Хамфри Богарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хамфри Богарт
Humphrey Bogart 1945.JPG
Хемфри Богарт додека играше улога на Суспенс (радио драма). 1945 година
Роден(а)Хамфри ДеФорест Богарт
СопружникЛорен Бекол (21 мај 1945 - 14 јануари 1957) (неговата смрт) 1 син, 1 ќерка
Мајо Метот (21 август 1938 - 10 мај 1945) (разведен)
Мери Филипс (3 април 1928 - 1938) (разведен)
Хелен Менкен (20 мај 1926 - 18 ноември 1927) (разведен)

Хамфри Богарт (англ. Humphrey Bogart) е американски филмски глумец, популарен со своите улоги на гангстери и цврсти момци[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Њујорк, каде и ја започнува својата глумечка кариера[2].

Кариера[уреди | уреди извор]

Богарт со Лесли Хауард и Бети Дејвис во Престрашената шума, 1936 година

Првиот позначаен успех го постигнал со филмот Престрашената шума (1936), каде го портретира гангстерот Дјук Манти, улога која две години претходно ја играл и на Бродвеј. Богарт во текот на својата кариера играл во повеќе од 70 филмови, меѓу кои особено се истакнуваат:

Во 1951 година, Богарт го добил единствениот „Оскар“ за улогата на вулгарниот рибар во „Африканската кралица“. Тој бил прогласен за најголемата филмска ѕвезда во историјата според АФИ 100 години... 100 ѕвезди.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „AFI'S 100 Years...100 Stars: AFI's 50 Greatest American Screen Legends“. American Film Institute. Архивирано од изворникот на October 10, 2018. Посетено на March 15, 2019.
  2. „Humphrey Bogart“. Архивирано од изворникот на 2021-01-26. Посетено на 2021-02-04.
  3. Humphrey Bogart Biography

Надворешни врски[уреди | уреди извор]