Премиер лига на Англија 2015-2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Премиер лига на Англија 2015-20
Barclays Premier League 2015-2016
Logo of competition
Натпреварување Премиер лига на Англија
Спорт Фудбал
Издание 117-то (24-то на Премиер лигата)
Период од: 8 август 2015
до: 17 мај 2016
Држава  Англија
Резултати
Шампион Лестер Сити Лестер Сити
1. титула
Лига на шампиони
Лига Европа
Испаднале Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Норич Сити Норич Сити
Астон Вила Астон Вила
Статистика
Најдобар стрелец Англија Хари Кејн
(25 гола)
Одиграни натпревари 380
Постигнати голови 1.026 (2,7 по натпревар)
Церемонијата на доделување на трофејот на Лестер Сити, шампион за првпат во својата историја
Хронологија на натпреварувањето
2014–15 2016–17

Премиер лига на Англија 2015-2016 била 117-тото издание на највисокото ниво на професионалните фудбалски лиги на Англија, односно 24-тата сезона на Премиер лигата, од нејзиното основање во 1992 година. Натпреварите биле објавени на 17 јуни 2015 година.[1] Сезоната започнала на 8 август 2015 година и требало да заврши на 15 мај 2015 година.[2] Сепак, натпреварот од последното коло Манчестер Јунајтед-Борнмут бил одложен за 17 мај 2016, поради сомнителен пакет на стадионот.[3]

Екипата на Челси влегла во сезоната како бранител на титулата од сезоната 2014-2015. Вотфорд, Борнмут и Норич Сити биле новите три членови откако избориле промоција во Чемпионшип лигата претходната сезона. Тие ги замениле Хал Сити, Барнли и Квинс Парк Ренџерс, кои како трите најслабопласирани екипи во претходната сезона испаднале во понизок ранг.

Откако во претходната сезона за малку избегнале испаѓање, екипата на Лестер Сити ја освоила титулата во оваа сезона, за првпат во својата 132-годишна историја, со што станале 24-тиот клуб кој станал Шампион на Англија, и шестиот клуб кој успеал да ја освои Премиер лигата. Титулата била математички потврдена на 2 мај 2016, после ремито на нивниот најблизок гонител Тотенхем против Челси. На крајот, покрај шампионот Лестер Сити, место во Лигата на шампионите за следната сезона избориле уште второпласираниот Арсенал, кој во самата завршница го престигнал својот лондонски ривал, Тотенхем (завршил на третото место), додека четвртопласираниот Манчестер Сити се квалификувал за плејоф рундата од истото натпреварување.

Петтопласираниот Манчестер Јунајтед, кој воедно го освоил и ФА купот, се пласирал за групната фаза на Лига Европа за следната сезона, а бидејќи Лига купот го освоил Манчестер Сити, можност да играат во второто по квалитет европско натпреварување добиле и шесттопласираниот Саутхемптон и седмопласираниот Вест Хем Јунајтед.

Њукасл Јунајтед, Норич Сити и Астон Вила биле трите екипи кои испаднале од лигата во оваа сезона.

Најдобар стрелец во оваа сезона бил Хари Кејн од Тотенхем со 25 постигнати гола.

Општо[уреди | уреди извор]

Формула[уреди | уреди извор]

Како и претходните години, поради рангирањето на УЕФА, првите три екипи на табелата стекнуваат право да играат во групната фаза од Лигата на шампионите, додека четвртата ќе има право да им се приклучи преку плејоф рундата од истото натпреварување. Петторангираниот клуб и победниците на ФА купот и Лига купот ќе учествуваат во Лига Европа; во случај освојувачите на двата национални купови веќе да се квалификувале за европските натпреварувања преку првенството, на нивно место во Лига Европа ќе се квалификуваат 6-то и евентуално 7-мо пласираниот тим во поредокот. Последните три екипи на табелата испаѓаат во Чемпионшип.

Промена на екипи[уреди | уреди извор]

Вкупно 20 клубови учествувале во Премиер лигата на Англија за сезоната 2015-2016, вклучувајќи ги 17-те екипи од претходната сезона 2014-2015, двата прво пласирани клуба од Чемпионшип 2014-2015, и победникот на плејофот од истата лига. Во плејофот се натпреварувале следниве четири екипи: третопласираниот тим по регуларниот дел од сезоната Норич Сити, четвртопласираниот Мидлсбро, петтопласираниот Брентфорд и шестопласираниот Ипсвич Таун.

Новите екипи во оваа сезона биле Борнмут, кои избориле промоција како шампиони во Чемпионшип и со тоа обезбедиле учество во највисоката дивизија на англискиот фудбал за првпат во нивната историја, потоа Вотфорд, кои се вратиле во Премиер лигата по осумгодишно отсуство (последен пат играле во сезоната 2006-2007) и Норич Сити, кој како победник на плејофот се вратил во "елитното друштво" по само една сезона отсуство. Тие ги замениле трите екипи кои испаднале во претходната сезона Хал Сити, Барнли и Квинс Парк Ренџерс.

