Фред Астер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фред Астер
Фред Астер во Кралска Свадба (1951).
Роден(а)Фредерик Остерлиц Џр.
Активен19331981
СопружникФилис Ливингстон Потер (1933-1954)
Робин Смит (1980-1987)

Фред Астер (10 мај 189922 јуни 1987), роден како Фредерик Остерлиц[1] во Омаха, Небраска е американски филмски и Бродвејски сценски танчер, кореограф, пејач и актер. Неговата сценска и филмска кариера развиена во период од седумдесет и шест години го направи вечна легенда. Најчесто се поврзува со Џинџер Роџерс, со која има направено десет филмови што го имаат револуционеризирано жанрот.

Џорџ Баланшин и Рудолф Нуреев го сметаат Астер за најголем танчер на сите времиња[2], а воопшто се смета дека е највлијателниот танчер од аспект на филмската уметност. Американскиот филмски институт ќе го прогласи Астер за петта најголема ѕвезда на сите времиња.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Billman, Larry (1997). Fred Astaire: A Bio-bibliography. Connecticut: Greenwood Press. ISBN 0-313-29010-5.
  2. Фред АстерЕнциклопедија Британика (англиски)