АФК Борнмут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
АФК Борнмут
AFC Bournemouth (2013).png
Целосно имеАтлетик Фудбал клуб Борнмут
ДржаваАнглија Англија
Прекарцрешите
Основан1890
Бои          црвена и бела
СтадионДин Корт
Боскомб, Борнмут
Капацитет11,329
СопственикРусија Максим Демин
ПретседателАнглија Џеф Мостин
ТренерАнглија Еди Хоу
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2018–19Премиер лига, 14. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

АФК Борнмут е англиски фудбалски клуб од Борнмут, грофовијата Дорсет, кој моментално се натпреварува во Премиер лигата.

Клубот е основан во 1899. Поголемиот дел од својата историја го поминал во пониските англиски дивизији најчесто помеѓу третото и четвртото ниво. Под водство на менаџерот Еди Хау, Борнмут забележал две промоции во три години и во сезоната 2015-2016 за првпат се натпреварува во највисокото ниво на англискиот фудбал, Премиер лигата.

Прекарот на клубот e цреши. Клупските дресови, од 1972 се со вертикално наизменична црвено-црна боја, како оние на ФК Вардар или на италијанскиот Милан. Поради таа причина во сезоните 2004-2005 и 2005-2006 поминале низ процес на преуредување на дресовите, со доминација на црвената боја. Но, на барање на навивачите клубот одлучил да ја врати старата верзија на дресовите во риги.

Поради финансиските проблеми, клубот често бил принуден да ги продава најдобрите играчи, како Мат Холанд, Карл Флечер, Брајан Сток, Џејмс О'Конор и Џејмс Хејтер.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Полска ГМ Артур Боруч
2 Англија ОД Сајмон Френсис Captain sports.svg
3 Англија ОД Стив Кук
4 Англија СР Дан Гослинг
5 Холандија ОД Нејтн Аке
6 Англија СР Андрју Срман
7 Англија СР Марк Пју
8 Колумбија СР Џеферсон Лерма
9 Франција НП Лис Мусе
10 Англија НП Џордон Ајб
11 Англија СР Чарли Дениелс
13 Англија НП Калум Вилсон
15 Англија ОД Адам Смит
Бр. Позиција Играч
16 Англија СР Луис Кук
17 Норвешка НП Џошуа Кинг
19 Англија СР Џуниор Станислас
20 Велс СР Дејвид Брукс
21 Шпанија ОД Диего Рико
22 САД СР Емерсон Хајндмен
23 Англија ОД Натаниел Клајн
24 Шкотска СР Рајан Фрејзер
25 Англија ОД Џек Симпсон
27 Босна и Херцеговина ГМ Асмир Беговиќ
28 Англија СР Кајл Тејлор
29 Англија НП Доминик Соланке
33 Велс ОД Крис Мефам

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]