Поз. Премиер лига 2014-2015
18.
Хал Сити Хал Сити
19.
Барнли Барнли
20.
Квинс Парк Ренџерс Квинс Парк Ренџерс
Испаднале од Премиер лигата.
Поз. Чемпионшип 2014-2015
1.
Борнмут Борнмут
2.
Вотфорд Вотфорд
3.
Норич Сити Норич Сити
4.
Мидлсбро Мидлсбро
5.
Брентфорд Брентфорд
6.
Ипсвич Таун Ипсвич Таун
Се пласирале во Премиер лигата
Играле во плејофот за влез во Премиер лигата

Плејоф за влез во Премиер лига 2015-2016[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                     
 Норич Сити Норич Сити 1 3 4  
 Ипсвич Таун Ипсвич Таун 1 1 2  
     Норич Сити Норич Сити 2
   Мидлсбро Мидлсбро 0
 Мидлсбро Мидлсбро 2 3 5
 Брентфорд Брентфорд 1 0 1  

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи учеснички[уреди | уреди извор]

Стадиони и локации[уреди | уреди извор]

Екипа Сезона Град Стадион Претходна сезона
Арсенал детали Лондон Стадион Емирати 3. место во Премиер лигата
Астон Вила детали Бирмингем Вила Парк 16. место во Премиер лигата
Борнмут детали Борнмут Стадион Виталити 1. место во Чемпионшип, промоција
Вест Бромвич Албион детали Вест Бромвич Хауторнс 13. место во Премиер лигата
Вест Хем Јунајтед детали Лондон Болејн Граунд 12. место во Премиер лигата
Вотфорд детали Вотфорд Викариџ Роуд 2. место во Чемпионшип, промоција
Евертон детали Ливерпул Гудисон Парк 11. место во Премиер лигата
Кристал Палас детали Лондон Селхрст Парк 10. место во Премиер лигата
Лестер Сити детали Лестер Кинг Пауер 14. место во Премиер лигата
Ливерпул детали Ливерпул Анфилд 5. место во Премиер лигата
Манчестер Јунајтед детали Манчестер Олд Трафорд 4. место во Премер лигата
Манчестер Сити детали Манчестер Етихад 2. место во Премиер лигата
Норич Сити детали Норич Кероу Роуд 3. место во Чемпионшип, промоција преку плејоф
Њукасл Јунајтед детали Њукасл на Тајн Сент Џејмсис Парк 15. место во Премиер лига на Англија
Сандерленд детали Сандерленд Стедиум оф Лајт 17. место во Премиер лигата
Саутхемптон детали Саутхемптон Сент Мери 7. место во Премиер лигата
Свонзи Сити детали Свонзи Либерти 8. место во Премиер лигата
Стоук Сити детали Стоук на Трент Британија 9. место во Премиер лигата
Тотенхем детали Лондон Вајт Харт Лејн 6. место во Премиер лигата
Челси детали Лондон Стемфорд Бриџ Шампион на Англија

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер Капитен Најдобар стрелец[4] Опрема Спонзор
Арсенал Франција Арсен Венгер Шпанија Микел Артета[5] Франција Оливје Жиру (16) Puma[6] Emirates[7]
Астон Вила Англија Тим Шервуд (1.-10. коло)
Франција Реми Гард (11.-31. коло)
Шкотска Ерик Блек (32.-38. коло)
Англија Мика Ричардс[8] Гана Џордан Ају (7) Macron[9] Intuit QuickBooks[10]
Борнмут Англија Еди Хау Англија Томи Елфик[11] Норвешка Џошуа Кинг (7) JD Sports Mansion Group[12]
Вест Бромвич Албион Велс Тони Пјулис Шкотска Дарен Флечер[13] Венецуела Саломон Рондон (9) Adidas[14] Tlcbet[15]
Вест Хем Јунајтед Хрватска Славен Билиќ Англија Марк Нобл[16] Англија Енди Керол
Франција Димитри Паје (9)
Umbro[17] Betway[18]
Вотфорд Шпанија Кике Флорес Англија Трој Дини[19] Нигерија Одион Игало (16) Puma[20] 138.com[21]
Евертон Шпанија Роберто Мартинес (1.-37. коло)
Англија Дејвид Ансворт и Џо Ројл (38. коло)
Англија Фил Џагиелка Белгија Ромелу Лукаку (18) Umbro[22] Chang[23]
Кристал Палас Англија Алан Пардју Австралија Миле Јединак ДР Конго Јаник Боласие
Англија Скот Дан
Франција Јоан Кабај (5)
Macron[24] Mansion Group[25]
Лестер Сити Италија Клаудио Раниери Јамајка Вес Морган Англија Џејми Варди (24) Puma[26] King Power[27]
Ливерпул Германија Јирген Клоп Англија Џордан Хендерсон[28] Бразил Роберто Фирмино (10) New Balance[29] Standard Chartered[30]
Манчестер Јунајтед Холандија Луј ван Гал Англија Вејн Руни[31] Франција Антони Марсијал (11) Adidas[32] Chevrolet[33]
Манчестер Сити Чиле Мануел Пелегрини Белгија Венсан Компани[34] Аргентина Серхио Агуеро (24) Nike[35] Etihad Airways[36]
Норич Сити Шкотска Алекс Нил Шкотска Расел Мартин[37] ДР Конго Диумерси Мбокани (7) Errea[38] Aviva[38]
Њукасл Јунајтед Шпанија Рафаел Бенитес Аргентина Фабрисио Колочини[39] Холандија Џорџино Вајналдум (11) Puma[40] Wonga[41]
Сандерленд Холандија Дик Адвокат (1.-8. коло)
Англија Сам Алардајс (9.-38. коло)
Ирска Џон О'Шеи[42] Англија Џермејн Дефо (15) Adidas[43] Dafabet[44]
Саутхемптон Холандија Роналд Куман Португалија Жозе Фонте[45] Сенегал Садио Мане
Италија Грацијано Пеле (11)
Adidas[46] Veho[47]
Свонзи Сити Англија Гари Монк (1.-15. коло)
Велс Алан Картис (16.-20. коло)
Италија Франческо Гвидолин (20.-38. коло)
Велс Ешли Вилијамс[48] Гана Андре Ају (12) Adidas[49] GWFX[50]
Стоук Сити Велс Марк Хјуз Англија Рајан Шоукроус[51] Австрија Марко Арнаутовиќ (11) New Balance[52] Bet365[53]
Тотенхем Аргентина Маурисио Почетино Франција Иго Лорис[54] Англија Хари Кејн (25) Under Armour[55] AIA[56]
Челси Португалија Жозе Мурињо (1.-16. коло)
Холандија Гус Хидинк (17.-38. коло)
Англија Џон Тери Шпанија Диего Коста (12) Adidas[57] Samsung[58]

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Лестер Сити Лестер Сити 81 38 23 12 3 68 36 +32
2. Арсенал Арсенал 71 38 20 11 7 65 36 +29
3. Тотенхем Тотенхем 70 38 19 13 6 69 35 +34
4. Манчестер Сити Манчестер Сити 66 38 19 9 10 71 41 +30
[59] 5. Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 66 38 19 9 10 49 35 +14
6. Саутхемптон Саутхемптон 63 38 18 9 11 59 41 +18
[60] 7. Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 62 38 16 14 8 65 51 +14
8. Ливерпул Ливерпул 60 38 16 12 10 63 50 +13
9. Стоук Сити Стоук Сити 51 38 14 9 15 41 55 -14
10. Челси Челси 50 38 12 14 12 59 53 +6
11. Евертон Евертон 47 38 11 14 13 56 55 +1
12. Свонзи Сити Свонзи Сити 47 38 12 11 15 42 52 -10
13. Вотфорд Вотфорд 45 38 12 8 17 40 50 -10
14. Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 43 38 11 10 17 39 48 -9
15. Кристал Палас Кристал Палас 42 38 10 12 16 34 51 -17
16. Борнмут Борнмут 42 38 11 9 18 45 67 -22
17. Сандерленд Сандерленд 39 38 9 12 17 48 62 -14
18. Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 37 38 9 10 19 44 65 -21
19. Норич Сити Норич Сити 34 38 9 7 22 39 67 -28
20. Астон Вила Астон Вила 17 38 3 8 27 27 75 -48

Легенда:

      Шампион на Англија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лига на шампиони 2016-2017.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лига на шампиони 2016-2017.
      Се квалификува за плејоф рундата (од квалификациите) за УЕФА Лига на шампиони 2016-2017.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2016-2017.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2016-2017.
      Испаѓа во Чемпионшип 2016-2017.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднакви бодови, екипите се рангираат според гол-разликата.

Шампионскиот тим[уреди | уреди извор]

Формација Играч (настапи)
Данска Каспер Шмајхел (38)
Англија Дани Симпсон (30)
Јамајка Вес Морган (38)
Германија Роберт Хут (35)
Австрија Кристијан Фухс (34)
Алжир Ријад Марез (37)
Англија Дани Дринквотер (35)
Франција Н'Голо Канте (37)
Англија Марк Олбрајтон (38)
Јапонија Шинџи Оказаки (36)
Англија Џејми Варди (36)
Менаџер: Италија Клаудио Раниери
Останати играчи: Леонардо Улоа (29), Енди Кинг (25), Џефри Шлуп (24), Ричи Де Лает (12), Нејтн Дајер (12), Демарај Греј (12), Даниел Амарти (5), Гекан Инлер (5), Јоан Беналуан (4), Марсин Василевски (4), Андреј Крамариќ (2), Џо Додо (1).

Резултати[уреди | уреди извор]

Табела со резултати[уреди | уреди извор]

Читањето хоризонтално ни ги покажува резултати на домашен терен на наведената екипа од првата колона, а читањето вертикално ни ги покажува резултатите во гости на наведената екипата од првиот ред.

Последно ажуриање: 28 јануари 2022.

