Новинар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Новинар е лице кое професионално се бави со собирање вести (на пример, фотограф, репортер, уредник). Лице кое се бави со журнализам, новинарство.

Новинар, во светот на интернетот може да биде и лице кое води јавен дневник, на пример блог.