Ос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ос
Општина
Знаме на Ос
Знаме
Грб на Ос
Грб
Highlighted position of Oss in a municipal map of North Brabant
Локација во Северен Брабант
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникВобине Бауис-Глаудерманс (VVD)
Површина[2]
 • Вкупнаdata missing км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
 • Земјишнанедостигаат податоци км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
 • ВодаГрешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“Грешка во изразот: Непрепознаен збор „data“ км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000070000007 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно90.848
 • Густина596/км2 (1,540/ми2)
ДемонимOssenaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode5340–5351, 5366–5373
Area code0412, 0486, 073
Мреж. местоoss.nl

Ос (холандски: [ɔs]  ( слушни)) е општина и град во јужна Холандија, во покраината Северен Брабант.

Центри на население[уреди | уреди извор]

Име Населено место
Берхем 6,900
Харен 785
Херпен 2552 (во 2005 год.)
Литх 6,724
Махерен 722
Мехен 1,686
Ос 57,980
Равенстеин 3,724

Топографија[уреди | уреди извор]

Gem-Oss-OpenTopo.jpg

Холандско Топографска карта на Ос (општина), Јуни 2015

Градско централно подрачје на Ос[уреди | уреди извор]

Ос има трговски центар со продавници, вклучувајќи, ги Хаутброкс, Ц & A, В & Д и многу повеќе. Центарот има многу плоштади. Единствени вистински шопинг улици (најдобро познати) се Хеуфелстрат, Валстрат и Пеперстрат. Плоштадите се поврзани со овие трговски улици и патишта. Овие премини исто така, содржат продавници. Еден од овие премини имал реконструкција во 2014 година, и сега личи на старите холандски улици.

Градот Ос[уреди | уреди извор]

Постојат археолошки докази дека луѓето живееле во и околу Ос пред 4.000 години. Големи археолошки наоди биле пронајдени во Форстенхраф (Oс) како домороден-римски погреб во областа на Ос-Усен.[5]

Ос бил првпат споменат во писмото на папата Александар II на 6 мај 1069 година. На Ос му биле доделени градските права во Холандија во 1399 година од страна на војвотката Јохана ван Брабант. Денешен Ос има неколку хемиски и фармацевтски индустрии како Мерк & ко (претходно Шеринг-Плуг, Органон и Диосинт). Ос, исто така е домаќин на професионалниот фудбалски тим Топ Ос, кој е родното место на поранешната ѕвезда на Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид Руд ван Нистелрој, иако не играл за локалниот тим, но тој играл за ривалите екипата на Ден Бош.

Популарниот алтернативен рок бенд Гетеринг, е формиран во 1989 година, и првично потекнува од Ос.

Берхем[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Берхем.

Берхем е мал град источно од Ос со население од 6,900. Берхем моментално ќе биде проширен со многу нови куќи во Пикенхоф.

Мехен[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Мехен.

Мехен е мал град со население од 1,686 жители блиску до реката Мас.

Округот Мехен (вклучувајќи го Харен, Махарен ), бил основан околу 1145 година. градските права ги добил во 1357 година. Во 1810 година, во округот Меген се припоиле и општината на Харен и Махарен кои исто така припаѓале. Таа станала дел од општината на Ос во 1994 година.

Равенстеин[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Равенстеин, Холандија.

Равенстеин (население: 3,728) е град и општина до 2003 година, кога била припоена во рамките на општина Ос. Општината е покриена со површина од 42,68 km² и, исто така, тука се вклучени селата: Демен, Дененбург, Деурсен, Диден, Херпен, Хаусселинг, Кент, Колвајк, Нерланхел, Нерлон, Оверланхел.

Равенстеин ги добил градските права во 1380 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Транспорт[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Samenstelling b&w“ [Members board of mayor and aldermen] (Dutch). Gemeente Oss. конс. 21 April 2014. 
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 мартѕ 2014. 
  3. „Postcodetool for 5341GM“. Actueel Hoogtebestand Nederland (Dutch). Het Waterschapshuis. конс. 21 April 2014. 
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. конс. 27 октомври 2017. 
  5. www.archaeology.leiden.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]