Фудбалска репрезентација на Шкотска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 Шкотска
Сојуз Шкотска Фудбалска Асоцијација
Конфедерација УЕФА (Европа)
Селектор Шкотска Малки Маки
Капитен Дарен Флечер
Најмногу натпревари Кени Далглиш (102)
Најдобар стрелец Кени Далглиш
Денис Ло (30)
Домашен стадион Хампден Парк)
ФИФА код SCO
ФИФА моментално рангирање 70 (ноември 2012)
ФИФА највисоко рангирање 13 (октомври 2007)
ФИФА најниско рангирање 88 (март 2005)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Шкотска Шкотска 0 - 0 Англија Англија
(Глазгов, Шкотска; 30 ноември, 1872)
Најголема победа
Шкотска Шкотска 11 - 0 Ирска Ирска
(Глазгов, Шкотска; 23 февруари, 1901)
Најлош пораз
Уругвај Уругвај 7 - 0 Шкотска Шкотска
(Базел, Швајцарија; 19 јуни, 1954)
Светско првенство
Учества 8 1954
Најдобар резултат 1-ва рунда во сите учества
Европско Фудбалско Првенство
Учества 2 (Првпат во во 1992)
Најдобар резултат последните 8, во 1992

Фудбалската репрезентација на Шкотска е национална фудбалска репрезентација на Шкотска кој е под водство на Шкотската фудбалска асоцијација (Scottish Football Association). Шкотската фудбалска репрезентација, заедно со репрезентацијата на Англија, е една од најстаријте репрезентации на светот. Првиот меѓусебен натпревар на овие две репрезентации е воедно и првиот натпревар одигран помеѓу две национални фудбалски репрезентации. Иако Шкотска се наоѓа во составот на Велика Британија, има сопствена репрезентација која има право да настапува на сите големи натпреварувања освен на Олимписките игри бидејќи Шкотска не е член на меѓународниот олимписки комитет.

Достигнувања на големите турнири[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н З ДГ ПГ
Уругвај 1930 не учествувале во квалификациите - - - - - - -
Италија 1934 не учествувале во квалификациите - - - - - -
Франција 1938 не учествувале во квалификациите - - - - - - -
Бразил 1950 не учествувале во квалификациите - - - - - - -
Швајцарија 1954 1. рунда 15 2 0 0 2 0 8
Шведска 1958 1. рунда 14 3 0 1 2 4 6
Чиле 1962 не се квалификувале - - - - - - -
Англија 1966 не се квалификувале - - - - - - -
Мексико 1970 не се квалификувале - - - - - - -
Западна Германија 1974 1. рунда 9 3 1 2 0 3 1
Аргентина 1978 1. рунда 11 3 1 1 1 5 6
Шпанија 1982 1. рунда 15 3 1 1 1 8 8
Мексико 1986 1. рунда 19 3 0 1 2 1 3
Италија 1990 1. рунда 19 3 1 0 2 2 3
САД 1994 не се квалификувале - - - - - - -
Франција 1998 1. рунда 27 3 0 1 2 2 6
Јужна КорејаЈапонија 2002 не се квалификувале - - - - - - -
Германија 2006 не се квалификувале - - - - - - -
ЈАР 2010 не се квалификувале - - - - - - -
Бразил 2014 не се квалификувале - - - - - - -
Вкупно 8/20 - 23 4 7 12 25 41

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н З ДГ ПГ
Франција 1960 не учествувале во квалификациите - - - - - -
Шпанија 1964 не учествувале во квалификациите - - - - - -
Италија 1968 не се квалификувале - - - - - - -
Белгија 1972 не се квалификувале - - - - - - -
Југославија 1976 не се квалификувале - - - - - - -
Италија 1980 не се квалификувале - - - - - - -
Франција 1984 не се квалификувале - - - - - - -
Западна Германија 1988 не се квалификувале - - - - - - -
Шведска 1992 1. рунда 5 3 1 0 2 3 3
Англија 1996 1. рунда 12 3 1 1 1 1 2
БелгијаХоландија 2000 не се квалификувале - - - - - - -
Португалија 2004 не се квалификувале - - - - - - -
ШвајцаријаАвстрија 2008 не се квалификувале - - - - - - -
ПолскаУкраина 2012 не се квалификувале - - - - - - -
Франција 2016 не се квалификувале - - - - - - -
Вкупно 2/14 6 2 1 3 4 5

Список на сите селектори на репрезентацијата[уреди | уреди извор]

Период Име на селектор
1954 Шкотска Енди Бити
1958 Шкотска Мат Безби
1958 Шкотска Досон Вокер
1959 - 1960 Шкотска Енди Бити
1960 - 1965 Шкотска Јан Макол
1965 - 1966 Шкотска Џок Стајн
1966 Шкотска Џон Прентис
1966 - 1967 Шкотска Малком Макдоналд
1967 - 1971 Шкотска Боби Браун
1971 - 1972 Шкотска Томи Дохерти
1973 - 1977 Шкотска Вил Ормонд
1977 - 1978 Шкотска Али Маклауд
1978 - 1985 Шкотска Џок Стајн
1985 - 1986 Шкотска Алекс Фергусон
1986 - 1993 Шкотска Енди Роксберг
1993 - 2002 Шкотска Крејг Браун
2002 - 2004 Шкотска Берти Фоктс
2004 Шкотска Томи Барнс
2004 - 2007 Шкотска Волтер Смит
2007 Шкотска Алекс МекЛиш
2008 - 2009 Шкотска Џорџ Барли
2009 - 2012 Шкотска Крег Ливаин