Екипа АРС АСВ БОР ВБА ВХЈ ВОТ ЕВЕ КРИ ЛЕС ЛИВ МНЈ МСИ НОР ЊУК САН САУ СВО СТК ТОТ ЧЕЛ
Арсенал –––– 4-0 2-0 2-0 0-2 4-0 2-1 1-1 2-1 0-0 3-0 2-1 1-0 1-0 3-1 0-0 1-2 2-0 1-1 0-1
Астон Вила 0-2 –––– 1-2 0-1 1-1 2-3 1-3 1-0 1-1 0-6 0-1 0-0 2-0 0-0 2-2 2-4 1-2 0-1 0-2 0-4
Борнмут 0-2 0-1 –––– 1-1 1-3 1-1 3-3 0-0 1-1 1-2 2-1 0-4 3-0 0-1 2-0 2-0 3-2 1-3 1-5 1-4
Вест Бромвич Албион 2-1 0-0 1-2 –––– 0-3 0-1 2-3 3-2 2-3 1-1 1-0 0-3 0-1 1-0 1-0 0-0 1-1 2-1 1-1 2-3
Вест Хем Јунајтед 3-3 2-0 3-4 1-1 –––– 3-1 1-1 2-2 1-2 2-0 3-2 2-2 2-2 2-0 1-0 2-1 1-4 0-0 1-0 2-1
Вотфорд 0-3 3-2 0-0 0-0 2-0 -––– 1-1 0-1 0-1 3-0 1-2 1-2 2-0 2-1 2-2 0-0 1-2 1-2 1-2 0-0
Евертон 0-2 4-0 2-1 0-1 2-3 2-2 –––– 1-1 2-3 1-1 0-3 0-2 3-0 3-0 6-2 1-1 1-2 3-4 1-1 3-1
Кристал Палас 1-2 2-1 1-2 2-0 1-3 1-2 0-0 –––– 0-1 1-2 0-0 0-1 1-0 5-1 0-1 1-0 0-0 2-1 1-3 0-3
Лестер Сити 2-5 3-2 0-0 2-2 2-2 2-1 3-1 1-0 –––– 2-0 1-1 0-0 1-0 1-0 4-2 1-0 4-0 3-0 1-1 2-1
Ливерпул 3-3 3-2 1-0 2-2 0-3 2-0 4-0 1-2 1-0 –––– 0-1 3-0 1-1 2-2 2-2 1-1 1-0 4-1 1-1 1-1
Манчестер Јунајтед 3-2 1-0 3-1 2-0 0-0 1-0 1-0 2-0 1-1 3-1 –––– 0-0 1-2 0-0 3-0 0-1 2-1 3-0 1-0 0-0
Манчестер Сити 2-2 4-0 5-1 2-1 1-2 2-0 0-0 4-0 1-3 1-4 0-1 –––– 2-1 6-1 4-1 3-1 2-1 4-0 1-2 3-0
Норич Сити 1-1 2-0 3-1 0-1 2-2 4-2 1-1 1-3 1-2 4-5 0-1 0-0 –––– 3-2 0-3 1-0 1-0 1-1 0-3 1-2
Њукасл Јунајтед 0-1 1-1 1-3 1-0 2-1 1-2 0-1 1-0 0-3 2-0 3-3 1-1 6-2 –––– 1-1 2-2 3-0 0-0 5-1 2-2
Сандерленд 0-0 3-1 1-1 0-0 2-2 0-1 3-0 2-2 0-2 0-1 2-1 0-1 1-3 3-0 –––– 0-1 1-1 2-0 0-1 3-2
Саутхемптон 4-0 1-1 2-0 3-0 1-0 2-0 0-3 4-1 2-2 3-2 2-3 4-2 3-0 3-1 1-1 –––– 3-1 0-1 0-2 1-2
Свонзи Сити 0-3 1-0 2-2 1-0 0-0 1-0 0-0 1-1 0-3 3-1 2-1 1-1 1-0 2-0 2-4 0-1 –––– 0-1 2-2 1-0
Стоук Сити 0-0 2-1 2-1 0-1 2-1 0-2 0-3 1-2 2-2 0-1 2-0 2-0 3-1 1-0 1-1 1-2 2-2 –––– 0-4 1-0
Тотенхем 2-2 3-1 3-0 1-1 4-1 1-0 0-0 1-0 0-1 0-0 3-0 4-1 3-0 1-2 4-1 1-2 2-1 2-2 –––– 0-0
Челси 2-0 2-0 0-1 2-2 2-2 2-2 3-3 1-2 1-1 1-3 1-1 0-3 1-0 5-1 3-1 1-3 2-2 1-1 2-2 ––––

Статистика[уреди | уреди извор]

Екипна[уреди | уреди извор]

Лидери на табелата[уреди | уреди извор]

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Манчестер СитиМЈМСЛесЛестер СитиАрсЛестер Сити
10ª11ª12ª13ª14ª15ª16ª17ª18ª19ª20ª21ª22ª23ª24ª25ª26ª27ª28ª29ª30ª31ª32ª33ª34ª35ª36ª37ª38ª

Факти и бројки[уреди | уреди извор]

