Фудбалска репрезентација на Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англија
Прекари(и)The Three Lions
Трите лава
СојузФудбалската Асоцијација
СелекторИталија Фабио Капело
КапитенЏон Тери
Најмногу натпревариПитер Шилтон (125)
Најдобар стрелецСер Боби Чалтон (49)
ФИФА моментално рангирање7
ФИФА највисоко рангирање4 (Декември 1997/Септември 2006)
ФИФА најниско рангирање27 (Февруари 1996)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
 Шкотска 0 - 0  Англија
Партик, Шкотска 30 ноември 1872
Најголема победа
 Северна Ирска 0 - 13  Англија
(Белфаст, Ирска; 18 февруари, 1882)
Најлош пораз
 Унгарија 7 - 11  Англија
Будимпешта, Унгарија; 23 мај, 1954)
Светско првенство
Учества12 (Првпат во 1950)
Најдобар резултатПобедници, 1966
Европско Фудбалско Првенство
Учества7 (Првпат во 1968)
Најдобар резултатТрети, 1968; Полу-финале,1996

Националниот фудбалски тим на Англија ја претставува Англија во меѓународниот фубал и е контролиран од Фудбалската Асоцијација (The FA), власничко тело на фудбалот во Англија. Наспроти повеќето националните тимови низ светот, кои заедно претставуваат една држава, четирите држави од Обединетото Кралство се претставуваат посебно во меѓународните турнири.

Англија е една од седумте држави кои го освоиле светското првенство, а тоа тие го направија во 1966, кога беа и деомаќини, со победа во финалето 4-2 над Западна Германија по продолженија. Англија заедно со Франција се двете единствени држави кои го освоиле светското првенство само еднаш и тоа на домашен терен ( Останатите репрезентации го освоиле Светското првенство најмалку два пати и тоа најмалку еднаш на странски терен). Подоцна тие имаат стасано до полуфиналето во 1990, каде изгубија од Западна Германија во полу-финалето. Англија е една од највлијателните репрезентации врз светскиот фудбал и ретко кога е надвор од топ 10 на рангингот од страна на ФИФА и Ело. Англија исто така два пати има стасано до полу-финалето на Европските првенство во 1968 и 1996 (кое беше играно во Англија).

Традиционално, најголеми ривал на Англија е Шкотска, кои беа противници во првиот меѓународен натпревар во 1870.[1] Но првите регуларни натпревари доаѓаат во доцните 1980ти. Англија исто така има и други големи ривал, како што се[2] : Аргентина и Германија со кои постојано одржува ривалска традиција. Домашен терен на Англиската репрезентација е стадионот Вембли, Лондон

Историја[уреди | уреди извор]

Домашен стадион[уреди | уреди извор]

Медиумска покриеност[уреди | уреди извор]

Дрес[уреди | уреди извор]

Трет дрес[уреди | уреди извор]

Квалификации за 2010 ФИФА Светско Првенство[уреди | уреди извор]

Приајтелски мечови во 2009[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Почести повикувања[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 Џо Харт 19 април 1987 (1987-04-19) (31 г.) 18 0 Англија Manchester City
13 Роберт Грин 18 јануари 1980 (1980-01-18) (39 г.) 12 0 Англија Вест Хем Јунајтед
23 Џон Руди 10 март 1993 (1993-03-10) (25 г.) 0 0 Англија Норич
Глен Џонсон 23 август 1984 (1984-08-23) (34 г.) 36 1 Англија Ливерпул
Ешли Кол 20 декември 1980 (1980-12-20) (38 г.) 94 0 Англија Chelsea
Мартин Кели 27 април 1990 (1990-04-27) (28 г.) 1 0 Англија Ливерпул
Џон Тери 7 декември 1980 (1980-12-07) (38 г.) 73 6 Англија Chelsea
Лејтон Бејнс 11 декември 1984 (1984-12-11) (34 г.) 8 0 Англија Евертон
Фил Џонс 21 февруари 1992 (1992-02-21) (26 г.) 5 0 Англија Манчестер Јунајтед
Крис Смолинг 22 ноември 1989 (1989-11-22) (29 г.) 3 0 Англија Манчестер Јунајтед
Џолеон Лескот 16 август 1982 (1982-08-16) (36 г.) 16 0 Англија Manchester City
Фил Џагиелка 17 август 1982 (1982-08-17) (36 г.) 12 0 Англија Евертон
Стивен Џерард (c) 30 мај 1980 (1980-05-30) (38 г.) 92 19 Англија Ливерпул
Тио Волкот 16 март 1989 (1989-03-16) (29 г.) 24 3 Англија Арсенал
Џордан Хендерсон 17 јуни 1990 (1990-06-17) (28 г.) 3 0 Англија Ливерпул
Ешли Јанг 9 јули 1985 (1985-07-09) (33 г.) 21 6 Англија Манчестер Јунајтед
Мајкл Карик 28 јули 1981 (1981-07-28) (37 г.) 26 0 Англија Манчестер Јунајтед
Скот Паркер 13 октомври 1980 (1980-10-13) (38 г.) 13 0 Англија Тотенхем Хотспар
Том Клеверли 12 август 1989 (1989-08-12) (29 г.) 5 0 Англија Манчестер Јунајтед
Стјуарт Даунинг 22 јули 1984 (1984-07-22) (34 г.) 34 0 Англија Ливерпул
Алекс Окслејд-Чемберлејн 15 август 1993 (1993-08-15) (25 г.) 2 0 Англија Арсенал
Енди Карол 6 јануари 1989 (1989-01-06) (30 г.) 4 1 Англија Ливерпул
Вејн Руни 24 октомври 1985 (1985-10-24) (33 г.) 74 28 Англија Манчестер Јунајтед
Грант Холт 12 април 1981 (1981-04-12) (37 г.) 0 0 Англија Норич Сити
Џермејн Дифо 7 октомври 1982 (1982-10-07) (36 г.) 47 15 Англија Тотенхем Хотспар
Дани Велбек 26 ноември 1990 (1990-11-26) (28 г.) 5 1 Англија Манчестер Јунајтед
Питер Крауч 30 јануари 1981 (1981-01-30) (38 г.) 42 22 Англија Стоук Сити

Учества на турнири[уреди | уреди извор]

Учества на Светски Првенства[уреди | уреди извор]

Учества на Европски Првенства[уреди | уреди извор]

Историја на играчи[уреди | уреди извор]

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Играчи со најмногу голови[уреди | уреди извор]

Менаџери[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://timesofindia.indiatimes.com/articleshow/991601.cms
  2. "Who Are England’s Biggest Rivals Now? Still Germany? Portugal? Argentina?". caughtoffside. конс. 15 ноември 2007.  Unknown parameter |dateformat= ignored (помош);

== Надворешни врски

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД