Фред Астер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фред Астер
Fred Astaire in Royal Wedding.jpg
Фред Астер во Кралска Свадба (1951).
Роден(а) Фредерик Остерлиц Џр.
10 мај 1899
Омаха, Небраска, САД
Починал(а) 22 јуни 1987
Лос Анџелес, Калифорнија, USA
Активност 19331981
Партнер(ка/ки/и) Филис Ливингстон Потер (1933-1954)
Робин Смит (1980-1987)

Фред Астер (10 мај 189922 јуни 1987), роден како Фредерик Остерлиц во Омаха, Небраска е американски филмски и Бродвејски сценски танчер, кореограф, пејач и актер. Неговата сценска и филмска кариера развиена во период од седумдесет и шест години го направи вечна легенда. Најчесто се поврзува со Џинџер Роџерс, со која има направено десет филмови што го имаат револуционеризирано жанрот.

Џорџ Баланшин и Рудолф Нуреев го сметаат Астер за најголем танчер на сите времиња, а воопшто се смета дека е највлијателниот танчер од аспект на филмската уметност. Американскиот Филмски Институт ќе го прогласи Астер за петта најголема ѕвезда на сите времиња.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: