Портал:Фудбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
уреди   

ФУДБАЛ

Soccerball.png

Фудбал е игра со топка што ја играат два тима со по 11 играчи. Целта на играта е да се уфрли топката во голот на противникот. Победува тимот кој ќе постигне повеќе погодоци. Играчите смеат да играат со сите делови на телото освен со раце. Само голманот може да ја допре топката со раце, но само во пеналтикот (шестнаесетник). Натпреварот е распореден во две полувремиња од кои секое полувреме трае по 45 минути. Натпреварувачите носат маици (дресови) со бројки на грбот. Ѓоновите на копачките можат да бидат опремени со крампони или да се ребрасти. Прочитајте повеќе

уреди   

Избрана статија

AVilla1899.jpg

Двојна круна е термин во фудбалот, кој се однесува на освојувањето на првата лига и главниот куп на една нација во истата сезона. Исто така може да се употреби и за означување на две победи (дома и на гости) против истиот тим во една лигашка сезона.

Во англискиот фудбал, Двојната Круна традиционално означува освојување на првата лига (во моментов ФА Премиер Лига претходно Англиска Прва Дивизија) и ФА Купот во истата сезона. Иако и освојувањето на другите поголеми трофеи во една сезона во комбинација со Лигата се нарекуваат Двојни или Тројни Круни.

Една репрезентација не може да го освои светското првенство во фудбал и континенталниот шампионат во една година бидејќи не се работи за годишни настани, но ако една репрезентација ги држи двете титули истовремено тогаш се вели дека „освоила Двојна Круна“. Прочитајте повеќе


уреди   

Дали знаете...

уреди   

Избран стадион

Insideemirates1.jpg

Емирати (англиски: Emirates Stadium) е фудбалски стадион во Лондон. Сопственик на стадионот и тим кој што игра на него е Арсенал. Стадионот има капацитет од 60.355 седишта со што е трет по големина фудбалски стадион во Англија по Вембли и Олд Трафорд, а трет по големина стадион за универзална употреба во Лондон по Вембли и Твикенхам. Стадионот беше изграден во јули 2006, а за негова изградба беа потрошени 430 милиони фунти, но сите пари не се потрошени само за неговата изградба. Дел од буџетот беше потребен за обезбедување на локацијата. Прочитајте повеќе

уреди   

Избрана биографија

уреди   

Избрана слика

Kolkata street football.jpg
Уличен фудбал на улиците во Калкута


уреди   

Категории

уреди   

Поврзани портали

Sports and games.png
Olympic rings with transparent rims.svg
Спорт Олимписки игри
уреди   

Фудбал на останатите вики проекти...

Викивести
(англиски)
Викицитат
(англиски)
Викиризница
(англиски)
Викиизвор
(англиски)
Викикниги
(англиски)