Прејди на содржината

Луис Б. Мајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луис Б. Мајер
Мики Руни, Џуди Гарланд и Луис Б. Мејер
Роден(а)Лазар Маер
СопружникМаргарет Шенберг (1904-1947)
Лорена Денкер (1948-1957)

Луис Барт Мајер (англиски: Louis Burt Mayer; белоруски: Луіс Барт Маер) (родено име Лазар Маер, белоруски: Лазар Маер) (4 јули 188429 октомври 1957) бил филмски продуцент,[1] најпознат по раководење и ко-основање на холивудското филмско студио Metro-Goldwyn-Mayer. Тој е често именуван како создавач на т.н. „ѕвезден систем“ во склоп на Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) во нејзините златни години. Отсекогаш познат како Луис Б. Маерр и ретко нарекуван „Л.Б.“, тој верувал во „здрава забава“ и направил разни нешта за да MGM има „повеќе ѕвезди од тие на небото“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mayer's exact birthday was never recorded. He was born on July 4, 1884 (as recorded in the 1901 Canadian census), and adopted July 4 as his birthday. He subsequently also changed his birthyear to 1885. See Scott Eyman, Lion of Hollywood (2005).