Луиз Рејнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луиз Рејнер
Роден ( 1832-06-21 ) 21 јуни 1832 гУмрел 8 октомври 1924 година (1924-10-08) (стар 92)Националност Англиски

Луиз Инграм Рејнер (21 јуни 1832 - 8 октомври 1924) била британски акварел уметник.

Семејство[уреди | уреди извор]

Рејнер е родена во Метлок Бат во Дербишир. Нејзините родители Семјуел Рејнер и Ен Рејнер (родено Мансер) и двајцата биле познати уметници, а Семјуел бил примен на изложба на Кралската академија кога имал 15 години. Четири од сестрите на Луиз - Ен („Ненси“), Маргарет, Роуз и Френсис - и нејзиниот брат Ричард исто така биле уметници. Нејзината најстара сестра Ен Инграм Рејнер (Ненси) изложувала во Друштвото на сликари во водени бои и трипати на Кралската академија. Семејството живеело во Метлок Бат и Дерби до 1842 година кога се преселиле во Лондон.

Рајнер студирала сликарство од петнаесетгодишна возраст, најпрвин со нејзиниот татко, а подоцна со познати пријатели уметници од семејството како Џорџ Катермол, Едмунд Ниман, Дејвид Робертс и Френк Стоун. Нејзиното прво изложено дело, сликарство во масло со наслов „Внатрешноста на капелата Хадон“, било прикажано на Кралската академија во 1852 година, првото од серијата масла.

Акварел[уреди | уреди извор]

Луиз Рејнер - црквата Свети Марија и Свети Мајкл, улица Трампингтон, Кембриџ. Акварел, 9,5" x 13,5".

Меѓутоа, од 1860 година, нејзиниот медиум бил акварелот, кој го изложувала повеќе од 50 години преку организации, вклучувајќи ги Друштвото на дами уметници, Кралската академија, Кралското друштво за акварели и Кралското друштво на британски уметници.

Честер[уреди | уреди извор]

Иронгејт - од 1865 година (сега во музејот и уметничката галерија Дерби )

Таа живеела во Честер во округот Чешир, но многу патувала, сликајќи британски сцени, во текот на летото во 1870-тите и 1880-тите. Нејзините слики се многу детални и многу живописни населени улични сцени кои го доловуваат карактерот на „стариот свет“ на британските градови во викторијанскиот период. Нејзините слики се многу популарни денес како отпечатоци и на сложувалки . Околу 1910 година се преселила со нејзината сестра во Танбриџ Велс, а подоцна во Сент Леонардс, каде што починала на 8 октомври 1924 година, на 92-годишна возраст.

Колекции

Работата на Рајнер е претставена во збирките на уметничката галерија и музеј Расел-Котс, Музејот и уметничката галерија на Борнмаут, Дерби и музејот Гросвенор, Честер, кој поседува 23 нејзини акварели, најголеми во која било јавна колекција.

Колекции[уреди | уреди извор]

Работата на Рејнер е претставена во збирките во уметничката галерија и музеј Расел-Котс, Музејот и уметничката галерија на Бурнемут, Дерби [1] и музејот Гросвенор, Честер, кој поседува 23 нејзини акварели, најголеми во која било јавна колекција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Louise J. Rayner (1832–1924)“. Dudley Mail. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2015-12-21.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Сајмон Фенвик, „Рајнер, Семјуел (1806–1879)“, Оксфордски речник за национална биографија, Оксфорд Универзитетот Прес, 2004 пристапено на 26 јуни 2007 г.
  • Луиз Рајнер, Градскиот совет на Честер

Надворешни врски[уреди | уреди извор]