Европски игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европски игри
Игри
Спортови
Организации

Европските игри се меѓународен повеќеспортски настан одржан помеѓу спортисти од цела Европа. Игрите беа замислени и ќе бидат одржани од страна на Европските олимписки комитети (ЕОК), кои го објавиле нивното започнување на 41. генерално собрание во Рим, на 8 декември 2012.[1] Првите европски игри ќе бидат одржани во Баку, Азербејџан, во јуни 2015, а потоа ќе се одржуваат на секои четири години. Дваесет спортови беа потврдени за игрите во 2015, по успешните преговори со европските федерации за пливање, гимнастика и атлетика.

Европските игри се последните континентални игри кои ќе бидат одржани, по Азиските игри, Панамериканските игри, Сеафриканските игри и Тихоокеанските игри. Од 2015, секој континент ќе има континентални игри во олимписката традиција.

Спортови[уреди | уреди извор]

Следниве спортови беа потврдени за првите игри во Баку 2015.[2][3]

Градови домаќини[уреди | уреди извор]

Локацијата на градовите домаќини е означена со црвена точка.
Игри Година Домаќин Датуми Спортови Натпревари Држави Спортисти Стадион Навод
I 2015 Азербејџан Баку 12 јуни - 28 јуни 20 253 50 5,898 Олимписки стадион (Баку) [4]
II 2019 Белорусија Минск 21 јуни - 30 јуни 15 198 50 4,023 Стадион Динамо Минск

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EOC LAUNCHES EUROPEAN GAMES“. 8 December 2012.
  2. „Baku award inaugural Games“.
  3. [1]
  4. „European Games is given the go ahead for Baku in 2015“. rte.ie. 2012-12-08. Посетено на 2012-12-08.