Џамбо-Висма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тим Лото НЛ-Џамбо
Team LottoNL-Jumbo logo.png
Инфомации за тимот
ЛоциранХоландија
Основан1984 (1984)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиКолнаго (1984–2008)
Џајант (2009–2013)
Бјанки (2014–)
Клучни кадри
Извршен директорРихард Плуге
Историја на тимското име
 • 1984–1986
 • 1987–1989
 • 1990–1992
 • 1993–1994
 • 1995
 • 1996–2012
 • 2013
 • 2013–2014
 • 2015-
 • Квантум-Декосол
 • Суперконфекс-Јоко
 • Баклер-Колнаго
 • Вордперфект
 • Новел
 • Рабобанк
 • Бланко
 • Белкин
 • Тим Лото НЛ-Џамбо
Дрес на Џамбо-Висма

Дрес

Лото НЛ-Џамбо — професионална велосипедска друмска екипа, наследник на поранешниот Рабобанк. Екипата се состои од три дела: екипа во Светската турнеја, континентална (развојна екипа која настапува во Европската турнеја) и екипа во велокрос.

Велосипедската екипа била основана во 1984 година под името Квантум, основана околу Јан Рас, со велосипедисти главно од велосипедската екипа ТИ-Рали.[1] Со Рас како спортски директор од 1985 година натаму, главниот спонзор бил наследен од Суперконфекс, Баклер, Вордперфект и Новел, соодветно, пред Рас да потпише договор со холандската банка Рабобанк во 1996 година. Од 1984 година, екипата настапува на секое издание на Тур де Франс[2] и од воведувањето на турнеите во 1998 година, екипата отсекогаш била во највисокото ниво.[3] Истрага од холандскиот весник de Volkskrant во 2012 година заклучила дека допингот бил во најмала мера толериран, од почетоците на екипата во 1996 година, па до 2007 година.[4] Рабобанк објавил во октомври 2012 година дека ќе стави крај на спонзорството во професионалниот велосипедизам, додека екипата објавила дека сака да продолжи како „без етикета“ под нова фондација која ќе биде основана.[5] На 13 декември 2012 година било објавено дека екипата ќе учествува во 2013 година под името Бланко, со намера да најде спонзор за 2014 година или да стави крај на екипата.[6] Подоцна, бил склучен договор со електронската компанија Белкин, која го презела спонзорството од Тур де Франс 2013 до крајот на 2015 година.[7]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Енрико Батаљин (ИТА) (1989-11-17)17 ноември 1989 (воз. 26)
 Кун Бауман (ХОЛ) (1988-04-04)4 април 1988 (воз. 27)
 Џорџ Бенет (АВС) (1990-04-07)7 април 1990 (воз. 25)
 Роберт Вагнер (ГЕР) (1983-04-17)17 април 1983 (воз. 32)
 Том ван Асбрук (ХОЛ) (1990-04-19)19 април 1990 (воз. 25)
 Денис ван Винден (ХОЛ) (1987-12-02)2 декември 1987 (воз. 28)
 Јос ван Емден (ХОЛ) (1987-06-27)27 јуни 1987 (воз. 28)
 Сеп Ванмарке (БЕЛ) (1988-07-28)28 јули 1988 (воз. 27)
 Алексеј Вермелен (САД) (1994-12-16)16 декември 1994 (воз. 21)
 Мартен Винантс (БЕЛ) (1982-05-13)13 мај 1982 (воз. 33)
 Роберт Гесинк (ХОЛ) (1986-05-31)31 мај 1986 (воз. 29)
 Марк Гос (ХОЛ) (1990-11-30)30 ноември 1990 (воз. 25)
 Дилан Груневеген (ХОЛ) (1993-06-21)21 јуни 1993 (воз. 22)
 Виктор Кампенертс (БЕЛ) (1991-10-28)28 октомври 1991 (воз. 24)
 Тван Кастелејнс (ХОЛ) (1989-01-23)23 јануари 1989 (воз. 26)
Велосипедист Датум на раѓање
 Мартејн Кејзер (ХОЛ) (1988-03-25)25 март 1988 (воз. 27)
 Вилко Келдерман (ХОЛ) (1991-03-25)25 март 1991 (воз. 24)
 Стевен Краусвајк (ХОЛ) (1987-06-07)7 јуни 1987 (воз. 28)
 Стевен Ламертинк (ХОЛ) (1993-12-04)4 декември 1993 (воз. 22)
 Том Лезер (ХОЛ) (1985-12-26)26 декември 1985 (воз. 30)
 Берт-Јан Линдеман (ХОЛ) (1989-06-16)16 јуни 1989 (воз. 26)