Екипи

 • Најголем број победи: Лестер Сити (21)
 • Најмал број порази: Лестер Сити (3)
 • Најдобар напад: Тотенхем (64 постигнати гола)
 • Најдобра одбрана: Тотенхем (25 примени гола)
 • Најдобра гол-разлика: Тотенхем (+39)
 • Најмногу нерешени: Вест Хем Јунајтед, Евертон и Челси (14)
 • Најмал број нерешени: Манчестер Сити (6)
 • Најголем број порази: Астон Вила (24)
 • Најмал број победи: Астон Вила (3)
 • Најлош напад: Астон Вила (23 постигнати гола)
 • Најлоша одбрана: Астон Вила (65 примени гола)
 • Најлоша гол-разлика: Астон Вила (-42)
 • Најдобра позитивна серија: Тотенхем (15 натпревари без пораз)[61]
 • Најлоша негативна серија: Астон Вила (11 порази)[61]

Натпревари

 • Натпревар со најмногу голови (9): Норич Сити - Ливерпул 4-5[62]
 • Највисока домашна победа: Манчестер Сити - Њукасл Јунајтед 6-1[62]
 • Највисока гостинска победа: Астон Вила - Ливерпул 0-6[62]

Индивидуална[уреди | уреди извор]

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Ажурирано на 20 мај 2016[63]

Хари Кејн (од Тотенхем) бил најдобар стрелец во сезоната со 25 постигнати гола.
Гол Играч Клуб
25 Англија Хари Кејн Тотенхем Тотенхем
24 Аргентина Серхио Агуеро Манчестер Сити Манчестер Сити
24 Англија Џејми Варди Лестер Сити Лестер Сити
18 Белгија Ромелу Лукаку Евертон Евертон
17 Алжир Ријад Марез Лестер Сити Лестер Сити
16 Франција Оливје Жиру Арсенал Арсенал
15 Нигерија Одион Игало Вотфорд Вотфорд
15 Англија Џермејн Дефо Сандерленд Сандерленд
13 Чиле Алексис Санчес Арсенал Арсенал
13 Англија Трој Дини Вотфорд Вотфорд
12 Шпанија Диего Коста Челси Челси
12 Гана Андре Ају Свонзи Сити Свонзи Сити
11 Австрија Марко Арнаутовиќ Стоук Сити Стоук Сити
11 Италија Грацијано Пеле Саутхемптон Саутхемптон
11 Сенегал Садио Мане Саутхемптон Саутхемптон
11 Франција Антони Марсијал Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
11 Исланд Гилфи Сигурдсон Свонзи Сити Свонзи Сити
11 Холандија Џорџино Вајналдум Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
10 Англија Деле Али Тотенхем Тотенхем
10 Бразил Роберто Фирмино Ливерпул Ливерпул
10 Ирска Шејн Лонг Саутхемптон Саутхемптон
9 Белгија Кристијан Бентеке Ливерпул Ливерпул
9 Англија Енди Керол Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
9 Србија Александар Митровиќ Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
9 Франција Димитри Паје Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
8 Англија Рос Баркли Евертон Евертон
8 Бразил Филипе Коутињо Ливерпул Ливерпул
8 Англија Вејн Руни Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
8 Англија Даниел Стариџ Ливерпул Ливерпул

Хет-трикови[уреди | уреди извор]

Аргентинецот Серхио Агуеро (од Манчестер Сити) на 3 октомври 2015 во натпреварот против Њукасл Јунајтед (6-1) постигнал 5 гола со што влегол во историјата на Премиер лигата како петтиот играч кој успеал да постигне пет гола на еден натпревар, по Енди Кол, Алан Ширер, Џермејн Дефо и Димитар Бербатов.
Играч За Против Резултат Дата
Англија Вилсон, КалумКалум Вилсон Борнмут Борнмут Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 4–3 22 август 2015 [64]
Шкотска Нејсмит, СтивенСтивен Нејсмит Евертон Евертон Челси Челси 3–1 12 септември 2015 [65]
Чиле Санчес, АлексисАлексис Санчес Арсенал Арсенал Лестер Сити Лестер Сити 5–2 26 септември 2015 [66]
Аргентина Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро5 Манчестер Сити Манчестер Сити Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 6–1 3 октомври 2015 [67]
Англија Стерлинг, РахимРахим Стерлинг Манчестер Сити Манчестер Сити Борнмут Борнмут 5–1 17 октомври 2015 [68]
Холандија Вајналдум, ЏорџиноЏорџино Вајналдум4 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед Норич Сити Норич Сити 6–2 18 октомври 2015 [69]
Англија Кејн, ХариХари Кејн Тотенхем Тотенхем Борнмут Борнмут 5–1 25 октомври 2015 [70]
Брег на Слоновата Коска Коне, АрунаАруна Коне Евертон Евертон Сандерленд Сандерленд 6–2 1 ноември 2015 [71]
Алжир Марез, РијадРијад Марез Лестер Сити Лестер Сити Свонзи Сити Свонзи Сити 3–0 5 декември 2015 [72]
Англија Дефо, ЏермејнЏермејн Дефо Сандерленд Сандерленд Свонзи Сити Свонзи Сити 4–2 13 јануари 2016 [73]
Англија Керол, ЕндиЕнди Керол Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед Арсенал Арсенал 3–3 9 април 2016 [74]
Аргентина Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро Манчестер Сити Манчестер Сити Челси Челси 3–0 16 април 2016 [75]
Сенегал Мане, СадиоСадио Мане Саутхемптон Саутхемптон Манчестер Сити Манчестер Сити 4–2 1 мај 2016 [76]
Франција Жиру, ОливјеОливје Жиру Арсенал Арсенал Астон Вила Астон Вила 4–0 15 мај 2016 [77]
Нотес

