Убиство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Убиство е секое дејство во кое еден човек убива друг човек.[1] Убиството претпоставува само свесен акт на еден човек кој резултира во смрт на друг човек, т.е. убиството вклучува и случајни дејства, дејства од негрижа или од невнимание, дури и кога извршителот немал намера да ја предизвика смртта.[2] Во правото постојат повеќе категории на убиства, вклучувајќи: убиство без умисла, убиство со умисла, оправдано убиство, убиство во самоодбрана, убиство за време на војна, еутаназија, итн. Овие видови убиства се третираат различно во правнитe системи, а некои од нив се дури и дозволени (како, еутаназијата).

Убиството во кривичното право[уреди | уреди извор]

Убиството како злосторнички чин може да се јави во повеќе видови, од случајно убиство до убиство со свесна намера. Во основа, во кривичното право се разликуваат два вида убиство, убиство со умисла и убиство без умисла, во зависност од околностите, психичката состојба на извршителот и намерата.[3]

Убиството како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Машкин го убил Кошкин“ - кус расказ на рускиот писател Данил Хармс.[4]
  • „Како го убив другарот“ - расказ на македонскиот писател Живко Чинго од 1963 година.[5]
  • „Убиство со броеви“ (Murder by Numbers) - песна на британската рок-група „Полис“ (Police) од 1983 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Homicide definition". Cornell University Law School. Архивирано од изворникот на 7 June 2014. конс. 22 April 2014.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  2. 7 Common Mistakes Regarding Autopsy Reports“, Advantage Business Media, 9 септември 2015 (посет. 21 ноември 2017 г).
  3. "Criminal Law: Criminal Homicide". M Libraries. University of Minnesota. Архивирано од изворникот на 11 September 2017. конс. 11 September 2017.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  4. Данил Хармс, Случаи.Скопје: Темплум, 2004.
  5. Живко Чинго, Пасквелија. Скопје: Култура, 1968, стр. 92-98.
  6. [ https://www.youtube.com/watch?v=SM3Dw-0cgTY&list=PL2FOBZsL-8-DLf2v-VAYCwGSwXtJmX6bP&index=11 The Police - Murder by Numbers (Remastered 2003) (пристапено на 17.5.2017)]