Прејди на содржината

Чукни на некоја врата

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Чукни на некоја врата“ (англиски: Knock on Any Door) — филм на режисерот Николас Реј од 1949 година, снимен по сценариото на Дениел Тарадаш и Џон Монкс Помладиот. Главните улоги ги играат: Хамфри Богарт, Џон Дерек и Џорџ Мекрид.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Адвокатот Ендрју Мортон (го игра Богарт) успеал да направи голема кариера почнувајќи од ништо. Тој го презема случајот на младито злосторник Ник Роман (го игра Дерек), делумно поради тоа што тој доаѓа од слична средина како него, а делумно и поради тоа што има нечиста совест во врска со случајот на татко му на Ник што го водел пред многу години. На Ник Роман му се суди поради убиство на полицаец...

Наводи[уреди | уреди извор]