Портал:Биографија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
уреди  

БИОГРАФИЈА

Icon

Поимот биографија (грчки bios (βίος) = живот и graphin (γράφειν) = да се пишува), е одомаќинет во речиси сите европски јазици. Означува животопис, или опис на нечиј животен пат. Истовремено, се однесува на секое литературно или филмско остварување што ги презентира најинтересните моменти од нечиј живот. Иако може да се однесува и на непостоечка, најчесто биографиите ги обработуваат деталите од животот на некоја реална и историски важна личност.

уреди  

Одбрана биографија

Портал:Биографија/Одбрана статија/2016/септември

уреди  

Одбран портрет

Портал:Биографија/Одбран портрет/2016/септември

уреди  

Дали знаете...

Џим Морисон.jpg


уреди  

Цитати на месецот

Портал:Биографија/Цитат/2016/септември

уреди  

На денешен ден, 1 септември

Родени:

1453  Гонзало Фернандез де Кордобашпански генерал
1566  Едвард Алејнанглиски актер
1588  Анри II — Принц од Конде, француски благородник
1653  Јохан Пахелбелгермански композитор
1795  Џејмс Гордон Бенетамерикански издавач на весник
1854  Енгелберт Хумпердинк — германски композитор
1856  Сергеј Виноградскируски научник
1858  Трајко Китанчев — македонски општественик, литерат, револуционер, просветен работник
1863  Александар Танев — генерал во бугарската армија
1888  Андрија Штампархрватски физичар
1896  А. Ч. Бхактиведанта Свами Прабхупада — индиски хиндуистички теолог.
1898  Димитар Талев — македонски и бугарски писател.
1899  Герман Дамовскикомунистички деец.
1906  Франц Библ — германски композитор
1920  Ричард Фарнсворт — американски глумец
1929  Ане Рамси — американска актерка
1939  Лили Томлин — американска актерка и комедијантка
1940  Гордана Михаилова Бошнакоска — македонска поетеса, писателка и есеистка.
1942  Ц. J. Шери — американски писател
1945  Харис Силајџиќ — босански политичар
1948  Љубомир Цуцуловски — македонски философ
1950  Филип Фулмеррагби-тренер
1950  Михаил Фрадков — руски политичар и поранешен Премиер на Русија
1958  Сергеј Гармаш — руски и советски актер.
1959  Кени Мајн — американски спортски новинар.
1960  Марко Млинариќ — југословенски и хрватски фудбалер.
1962  Руд Гулитхоландски фудбалер.
1970  Вана — хрватски пејач
1980  Крис Ригот — англиски фудбалер.
1983  Хозе Антонио Рејесшпански фудбалер.
1983  Кирил Терзиев — бугарски борач.
1986  Гаел Монфис — француски тенисер.
1989  Бил Каулиц — германска поп-рок ѕвезда.
1989  Том Каулиц — германска поп-рок ѕвезда.
1989  Даниел Стариџ — англиски фудбалер.
1994  Бијанка Рајан — американска пејачка.

Починале:

1159  Адријан IV — римски папа.
1557  Жак Картие — француски морепловец.
1648  Марин Мерсене — француски математичар
1687  Хенри Мор — англиски философ
1715  Луј XIV — француски крал.
1957  Денис Брајан — англиски музичар.
1970  Франсоа Шарл Моријак — француски писател.
1985  Стефан Белоф — германски тркач со коли.
1988  Луис Алварес — американски физичар и нобеловец.
1994  Борис Маленко — професионален американски борач.
1997  Золтан Цибор — унгарски фудбалер.
2003  Сер Тери Фростбритански актер.
2006  Нели Конали — жена на тексашкиот гувернер Џон Конали.
уреди  

Категории

уреди  

Известување

Доколку се одлучите да напишете некоја статија поврзана со нечија биографија, во случај да сметате дека истата не е потполна, ставете го шаблонот {{Биографија-никулец}} на крајот на текстот. Доколку постои шаблон поврзан со темата што ја пишувате, искористете го него.

уреди  

Работи што можеш да ги направиш

NaodW29-nowiki286369b71e7b327900000001

Еве неколку интересни задачи :
Список на портали | Избрани портали

Purge server cache

Шаблон:Link FA