Грета Гарбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грета Гарбо
Greta Garbo 1925 by Genthe.jpg
Грета Гарбо сликана од Арнолд Генте, 1925
Роден(а) Грета Лофиса Густафсон
18 септември 1905
Шведска Стокхолм, Шведска
Починал(а) 15 април 1990
САД Њујорк, САД
Активност 1921-1941

Грета Гарбо (18 септември 190515 април 1990) била шведска актерка од периодот на Холивудскиот нем филм, како и за време на неговата Златна Доба.

Сметана за една од најголемите и најтаинствени филмски ѕвезди што било кога се појавиле на филмскиот екран, Гарбо добива Почесен оскар во 1955 година "за нејзините незаборавни изведби"[1] и е рангирана на петтото место на листата на најголеми актерки во историјата од страна на Американскиот Филмски Институт.[2] Според Гинисовата книга на рекорди пак, Гарбо е прогласена за "најубавата жена што некогаш живеела на земјата ".[3]

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]