Тилбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тилбург
Град и општина
Поглед над Тилбург
Поглед над Тилбург
Знаме на Тилбург
Знаме
Грб на Тилбург
Грб
Highlighted position of Tilburg in a municipal map of North Brabant
Локација во Северен Брабант
Координати: 51°33′ СГШ 5°05′ ИГД / 
Земја Холандија
Покраина Северен Брабант
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Питер Норданус (PvdA)
Површина[2]
 • Municipality 119,18 km2 (4,602 sq mi)
 • Земјишна 117,29 km2 (4,529 sq mi)
 • Вода 1,89 km2 (73 sq mi)
Надм. вис.[3] 14 m (46 ft)
Население (Municipality, мај 2014; Urban and Metro, мај 2014)[4][4][5][5][6]
 • Municipality 210.289
 • Густина 1.793/km2 (4,640/sq mi)
 • Градскo 233.339
 • Метро 300.249
 • Metro region 553.706
 • Brabant CMSA 1.932.055
Демоним Tilburger
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 5000–5049, 5056, 5070–5071
Area code 013
Мреж. место tilburg.nl
Желензичката станица во Тилбург

Тилбург (хол. Tilburg) e град vo Холандијa во покраината Северен Брабант. Општина Тилбург исто така ги вклучува и селата Беркел - Енсхот и Уденхаут. Со население од 210.289, е втор по големина град во Северен Брабант, а шести најголем град во Холандија. Нејзинитa метрополитенска област, која го вклучува Goirle, има 300.249 жители. Тилбург Универзитетот се наоѓа во Тилбург, како што се Аванс Универзитетот за применети науки и Фонтис Универзитетот за применети науки. Постојат три железнички станици во рамките на општината: Тилбург, Тилбург Универзитет и Тилбург Ресхоф. На 75 хектари (185-акр) Spoorzone ; Областа околу централната станица Тилбург била во сопственост од страна на холандските железници како една од своите дворови за одржување на националниот воз. Таа неодамна била купена од страна на градот и е во моментов се трансформира во урбана зона, која треба да стане составен дел од центарот на градот.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester Peter Noordanus“ (на dutch). Gemeente Tilburg. http://www.tilburg.nl/noordanus/. посет. 17 април 2014 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 5038TC“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 17 април 2014 г. 
  4. 4,0 4,1 „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
  5. 5,0 5,1 „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230ned&D1=17&D2=57-100&D3=l&LA=EN&HDR=G2&STB=G1,T&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 
  6. De grenzeloze regio“, Sdu uitgevers, 2007. „Het BBP van BrabantStad ligt op 14.7% van het nationale BBP. In de regio liggen Philips, de Technische Universiteit Eindhoven, de Universiteit Tilburg en de HAS Den Bosch. De regio heeft 1.4 miljoen inwoners. Er is veel R&D, ICT, automotive, logistiek en agribusiness.“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]