АФИ 100 години... 100 ѕвезди

Од Википедија — слободната енциклопедија

Еден дел од серијата АФИ 100 години... серии, АФИ 100 години... 100 ѕвезди е список на најголемите 50 ѕвезди во Американската филмска историја. Тие беа презентирани од страна на 50 "ѕвезди на денешницата", на тој начин комплетирајќи ја бројката 100. Листата е прикажана од Американскиот филмски институт на 16 јуни 1999, во шоу водено од Ширли Темпл.

Според правилата, ѕвездите на листата мора да го имаат направено своето филмско деби пред 1950 година или да се умрени пред создавањето на листата.

Глумци[уреди | уреди извор]

 1. Хамфри Богарт
 2. Кери Грант
 3. Џејмс Стјуарт
 4. Марлон Брандо
 5. Фред Астер
 6. Хенри Фонда
 7. Кларк Гејбл
 8. Џејмс Кегни
 9. Спенсер Трејси
 10. Чарли Чаплин
 11. Гери Купер
 12. Грегори Пек
 13. Џон Вејн
 14. Лоренс Оливие
 15. Џин Кели
 16. Орсон Велс
 17. Кирк Даглас
 18. Џејмс Дин
 19. Барт Ланкастер
 20. Браќата Маркс
 21. Бастер Китон
 22. Сидни Поатје
 23. Роберт Мичам
 24. Едвард Г. Робинсон
 25. Вилијам Холден

Глумици[уреди | уреди извор]

 1. Кетрин Хепберн
 2. Бети Дејвис
 3. Одри Хепберн
 4. Ингрид Бергман
 5. Грета Гарбо
 6. Мерилин Монро
 7. Елизабет Тејлор
 8. Џуди Гарланд
 9. Марлен Дитрих
 10. Џоан Крафорд
 11. Барбара Стенвик
 12. Клодет Колбер
 13. Грејс Кели
 14. Џинџер Роџерс
 15. Ме Вест
 16. Вивиен Ли
 17. Лилиан Гиш
 18. Ширли Темпл
 19. Рита Хејворт
 20. Лорен Бекол
 21. Софија Лорен
 22. Џин Харлоу
 23. Керол Ломбард
 24. Мери Пикфорд
 25. Ава Гарднер

Надворешни врски[уреди | уреди извор]