Холивуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знакот "Холивуд" на планината Санта Моника

Холивуд е име на градски кварт во Лос Анџелес, САД, кој е познат по концентрацијата на огромен број на филмски студија и раскошни куќи на холивудските ѕвезди. Има околу 300.000 жители.

Денес постојат повеќе активни филмски студија во Холивуд:

Холивуд како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Холивуд“ - книга на американскиот писател Чарлс Буковски.[1]
  • „Hollywood“ - песна на македонската група „Бастион“.[2]
  • „Гори, Холивуд, гори“ (Burn Hollywood Burn) - песна на американската рап-група „Паблик Енеми“ (Public Enemy) од 1990 година.[3]
  • „Holywood“ - песна на македонската група „ПМГ Кoлектив“ од 2007 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Хорхе Луис Борхес, Сеќавањето на Шекспир. Скопје: Бегемот, 2016.
  2. Bastion works & rew>>works, AG Records, PMG Recordings, Lithium Records.
  3. YouTube, public enemy - burn hollywood burn ( HQ ) (пристапено на 12.12.2017)
  4. www.pmgrecordings.com (пристапено на 3.12.2017)