Оснабрик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оснабрик — град во Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на приближно 80 km северно-североисточно од Дортмунд, 45 км североисточно од Минстер и 100 км западно од Хановер. Оснабрик е родното место на Ерих Марија Ремарк.

Градот е седиште на округот Оснабрик, иако самиот не е дел од него.

Знаме на Оснабрик