4 Играчот постигнал 4 гола
5 Играчот постигнал 5 гола

Награди[уреди | уреди извор]

Месечни награди[уреди | уреди извор]

Месец Менаџер на месецот Играч на месецот Наводи
Менаџер Клуб Играч Клуб
Август Чиле Мануел Пелегрини Манчестер Сити Гана Андре Ају Свонзи Сити [78]
Септември Аргентина Маурисио Почетино Тотенхем Франција Антони Марсијал Манчестер Јунајтед [79]
Октомври Франција Арсен Венгер Арсенал Англија Џејми Варди Лестер Сити [80]
Ноември Италија Клаудио Раниери Лестер Сити Англија Џејми Варди Лестер Сити [81]
Декември Шпанија Кике Санчез Флорес Вотфорд Нигерија Одион Игало Вотфорд [82]
Јануари Холандија Роналд Куман Саутхемптон Аргентина Серхио Агуеро Манчестер Сити [83]
Февруари Аргентина Маурисио Почетино Тотенхем Англија Фрејзер Форстер Саутхемптон [84]
Март Италија Клаудио Раниери Лестер Сити Англија Хари Кејн Тотенхем Хотспар [85]
Април Италија Клаудио Раниери Лестер Сити Аргентина Серхио Агуеро Манчестер Сити [86]

Годишни награди[уреди | уреди извор]

Играч на сезоната во Премиер лигата на Англија[уреди | уреди извор]

Џејми Варди бил избран за Играч на сезоната во Премиер лигата на Англија.[88][88]

ПФА Играч на годината[уреди | уреди извор]

Наградата ПФА Играч на годината му била доделена на Ријад Марез.[89]

ПФА Тим на годината[уреди | уреди извор]

ПФА тимот на годината бил:[87]

ПФА Млад играч на годината[уреди | уреди извор]

Награда ПФА Млад играч на годината му била доделен на Деле Али.[90]

АФН Фудбалер на годината[уреди | уреди извор]

