 Трка околу Британија
2. Краен пласман Трка Дубаи
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2. Фландриско првенство
3. Национално друмско првенство
3. Јуроајс Класик
3. Про Класик Такс
5. Дварс дор Вландерен
5. Минстерланд Џиро
2018
1. Курне-Брисел-Курне
1. Класик Арнхем-Венендал
1. Фландриско првенство
Тур де Франс
1. Етапа 7
1. Етапа 8
Трка околу Норвешка
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 4
Волта ао Алгарве
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Етапа 2 Париз-Ница
1. Етапа 1 Трка околу Гуангси
1. Етапа 1 Трка Дубаи
1. Етапа Трка околу Словенија
7. Гојксе Пејл
2019
1. Три дена Брухе-Де Пане
Париз-Ница
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 4 Волта ао Алгарве
1. Етапа 5 Волта а ла Комунитат Валенсијана
4. Курне-Брисел-Курне

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 160 156 СО
Jersey red.svg Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Монумент 2015 2016 2017 2018 2019
Милано-Сан Ремо 78
Трка околу Фландрија СО
Париз-Рубе 47 44
Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Џиро ди Ломбардија
Класици 2015 2016 2017 2018 2019
Омлоп Хет Ниусблад 25
Курне-Брисел-Курне СО 4 18 1 4
Дварс дор Вландерен 32 58 5 81
Гент-Вевелгем СО 80 93
Схелдепрејс 119 9 58 СО
Класик Хамбург 6 3
Класик Бретања
Париз-Тур 19

Распоред на резултатите на првенствата[уреди | уреди извор]

Трка 2015 2016 2017 2018
Gold medal olympic.svg Олимписки игри Хронометар не се одржал не се одржал
Друмска трка
Jersey rainbow.svg Светски првенства Хронометар
Друмска трка 37
MaillotHolanda.PNG Национални првенства Хронометар
Друмска трка 4 1 3 31

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 ProCyclingStats. „Dylan Groenewegen“. procyclingstats.com. 
  2. „Transfer news: Rowney signs for Orica-AIS“. cyclingnews.com. 6 октомври 2015. конс. 8 октомври 2015. 
  3. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. конс. 30 јуни 2016. 
  4. Вилијам Фотерингем. „Chris Froome wins fourth Tour de France after Champs Elysées procession“, The Guardian, 23 јули 2017 (посет. 23 јули 2017 г).
  5. Tour de France 2018: Dylan Groenewegen wins stage seven – as it happened“, The Guardian, 13 јули 2018 (посет. 13 јули 2018 г).
  6. Џон Меклири. „Tour de France 2018, stage eight: Dylan Groenewegen claims second successive win as Fernando Gaviria and Andre Greipel are relegated“, The Telegraph, 14 јули 2018 (посет. 14 јули 2018 г).
Награди
Спортски позиции
Претходник
Ники Терпстра
Национален друмски првак
2016
Наследник
Рамон Синкелдам

Надворешни врски[уреди | уреди извор]