Фудбалска репрезентација на Холандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холандија
Netherlands
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и) Портокалови,
Летечките Холанѓани
Сојуз КХФА
Конфедерација УЕФА (Европа)
Селектор Берт ван Марвик
Капитен Марк ван Бомел
Најмногу натпревари Едвин ван дер Сар (130)
Најдобар стрелец Патрик Клајверт (40)
ФИФА моментално рангирање 4 (јуни 2012)
ФИФА највисоко рангирање 1 (август 2011)
ФИФА најниско рангирање 25 (мај 1998)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Белгија 1 - 4 Холандија
(Антверпен, Белгија; 30 април, 1905.)
Најголема победа
Холандија 9 - 0 Норвешка
(Ротердам, Холандија; 1 ноември, 1972.)
Најлош пораз
Холандија 2 - 12 Англија (аматери)
(Хаг, Холандија; 1 април, 1907.)
Светско првенство
Учества 9 (Првпат во 1934)
Најдобар резултат Вице-шампиони, 1974. и 1978.
Европско фудбалско првенство
Учества 8 (Првпат во 1976)
Најдобар резултат Победници, 1988.
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД