Џинџер Роџерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џинџер Роџерс 1

Џинџер Роџерс (16 јули 1911 - 25 април 1995) била американска глумица, танчерка и пејачка, широко позната по изведбата на филмови и музички филмови на RKO, партнер со Фред Астер. Таа се појавила на сцената, како и на радио и телевизија, во поголемиот дел од 20 век.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена во Независност, Мисури и порасната во Канзас Сити. Роџерс и нејзиното семејство се преселиле во Форт Ворт, Тексас, кога имала девет години. По освојувањето на натпреварот по танц во Чарлстон од 1925 година, започна со успешна кариера, таа се здобила со признание како глумица на Бродвеј театар за нејзината дебитантна етапна улога во " Лудата девојка ". Овој успех довел до договор со Paramount Pictures, кој завршил по пет филма. Роџерс ја имала својата прва успешна филмска улога како помошна глумица во "42 Стрит (1933). Во текот на 1930-тите, Роџерс направила 10 филмови со Астер, меѓу кои биле и некои од нејзините најголеми успеси, како што се "Swing Time (1936) и Top Hat (1935). По две комерцијални неуспеси со Астер, Роџерс почнала да се разградува во драматични филмови и комедии. Нејзиното дејствување било добро прифатено од критичарите и публиката, а таа станала една од најголемите глумици во 1940-тите. Со нејзината изведба во филмот "Кити Фојл" (Кити Фојл)] (1940) ја освоила наградата за најдобра глумица.

Роџерс останала успешна во текот на 1940-тите и во еден момент била најплатената глумица во Холивуд, но нејзината популарност достигнала врв до крајот на деценијата. Таа повторно се сретнала со Астер во 1949 година во комерцијално успешната "The Barkleys of Broadway". По неуспешниот период до 1950-тите, Роџерс успеала да се врати на Бродвеј во 1965 година, играјќи ја главната улога во "Hello, Dolly. Потоа следеле повеќе главни улоги на Бродвеј, заедно со нејзиното сценско режисерско деби во 1985 година на "Бродвеј во оружје". Роџерс, исто така, направила настапи на телевизиски серии во 1987 година. Во 1992 година, Роџерс била препознаена во Почесен центар на Кенеди. Починала од срцев удар во 1995 година, на 83-годишна возраст.