Стеф Клемент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стеф Клемент
Клемент на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело име Стеф Клемент
Роден 24 септември 1982 (1982-09-24) (воз. 34 г.)
Тилбург, Холандија
Висина 1,81 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб ИАМ Сајклинг
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри
Аматерски клубови
2003
2004–2005
Ван Хемерт Груп CT
Рабобанк КТ
Професионални клубови
2006–2008
2009–2014
2015-
Буиг Телеком
Рабобанк
ИАМ Сајклинг
Значајни победи
MaillotHolanda.PNG Национален хронометарски првак (2006, 2007, 2009, 2011)
Последна промена
13 јануари 2016

Стеф Клемент (холандски: Stef Clement; р. 24 септември 1982 во Тилбург) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ИАМ Сајклинг. Тој се специјализирал за хронометри, каде е моментален холандски национален првак. Исто така, го освоил бронзениот медал на хронометарот на Светските друмски првенства UCI 2007. Во декември 2014 година бил најавен како дел од составот на екипата ИАМ Сајклинг за 2015 година, приклучувајќи се на екипата заедно со колегата Дејвид Танер.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. Етапа 7 Трка Олимпија
2005
1. Краен пласман Трка Олимпија
1. Етапа 1 Вуелта а Мајорка
2006
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 9 Тур де л’Авенир
2007
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
3. Светско хронометарско првенство
3. Хроно на народите
2008
1. Хроно на народите
2009
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 8 Критериум ду Дофине Либере
2011
1. MaillotHolanda.PNG Национално хронометарско првенство
8. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2014
Волта а Каталуња
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 6
8. Класик РајдЛондон-Сари
2015
2. Silver medal blank.svg Европски игри - хронометар

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро 64 107 71 48 СО
Jersey yellow.svg Тур СО 87 117 СО 59
Jersey red.svg Вуелта 32 СО 100 СО 69

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Томас Декер
Национален хронометарски првак
2006, 2007
Наследник
Ларс Бом
Претходник
Ларс Бом
Национален хронометарски првак
2009
Наследник
Јос ван Емден
Претходник
Јос ван Емден
Национален хронометарски првак
2011
Наследник
Ливе Вестра