Наградата АФН Фудбалер на годината му била доделена на Џејми Варди.[91]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Fixture list for the 2015/16 Barclays Premier League“. premierleague.com. 17 June 2015. Архивирано од изворникот на 2016-06-16. Посетено на 17 June 2015.
 2. „The 2015–16 fixture list has been released by The FA“. The FA. 12 May 2015. Посетено на 23 May 2015.
 3. „Old Trafford: Controlled explosion carried out as Man Utd game called off“. BBC Sport. 15 May 2016. Посетено на 15 May 2016.
 4. „Premier League 2003/2004 .:. Top scorers“ (англиски). worldfootball.net. Посетено на 26 март 2020.
 5. Arsenal Media Group. „Mikel Arteta“. arsenal.com. Архивирано од изворникот на 2011-11-29. Посетено на 2016-05-20.
 6. „PUMA and Arsenal announce partnership“. Arsenal Broadband. Посетено на 23 June 2015.
 7. „Arsenal football club in £150m Emirates deal“. BBC News. 23 November 2012. Посетено на 23 June 2015.
 8. „Aston Villa defender Micah Richards handed on-field captaincy role by Tim Sherwood as Gabriel Agbonlahor is named club captain“. Mail Online.
 9. „Aston Villa secure new £15 million kit deal with Macron“. Архивирано од изворникот на 2015-11-25. Посетено на 2016-05-20.
 10. „Intuit QuickBooks announced as main club sponsor“. 9 January 2015.
 11. Player profiles. „AFC Bournemouth Player Profiles“. afcb.co.uk.
 12. „AFC Bournemouth unveil Mansion Group as Premier League shirt sponsor“. afcb.co.uk. Посетено на 30 June 2015.
 13. „West Brom captain Darren Fletcher hails the capture of 'fantastic player' Jonny Evans  “. Mail Online.
 14. „West Brom extend Adidas deal“. expressandstar.com. Посетено на 23 June 2015.
 15. „Albion reveal 2015/16 home kit and sponsor“. www.wba.co.uk. Архивирано од изворникот на 2015-07-01. Посетено на 2 July 2015.
 16. „Slaven Bilic thanks Kevin Nolan as West Ham captain leaves club – video“. the Guardian. 27 August 2015.
 17. „West Ham re-united with Umbro“. whufc.com. Архивирано од изворникот на 2015-05-02. Посетено на 23 June 2015.
 18. „Hammers announce Betway sponsorship“. whufc.com. West Ham United FC. Посетено на 23 June 2015.
 19. Simon Burnton. „Premier League 2015–16 preview No18: Watford“. the Guardian.
 20. „WATFORD FC HOME KIT 2015–16: Your Time Is Now!“. www.watfordfc.com. Архивирано од изворникот на 2015-09-12. Посетено на 23 June 2015.
 21. „138.COM: Watford's New Principal Partner“. www.watfordfc.com. Архивирано од изворникот на 2013-06-11. Посетено на 23 June 2015.
 22. „Everton agree five-year deal with Umbro to supply club kits from start of next season“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 23. „Blues Strike Record Chang Deal“. Everton FC. Архивирано од изворникот на 2014-05-24. Посетено на 12 May 2014.
 24. „CPFC And Macron Sign New Kit Deal“. Crystal Palace F.C. Архивирано од изворникот на 2015-06-06. Посетено на 12 May 2014.
 25. „Mansion Group Named Official Club Sponsor“. cpfc.co.uk. Архивирано од изворникот на 2015-07-12. Посетено на 13 July 2015.
 26. „Leicester City announce Puma Kit Deal“. footballshirtculture.com. Посетено на 17 May 2013.
 27. „2014/15 PUMA Home Kit Now On Sale!“. lcfc.com. Посетено на 19 June 2014.
 28. „Henderson appointed Liverpool captain“. Liverpool FC.
 29. „Liverpool announce record-breaking £300m kit deal with New Balance from next season“. Daily Mail. Посетено на 23 June 2015.
 30. „Liverpool stick with shirt sponsor Standard Charter after penning two-year extension“. Daily Mail. Посетено на 23 June 2015.
 31. „Wayne Rooney – Official Manchester United Website“. manutd.com.
 32. „Manchester United and Adidas in £750m deal over 10 years“. BBC. Посетено на 23 June 2015.
 33. „Manchester United's £53m shirt deal with Chevrolet unaffected despite likely absence of Champions League“. Telegraph Media Group. Посетено на 23 June 2015.
 34. „Manchester City captain Vincent Kompany finally concedes a goal“. Mail Online.
 35. Ogden, Mark (4 May 2012). „Manchester City's six-year kit deal with Nike could earn the Premier League leaders up to £12million a year“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 23 June 2015.
 36. Taylor, Daniel (8 July 2011). „Manchester City bank record £400m sponsorship deal with Etihad Airways“. The Guardian. London. Посетено на 23 June 2015.
 37. Ben Mouncer. „Norwich City captain Russell Martin has signed a three-year contract with the Club“. canaries.co.uk. Архивирано од изворникот на 2016-05-29. Посетено на 2016-05-20.
 38. 38,0 38,1 „Norwich City Partners“. Norwich City FC. Архивирано од изворникот на 2015-05-19. Посетено на 25 June 2015.
 39. Lee Ryder (21 August 2015). „Newcastle United's Fabricio Coloccini wants to play in every game including the cups“. nechronicle.
 40. „Newcastle Unveil 2014/15 Away Kit“. nufc.co.uk. Посетено на 23 June 2015.
 41. „Newcastle Agree Four-Year Wonga Deal“. nufc.co.uk. Посетено на 23 June 2015.
 42. „Sunderland captain John O'Shea hoping for new arrivals at the Stadium of Light after nightmare start against Leicester“. Mail Online.
 43. „SAFC and adidas partnership extended“. Sunderland AFC. Посетено на 23 June 2015.
 44. „Sunderland announce Dafabet as new club sponsor“. Sky Sports. Посетено на 23 June 2015.
 45. „FIRST TEAM PROFILES“. saintsfc.co.uk. Архивирано од изворникот на 2016-05-23. Посетено на 2016-05-20.
