Фудбалска репрезентација на Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Албанскиот национален фудбалски (2016)

Албанскиот национален фудбалски тим е официјалниот државен фудбалски тим на Албанија и контролиран од Фудбалскиот Сојуз на Албанија. Овој фудбалски тим не е дел од групата на јаки фудбалски тимови во Европа и светот и нема забележано настапи на завршниците на некои од куповите.

Тимот е основан на 6 јуни 1930 година и морал да чека цели 16 години за да игра некој меѓународен натпревар. Првиот натпревар го играла против Југославија во 1946 година. Албанија била поканета да игра на светското првенство во 1934, но откажала поради недостаток на средства.

Повеќето од натпреварите, Албанија ги игра на стадионот Ќемал Стафа, изграден во 1930-тите.


Резултати на Албанија во светот[уреди | уреди извор]

Против Одиграно Победа Нерешено Пораз ПГ ДГ ГР % победа
 Алжир 2 2 0 0 5 0 +5 100%
 Андора 2 1 0 1 3 2 +1 50%
 Ерменија 2 0 1 1 1 4 -3 0%
 Австрија 6 0 0 6 1 17 -16 0%
 Азербејџан 4 3 1 0 5 2 +3 75%
Бахреин Бахреин 1 0 0 1 0 3 -3 0%
 Белорусија 2 0 1 1 4 6 -2 0%
 Белгија 2 1 0 1 3 3 0 50%
 Босна и Херцеговина 2 1 1 0 2 0 +2 50%
 Бугарија 11 2 4 5 8 15 -7 18.18%
Народна Република Кина НР Кина 2 0 1 1 3 4 -1 0%
 Куба 1 0 1 0 0 0 0 0%
 Кипар 3 0 1 2 3 5 -2 0%
 Чешка 5 2 0 3 6 10 -4 40%
 Данска 7 1 0 6 2 17 -15 0%
 Англија 4 0 0 4 1 12 -11 0%
 Естонија 2 1 1 0 3 1 +2 50%
 Финска 7 2 1 4 6 8 -2 28.57%
 Франција 2 0 0 2 0 6 -6 0%
Македонија Македонија 6 1 1 4 4 10 -6 16.66%
 Грузија 10 3 1 6 8 16 -8 30%
 Германија 17 0 2 15 12 45 -33 0%
 Грција 13 4 3 6 10 13 -3 30.76%
 Унгарија 5 0 1 4 0 18 -18 0%
 Исланд 2 1 0 1 1 2 -1 50%
 Казахстан 2 2 0 0 3 1 +2 100%
 Литванија 5 0 5 0 6 6 0 0%
 Лихтенштајн 1 1 0 0 2 0 +2 100%
 Литванија 3 1 0 2 3 5 -2 33.33%
 Луксембург 3 2 1 0 5 0 +5 66.66%
 Малта 7 4 2 1 12 3 +9 57.14%
 Мексико 1 0 0 1 0 4 -4 0%
 Молдавија 2 2 0 0 6 2 +4 100%
 Холандија 4 0 0 4 1 7 -6 0%
 Северна Ирска 8 1 2 5 4 13 -9 12.5%
 Норвешка 2 0 1 1 3 4 -1 0%
 Полска 11 1 3 7 7 14 -7 9.09%
 Португалија 5 0 1 4 4 12 -8 0%
 Ирска 4 0 1 3 2 6 -4 0%
 Романија 13 2 1 10 7 38 -31 15.38%
 Русија 2 1 0 1 4 5 -1 50%
 Сан Марино 1 1 0 0 3 0 +3 100%
 Словенија 4 0 2 2 0 3 -3 0%
 Шпанија 5 0 0 5 2 24 -22 0%
 Шведска 4 1 1 2 4 6 -2 25%
 Швајцарија 4 0 1 3 3 7 -4 0%
 Турција 8 3 2 4 11 8 +3 37.5%
 Украина 4 0 1 3 2 6 -4 0%
Виетнам Виетнам 1 1 0 0 5 0 +5 100%
 Велс 2 0 1 1 1 3 -2 0%
 Југославија 5 0 1 4 4 13 -9 0%
Вкупно 231 48 47 136 195 409 -214 22.34%

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
Арјан Беќај 25 август 1975 (1975-08-25) (воз. 42 г.) 36 0 Кипар ФК Анортозис
Исли Хиди 15 октомври 1980 (1980-10-15) (воз. 37 г.) 9 0 Украина ФК Кривбас Кривји Рих
Самир Ујкани 5 јули 1988 (1988-07-05) (воз. 29 г.) 1 0 Италија Палермо
Елвин Бечири 27 септември 1980 (1980-09-27) (воз. 37 г.) 40 0 Албанија СК Влазнија Скадар
Арменд Далку 16 октомври 1984 (1984-10-16) (воз. 33 г.) 31 2 Украина ФК Ворскла Полтава
Дебатик Цури 28 декември 1983 (1983-12-28) (воз. 34 г.) 21 1 Украина ФК Ворскла Полтава
Кристи Ванѓели 5 септември 1985 (1985-09-05) (воз. 32 г.) 15 0 Грција ФК Арис Солун
Алтин Лала (капитен) 18 ноември 1975 (1975-11-18) (воз. 42 г.) 69 3 Германија ФК Хановер 96
Ервин Скела (заменик капитен) 17 ноември 1976 (1976-11-17) (воз. 41 г.) 59 10 Германија ФК Енерџи Котбус
10 Клодијан Дуро 21 декември 1977 (1977-12-21) (воз. 40 г.) 58 3 Кипар АЕЛ Лимасол
5 Лорик Цана (трет капитен) 27 јули 1983 (1983-07-27) (воз. 34 г.) 36 1 Франција Олимпик Марсеј
Ервин Булку 3 март 1981 (1981-03-03) (воз. 37 г.) 18 0 Украина ФК Кривбас Кривји Рих
Анси Аголи 11 октомври 1982 (1982-10-11) (воз. 35 г.) 9 0 Албанија ФК Тирана
Доријан Биликбаши 8 август 1980 (1980-08-08) (воз. 37 г.) 3 0 Украина ФК Кривбас Кривји Рих
Ерјон Богдани 14 април 1977 (1977-04-14) (воз. 41 г.) 50 10 Италија ФК Кјево
Едмонд Каплани 31 јули 1982 (1982-07-31) (воз. 35 г.) 23 6 Германија ФК Аугсбург
Бесарт Бериша 29 јули 1985 (1985-07-29) (воз. 32 г.) 14 1 Англија ФК Барнли
Хамди Салихи 19 јануари 1984 (1984-01-19) (воз. 34 г.) 11 1 Австрија ФК Рид

Селектори[уреди | уреди извор]

Главен селектор Хрватска Јосип Куже
Помошник селектор Босна и Херцеговина Џемал Мустеданагиќ
Селектор на голмани Албанија Илир Божиќи
Лекар Албанија Арбен Целику
Physios Белгија Стијн Вабденбруке
Албанија Или Михали

Играчи[уреди | уреди извор]

Најмногу натпревари[уреди | уреди извор]

Бр. Име Натпревари Голови Прв натпревар (возраст) Последен натпревар (возраст)
1 Алтин Лала 73 3 1998 3-28-2009 (33)
2 Фото Стракоша 73 0 5-30-1990 08-13-2004 (39)
3 Игли Таре 68 10 1997 7-2-2007 (33)
4 Албан Буши 67 14 1995 17-11-2007 (34)
5 Алтин Хаџи 65 3 1995 21-11-2007 (32)
6 Алтин Ракли 63 11 1992 30-3-2005 (34)
7 Rudi Vata 59 5 30-5-1990 (21) 1-9-2001 (32)
8 Ервин Скела 53 9 2000 (23) 10-9-2008 (31)
9 Клодијан Дуро 50 3 2000 (22) 10-9-2008 (31)
10 Арјан Џумба 48 0 1992 2002

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Бр. Име Голови Прв нат. Последен нат.
1 Риза Лушта 30 1936 1946
2 Албан Буши 14 1995 2007
3 Алтин Ракли 11 1992 2005
4 Сокол Кушта 10 1987 1996
5 Игли Таре 10 1997 2007
6 Ервин Скела 10 2000 2009
7 Ерјон Богдани 10 1996 2009
8 Адријан Алиај 8 2002 2006
9 Лоро Борици 6 1946 1958
10 Бледар Кола 6 1994 2001
11 Едмнонд Каплани 6 2004 2008


Светски првенства[уреди | уреди извор]

  • 1930 to 2006 - не се квалификувала


Европски првенства[уреди | уреди извор]

  • 1960 до 2008 - не се квалификувала

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]