Џуди Гарланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џуди Гарланд
JudyGarland.jpg
Џуди Гарланд на 16 години
Роден(а) Франсис Етел Гам
Активен 1929 - 1969
Сопруга Дејвид Роуз (1941-1945)
Винсенте Минели (1945-1952)
Сидни Луфт (1952-1965)
Марк Херон (1965-1967)
Мики Динс (1969)
Деца Лајза Минели (р.1946)
Лорна Луфт (р.1952)
Џои Луфт (р.1955)

Џуди Гарланд (родена како Франсис Ерал Гам; 10 јуни 192222 јуни 1969) била американска филмска актерка и пејачка, номинирана за оскар, најпозната по својата улога како Дороти Гејл во филмот Волшебникот од Оз. Гласот на Гарланд останува запаметен поради поседувањето на природно вибрато, способност која таа ја искористува дури и при сосема тивко пеење. Овој ефект, комбиниран со нејзиниот талент, ѝ овозможуваат на Гарланд речиси секогаш да го долови чувството на песната која ја пее, без разлика на тоа дали таа е весела, тажна или комична. Нејзината ќерка од вториот брак - Лајза Минели - е исто така успешна актерка, добитничка на оскар за улогата во Кабаре од 1972 година.

Американскиот Филмски Институт ја прогласува Џуди Гарланд за осма најголема филмска ѕвезда на сите времиња.

Надворешни[уреди | уреди извор]