 Паул Мартенс (ГЕР) (1983-10-26)26 октомври 1983 (воз. 32)
 Примож Роглич (СЛО) (1989-10-29)29 октомври 1989 (воз. 26)
 Тимо Росен (ХОЛ) (1993-01-11)11 јануари 1993 (воз. 22)
 Брам Танкинк (ХОЛ) (1978-12-03)3 декември 1978 (воз. 37)
 Мике Тенисен (ХОЛ) (1992-08-25)25 август 1992 (воз. 23)
 Мартен Тјалинги (ХОЛ) (1977-11-05)5 ноември 1977 (воз. 38)
 Морено Хофланд (ХОЛ) (1991-08-31)31 август 1991 (воз. 24)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Енрико БатаљинWikidata-logo S.svg17 ноември 1989Бардијани ЦСФ (2015)
NZL Џорџ Бенет Wikidata-logo S.svg7 април 1990Cannondale Pro Cycling Team (2014)
NED Ларс БомWikidata-logo S.svg30 декември 1985Астана (2016)
NED Кун БауманWikidata-logo S.svg2 декември 1993SEG Racing Academy (2015)
BEL Виктор КампенертсWikidata-logo S.svg28 октомври 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
NED Тван КастелејнсWikidata-logo S.svg23 јануари 1989Alecto (2015)
NED Стеф КлементWikidata-logo S.svg24 септември 1982ИАМ (2016)
BEL Флорис де ТирWikidata-logo S.svg20 јануари 1992Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
NED Роберт ГесинкWikidata-logo S.svg31 мај 1986Rabobank Development (2006)
NOR Амунд Грендал ЈансенWikidata-logo S.svg11 февруари 1994Joker Fuel of Norway (2016)
NED Дилан ГруневегенWikidata-logo S.svg21 јуни 1993Ромпот-Шарл (2015)
NED Мартејн КејзерWikidata-logo S.svg25 март 1988Veranclassic-Ago (2014)
NED Стевен КраусвајкWikidata-logo S.svg7 јуни 1987Rabobank Development (2009)
NED Стевен ЛамертинкWikidata-logo S.svg4 декември 1993SEG Racing Academy (2015)
NED Том ЛезерWikidata-logo S.svg26 декември 1985Rabobank Development (2007)
NED Берт-Јан ЛиндеманWikidata-logo S.svg16 јуни 1989Rabobank Development (2014)
ESP Хуан Хосе ЛобатоWikidata-logo S.svg30 декември 1988Мовистар (2016)
GER Паул МартенсWikidata-logo S.svg26 октомври 1983Тим ДСМ (2007)
NED Дан ОливирWikidata-logo S.svg24 ноември 1992De Jonge Renner (2016)
SLO Примож РогличWikidata-logo S.svg29 октомври 1989Adria Mobil (2015)
NED Тимо РозенWikidata-logo S.svg11 јануари 1993Rabobank Development (2014)
NED Брам ТанкинкWikidata-logo S.svg3 декември 1978Квик-Степ Алфа Винил Тим (2007)
NED Антван ТолхукWikidata-logo S.svg29 април 1994Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
BEL Јурген ван ден БрукWikidata-logo S.svg1 февруари 1983Катјуша (2016)
NED Јос ван ЕмденWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Rabobank Development (2008)
BEL Гејс ван ХукеWikidata-logo S.svg12 ноември 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
USA Алексеј ВермеленWikidata-logo S.svg16 декември 1994BMC Development (2015)
GER Роберт Вагнер Wikidata-logo S.svg17 април 1983Трек-Сегафредо (2012)
BEL Мартен ВинантсWikidata-logo S.svg13 мај 1982Квик-Степ Алфа Винил Тим (2010)
NED Adriaan JanssenWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)12 декември 1995Destil-Parkhotel Valkenburg (2016)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Енрико БатаљинWikidata-logo S.svg17 ноември 1989Бардијани ЦСФ (2015)
NZL Џорџ Бенет Wikidata-logo S.svg7 април 1990Cannondale Pro Cycling Team (2014)
NED Ларс БомWikidata-logo S.svg30 декември 1985Астана (2016)
NED Кун БауманWikidata-logo S.svg2 декември 1993SEG Racing Academy (2015)
NED Стеф КлементWikidata-logo S.svg24 септември 1982ИАМ (2016)
BEL Флорис де ТирWikidata-logo S.svg20 јануари 1992Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