 46. „adidas to return for 2015/16 season“. Southampton FC. Архивирано од изворникот на 2015-02-16. Посетено на 23 June 2015.
 47. „Veho announced as new Main Club Sponsor“. Southampton FC. Архивирано од изворникот на 2015-02-16. Посетено на 23 June 2015.
 48. „BBC Sport – Ashley Williams staying with Swansea despite rival interest“. BBC Sport.
 49. „Swansea Extend Adidas Kit Deal“. footballshirtculture.com. Посетено на 23 June 2015.
 50. „NEW SWANSEA CITY 14–15 KITS RELEASED“. Посетено на 23 June 2015.
 51. „Stoke City captain Ryan Shawcross out for at least two months as he has surgery on recurring back injury“. Mail Online.
 52. „Stoke City FC Announce New Balance Kit Deal“. Stoke City FC. Посетено на 23 June 2015.
 53. „Stoke City: bet365 put their shirts on Stoke City“. thisisstaffordshire.co.uk. Архивирано од изворникот на 2014-03-14. Посетено на 23 June 2015.
 54. „Tottenham news: Spurs 'set to name Harry Kane vice-captain' – Metro News“. Metro.
 55. „Spurs announce £50million kit deal“. Daily Mirror. Посетено на 23 June 2015.
 56. „AIA TO BECOME TOTTENHAM HOTSPUR'S NEW PRINCIPAL PARTNER“. tottenhamhotspur.com. Tottenham Hotspur FC. Посетено на 23 June 2015.
 57. „Chelsea agree whopping £300m kit deal with sportswear giants adidas“. Daily Mail. Посетено на 12 May 2014.
 58. „New shirts please! Chelsea extend Samsung sponsorship deal“. The Daily Mirror. Посетено на 15 May 2013.
 59. Победник на ФА Купот 2015-2016.
 60. Добива право да учествува во УЕФА Лига Европа 2016-2017 бидејќи победниците на Лига купот 2015-2016 и ФА купот 2015-2016 имаат обезбедено учество во европските натпреварувања преку првенството.
 61. 61,0 61,1 „Premier League Summary“. whoscored.com. Посетено на 8 August 2015.
 62. 62,0 62,1 62,2 „Barclays Premier League football scores & results“. premierleague.com. Архивирано од изворникот на 2015-09-26. Посетено на 24 August 2015.
 63. „Barclays Premier League Statistics – Top Scorers“. ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Посетено на 11 May 2015.
 64. „West Ham 3 Bournemouth 4“. BBC Sport. 22 August 2015. Посетено на 25 August 2015.
 65. „Everton 3 Chelsea 1“. BBC Sport. 12 September 2015. Посетено на 12 September 2015.
 66. „Leicester City 2 Arsenal 5“. BBC Sport. 26 September 2015. Посетено на 26 September 2015.
 67. „Manchester City 6 Newcastle 1“. BBC Sport. 3 October 2015. Посетено на 3 October 2015.
 68. „Manchester City 5 Bournemouth 1“. BBC Sport. 17 October 2015. Посетено на 17 October 2015.
 69. „Newcastle United 6–2 Norwich City“. BBC Sport. 18 October 2015. Посетено на 18 October 2015.
 70. „Bournemouth 1 Spurs 5“. BBC Sport. 25 October 2015. Посетено на 25 October 2015.
 71. „Everton 6 Sunderland 2“. BBC Sport. 1 November 2015. Посетено на 1 November 2015.
 72. „Swansea 0 Leicester 3“. BBC Sport. 5 December 2015. Посетено на 5 December 2015.
 73. „Swansea 2 Sunderland 4“. BBC Sport. 13 January 2016. Посетено на 13 January 2016.
 74. „West Ham United 3 Arsenal 3“. BBC Sport. 9 April 2016. Посетено на 9 April 2016.
 75. „Chelsea 0 Manchester City 3“. BBC Sport. 16 April 2016. Посетено на 16 April 2016.
 76. „Southampton 4 Manchester City 2“. BBC Sport. 1 May 2016. Посетено на 1 May 2016.
 77. „Arsenal 4 Aston Villa 0“. BBC Sport. 15 May 2016. Посетено на 15 May 2016.
 78. „Andre Ayew & Manuel Pellegrini win Premier League awards“. BBC Sport. 11 September 2015. Посетено на 11 September 2015.
 79. „Anthony Martial: Man Utd forward wins player of the month“. BBC Sport. 16 October 2015. Посетено на 16 October 2015.
 80. „Jamie Vardy: Leicester striker named October player of month“. BBC Sport. 10 November 2015. Посетено на 10 November 2015.
 81. „Leicester's Claudio Ranieri & Jamie Vardy win Premier League's November awards“. Sky Sports. 11 December 2015. Посетено на 11 December 2015.
 82. „Odion Ighalo: Watford striker 'honoured' by award“. BBC Sport. 15 January 2016. Посетено на 15 January 2016.
 83. „Aguero and Koeman claim Barclays awards for January“. Premier League. 4 February 2016. Архивирано од изворникот на 2016-05-27. Посетено на 4 February 2016.
 84. „Tottenham's Mauricio Pochettino and Southampton's Fraser Forster win February awards“. Sky Sport. 11 March 2016. Посетено на 11 March 2016.
 85. „kane-named-player-of-the-month-as-ranieri-scoops-manager“. Goal.com. 8 April 2016. Посетено на 8 April 2016.
 86. „Claudio Ranieri named Premier League Manager of the Month with Sergio Aguero collecting player's award“. DailyMail.com. 11 May 2016. Посетено на 11 May 2016.
 87. 87,0 87,1 „Leicester and Tottenham dominate PFA Premier League team of the year“. The Guardian. 21 April 2016. Посетено на 21 April 2016.
 88. 88,0 88,1 „Vardy wins Barclays Player of the Season award“. Premier League. 13 May 2016. Архивирано од изворникот на 2016-06-10. Посетено на 13 May 2016.
 89. Thomas, Lyall (25 April 2016). „Riyad Mahrez wins PFA Player of the Year 2015–16“. Sky Sports. Посетено на 25 April 2016.
 90. Thomas, Lyall (25 April 2016). „Dele Alli wins PFA Young Player of the Year 2015–16“. Sky Sports. Посетено на 25 April 2016.
 91. „Jamie Vardy named Football Writers' Association Footballer of the Year for 2015/16“. Sky Sports. 2 May 2016. Посетено на 2 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]