Ерих Марија Ремарк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерих Марија Ремарк
Bundesarchiv Bild 102-10867, Erich Maria Remarque.jpg
Ерих Марија Ремарк (1929)
Роден/а 22 јуни 1898(1898-06-22)
Оснабрик, Германија
Починат/а 25 септември 1970(1970-09-25) (воз. 72 г.)
Локарно, Швајцарија
Занимање романописец
Националност Германец
Значајни дела На запад ништо ново

Ерих Марија Ремарк (Erich Maria Remarque) (22 јуни 1898 - 25 септември 1970), германски писател, голем противник на војната и на нацизмот.

Во 1932 година од Германија емигрира во Швајцарија, а потоа во САД. Се прославил уште со својот прв роман „На запад ништо ново“, во кој прикажал еден период од Првата светска војна. Други негови дела се „Тројцата воени другари“, „Триумфална порта“ и „Искра на живот“.