NED Паскал ЕнкхорнWikidata-logo S.svg8 февруари 1997BMC Development (2017)
NED Роберт ГесинкWikidata-logo S.svg31 мај 1986Rabobank Development (2006)
NED Дилан ГруневегенWikidata-logo S.svg21 јуни 1993Ромпот-Шарл (2015)
NOR Амунд Грендал ЈансенWikidata-logo S.svg11 февруари 1994Joker Fuel of Norway (2016)
NED Стевен КраусвајкWikidata-logo S.svg7 јуни 1987Rabobank Development (2009)
USA Сеп КусWikidata-logo S.svg13 септември 1994Рели (2017)
NED Том ЛезерWikidata-logo S.svg26 декември 1985Rabobank Development (2007)
NED Берт-Јан ЛиндеманWikidata-logo S.svg16 јуни 1989Rabobank Development (2014)
NED Дан ОливирWikidata-logo S.svg24 ноември 1992De Jonge Renner (2016)
GER Паул МартенсWikidata-logo S.svg26 октомври 1983Тим ДСМ (2007)
USA Нилсон ПаулесWikidata-logo S.svg3 септември 1996Хагенс Берман-Аксеон (2017)
SLO Примож РогличWikidata-logo S.svg29 октомври 1989Adria Mobil (2015)
NED Тимо РозенWikidata-logo S.svg11 јануари 1993Rabobank Development (2014)
NED Брам ТанкинкWikidata-logo S.svg3 декември 1978Квик-Степ Алфа Винил Тим (2007)
NED Антван ТолхукWikidata-logo S.svg29 април 1994Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
NED Јос ван ЕмденWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Rabobank Development (2008)
BEL Гејс ван ХукеWikidata-logo S.svg12 ноември 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
NED Дани ван ПопелWikidata-logo S.svg26 јули 1993Тим Скај (2017)
GER Роберт Вагнер Wikidata-logo S.svg17 април 1983Трек-Сегафредо (2012)
BEL Мартен ВинантсWikidata-logo S.svg13 мај 1982Квик-Степ Алфа Винил Тим (2010)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NZL Џорџ Бенет Wikidata-logo S.svg7 април 1990Cannondale Pro Cycling Team (2014)
NED Кун БауманWikidata-logo S.svg2 декември 1993SEG Racing Academy (2015)
BEL Лауренс де ПлусWikidata-logo S.svg4 септември 1995Квик-Степ Флорс (2018)
BEL Флорис де ТирWikidata-logo S.svg20 јануари 1992Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
NED Паскал ЕнкхорнWikidata-logo S.svg8 февруари 1997BMC Development (2017)
NED Роберт ГесинкWikidata-logo S.svg31 мај 1986Rabobank Development (2006)
NED Дилан ГруневегенWikidata-logo S.svg21 јуни 1993Ромпот-Шарл (2015)
NED Ленард ХофстедеWikidata-logo S.svg29 декември 1994Санвеб (2018)
NOR Амунд Грендал ЈансенWikidata-logo S.svg11 февруари 1994Joker Fuel of Norway (2016)
NED Стевен КраусвајкWikidata-logo S.svg7 јуни 1987Rabobank Development (2009)
USA Сеп КусWikidata-logo S.svg13 септември 1994Рели (2017)
NED Том ЛезерWikidata-logo S.svg26 декември 1985Rabobank Development (2007)
NED Берт-Јан ЛиндеманWikidata-logo S.svg16 јуни 1989Rabobank Development (2014)
GER Паул МартенсWikidata-logo S.svg26 октомври 1983Тим ДСМ (2007)
GER Тони Мартин Wikidata-logo S.svg23 април 1985Катјуша-Алпесин (2018)
NED Дан ОливирWikidata-logo S.svg24 ноември 1992De Jonge Renner (2016)
USA Нилсон ПаулесWikidata-logo S.svg3 септември 1996Хагенс Берман-Аксеон (2017)
SLO Примож РогличWikidata-logo S.svg29 октомври 1989Adria Mobil (2015)
NED Тимо РозенWikidata-logo S.svg11 јануари 1993Rabobank Development (2014)
NED Мике ТенисенWikidata-logo S.svg25 август 1992Санвеб (2018)
NED Антван ТолхукWikidata-logo S.svg29 април 1994Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
BEL Ваут ван ЕртWikidata-logo S.svg (1 мар–31 дек)15 септември 1994Cibel-Cebon (2019)
