Хамфри Богарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хемфри Богарт)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хамфри Богарт
Роден(а)Хамфри ДеФорест Богарт
СопружникЛорен Бекол (21 мај 1945 - 14 јануари 1957) (неговата смрт) 1 син, 1 ќерка
Мајо Метот (21 август 1938 - 10 мај 1945) (разведен)
Мери Филипс (3 април 1928 - 1938) (разведен)
Хелен Менкен (20 мај 1926 - 18 ноември 1927) (разведен)

Хамфри Богарт (англ. Humphrey Bogart) е американски филмски глумец, популарен со своите улоги на гангстери и цврсти момци.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Њујорк, каде и ја започнува својата глумечка кариера.

Кариера[уреди | уреди извор]

Богарт со Лесли Хауард и Бети Дејвис во Престрашената шума, 1936 година

Првиот позначаен успех го постигнал со филмот Престрашената шума (1936), каде го портретира гангстерот Дјук Манти, улога која две години претходно ја играл и на Бродвеј. Богарт во текот на својата кариера играл во повеќе од 70 филмови, меѓу кои особено се истакнуваат:

  • Потточка во списокот

Малтешкиот сокол (1941),

Во 1951 година го добил единствениот „Оскар“ за улогата на вулгарниот рибар во Африканската кралица (1951).

Богарт бил прогласен е за најголема филмска ѕвезда во историјата според 'АФИ 100 години... 100 ѕвезди.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]