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
Ками Бел 18 септември 1986 (1986-09-18) (воз. 31 г.) 1 0 Шкотска Килмарнок
Мат Џилкс 4 јули 1982 (1982-07-04) (воз. 36 г.) 1 0 Англија Блекпул
Дејвид Маршал 5 март 1985 (1985-03-05) (воз. 33 г.) 5 0 Велс Кардиф
Фил Бардсли 28 јуни 1985 (1985-06-28) (воз. 33 г.) 12 0 Англија Сандерленд
Кристоф Бера 31 јануари 1985 (1985-01-31) (воз. 33 г.) 25 2 Англија Вулверхемптон Вондерерс
Грант Ханли 20 ноември 1991 (1991-11-20) (воз. 26 г.) 3 0 Англија Блекбурн Роверс
Чарли Мулгру 6 март 1986 (1986-03-06) (воз. 32 г.) 3 0 Шкотска Селтик
Енди Вебстер 23 април 1982 (1982-04-23) (воз. 36 г.) 27 1 Шкотска Хартс
Стивен Витакер 17 јуни 1984 (1984-06-17) (воз. 34 г.) 15 0 Англија Норич Сити
Ли Валас 1 август 1987 (1987-08-01) (воз. 31 г.) 6 0 Англија Ренџерс
Алан Хатон 30 ноември 1984 (1984-11-30) (воз. 33 г.) 28 0 Англија Астон Вила
Гери Колдвел 12 април 1982 (1982-04-12) (воз. 36 г.) 53 2 Англија Виган Атлетик
Дарен Флечер Captain sports.svg 1 февруари 1984 (1984-02-01) (воз. 34 г.) 60 5 Англија Манчестер Јунајтед
Чарли Адам 10 декември 1985 (1985-12-10) (воз. 32 г.) 20 0 Англија Стоук Сити
Бари Банан 1 декември 1989 (1989-12-01) (воз. 28 г.) 11 0 Англија Астон Вила
Крис Комонс 30 август 1983 (1983-08-30) (воз. 34 г.) 11 2 Шкотска селтик
Шон Малоуни 24 јануари 1983 (1983-01-24) (воз. 35 г.) 24 1 Англија Виган Атлетик
Џејмс Морисон 25 мај 1986 (1986-05-25) (воз. 32 г.) 25 2 Англија Вест Бромвич Албион
Стивен Нејсмит 14 септември 1986 (1986-09-14) (воз. 31 г.) 18 2 Англија Евертон
Џејмс Форест 7 јули 1991 (1991-07-07) (воз. 27 г.) 7 0 Англија Селтик
Роберт Снодграс 7 септември 1987 (1987-09-07) (воз. 30 г.) 7 1 Англија Норич
Стивен Флечер 26 март 1987 (1987-03-26) (воз. 31 г.) 10 1 Англија Сандерленд
Џејми Маки 22 септември 1985 (1985-09-22) (воз. 32 г.) 9 2 Англија Квинс Парк Ренџерс
Кени Милер 23 декември 1979 (1979-12-23) (воз. 38 г.) 64 17 Канада Ванкувер Вајткепс
Џордан Роудс 5 февруари 1990 (1990-02-05) (воз. 28 г.) 4 1 Англија Блекбурн Роверс
Џони Расел 26 ноември 1990 (1990-11-26) (воз. 27 г.) 0 0 Шкотска Данди Јунајтед
Крег Макаил-Смит 30 јануари 1981 (1981-01-30) (воз. 37 г.) 7 1 Англија Брајтон Албион

Рекордери[уреди | уреди извор]

Ажурирано на 2 февруари 2018[1].

  • Во (Болд) се играчите кои се сеуште активни репрезентативци.

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Поз. Име Години Настапи Голови
1. Кени Далглиш 1971-1986 102 30
2. Џим Лејтон 1982-1998 91 0
3. Дарен Флечер 2003- 80 5
4. Алекс МекЛиш 1980-1993 77 0
4. Пол МекСтеј 1983-1997 76 9
5. Том Бојд 1990-2001 72 1
7. Кени Милер 2001-2013 69 18
Дејвид Вир 1997-2010 69 1
9. Кристијан Дејли 1997-2008 67 6
10. Вили Милер 1975-1989 65 1

Играчи со најмногу постигнати голови[уреди | уреди извор]

Поз. Име Години Голови Настапи
1. Денис Ло 1958-1974 30 55
Кени Далглиш 1971-1986 30 102
3. Хју Галагер 1924-1935 24 20
4. Лори Рајли 1948-1957 22 38
5. Али Мекоист 1986-1998 19 61
6. Кени Милер 2001-2013 18 69
7. Џејмс МекФаден 2002-2010 15 48
Роберт Хамилтон 1899-1911 15 11
9. Мо Џонстон 1984-1992 14 38
10. Роберт Мекол 1896-1908 13 13

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (англиски) Scotland - Record International Players Rsssf.com