NED Тако ван дер ХорнWikidata-logo S.svg4 декември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2018)
NED Јос ван ЕмденWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Rabobank Development (2008)
NED Дани ван ПопелWikidata-logo S.svg26 јули 1993Тим Скај (2017)
DEN Јонас ВингегорWikidata-logo S.svg10 декември 1996ColoQuick Cycling (2018)
BEL Мартен ВинантсWikidata-logo S.svg13 мај 1982Квик-Степ Алфа Винил Тим (2010)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NZL Џорџ Бенет Wikidata-logo S.svg7 април 1990Cannondale Pro Cycling Team (2014)
NED Кун БауманWikidata-logo S.svg2 декември 1993SEG Racing Academy (2015)
BEL Лауренс де ПлусWikidata-logo S.svg4 септември 1995Квик-Степ Флорс (2018)
NED Том ДимуленWikidata-logo S.svg11 ноември 1990Санвеб (2019)
NED Паскал ЕнкхорнWikidata-logo S.svg8 февруари 1997BMC Development (2017)
NOR Тобијас ФосWikidata-logo S.svg25 мај 1997Уно-Х Про Сајклинг Тим (2019)
NED Роберт ГесинкWikidata-logo S.svg31 мај 1986Rabobank Development (2006)
NED Дилан ГруневегенWikidata-logo S.svg21 јуни 1993Ромпот-Шарл (2015)
AUS Крис ХарперWikidata-logo S.svg23 ноември 1994Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2019)
NED Ленард ХофстедеWikidata-logo S.svg29 декември 1994Санвеб (2018)
NOR Амунд Грендал ЈансенWikidata-logo S.svg11 февруари 1994Joker Fuel of Norway (2016)
NED Стевен КраусвајкWikidata-logo S.svg7 јуни 1987Rabobank Development (2009)
USA Сеп КусWikidata-logo S.svg13 септември 1994Рели (2017)
NED Том ЛезерWikidata-logo S.svg26 декември 1985Rabobank Development (2007)
NED Берт-Јан ЛиндеманWikidata-logo S.svg16 јуни 1989Rabobank Development (2014)
GER Паул МартенсWikidata-logo S.svg26 октомври 1983Тим ДСМ (2007)
GER Тони Мартин Wikidata-logo S.svg23 април 1985Катјуша-Алпесин (2018)
GER Кристоф ПфингстенWikidata-logo S.svg20 ноември 1987Бора-Хансгрое (2019)
SLO Примож РогличWikidata-logo S.svg29 октомври 1989Adria Mobil (2015)
NED Тимо РозенWikidata-logo S.svg11 јануари 1993Rabobank Development (2014)
NED Мике ТенисенWikidata-logo S.svg25 август 1992Санвеб (2018)
NED Антван ТолхукWikidata-logo S.svg29 април 1994Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
BEL Ваут ван ЕртWikidata-logo S.svg15 септември 1994Cibel-Cebon (2019)
NED Тако ван дер ХорнWikidata-logo S.svg4 декември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2018)
NED Јос ван ЕмденWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Rabobank Development (2008)
DEN Јонас ВингегорWikidata-logo S.svg10 декември 1996ColoQuick Cycling (2018)
BEL Мартен ВинантсWikidata-logo S.svg13 мај 1982Квик-Степ Алфа Винил Тим (2010)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kwantum – decosol – yoko“ (холандски). Cyclebase. Посетено на 20 март 2008.
 2. „71ème Tour de France 1984“ (француски). Memoire du cyclisme. 2008. Посетено на 20 март 2008.
 3. „Accès équipes Rabobank“ (француски). Memoire du cyclisme. Архивирано од изворникот на 2012-03-22. Посетено на 29 септември 2009.
 4. Misérus, Mark (5 May 2012). „Doping werd getolereerd in Raboploeg“. de Volkskrant. Посетено на 5 мај 2012.
 5. „Cycling team's reaction to new start“. Rabosport.com. Посетено на 29 октомври 2012.
 6. „Raboteam continues as Blanco Pro Cycling“. volkskrant.nl. Посетено на 19 октомври 2012.
 7. „Belkin signs sponsorship deal with Blanco“. Cycling News. Future Publishing. Посетено на 1 јуни 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]