Чарлс Буковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Хенри Чарлс Буковски (16 август 1920 - 9 март 1994) е поет и писател од Лос Анџелес а неговото пишување е под географско и атмосферско влијание на неговиот роден град. Напишал повеќе од 50 книги и безброј помали текстови. Неговиот стил има влијание врз современите автори и често е имитиран. Тој има богат опус од илјадници поеми, стотици кратки раскази и шест новели.

Живот[уреди | уреди извор]

Буковски е роден во Германија во 1920. Неговата мајка Катарина Фет е родена германка која го запознала неговиот татко Американец со полско потекло на крајот од Првата Светска војна и семејството се сели во САД кога Чарлс имал само 2 години. Буковски имал тешко детство бидејќи (како што и самиот вели) неговиот татко кој често бил незапослен вербално и физички го злоставувал (тој ова го опишува во неговиот роман „Блудниот син“) Откако матурира во државното средно училиште во Лос Анџелес Буковски се запишува на Градскиот колеџ на Лос Анџелес и студира уметност, новинарство и литература. На 24-годишна возраст неговата расказ „Aftermath of a Lengthy Rejection Slip“ е објавена во магазинот Story. Две години подоцна уште една расказ насловена како: „20 Tanks From Kasseldown“ е објавена во Портфолио III колекцијата. Буковски се разочарува во издавачкиот процес и се откажува од пишување речиси една декада од неговиот живот. Во овој период тој продолжува да живее во Лос Анџелес но патува низ цела Америка и работи чудни работи, живее во евтини хотели и куќи. Во раноте 50-ти Буковски се вработува како курир во Државниот сервис на САД во Лос Анџелес, но се откажува по две и пол години поминати во оваа служба. Во 1955 година е хоспитализиран поради крварење на внатрешен чир и за малку сета приказна ќе завршела фатално. Кога заминал од болница, тој започнува да пишува поезија. Во 1957 година се жени за писателката и поетеса Барбара Фрај, но се разведуваат во 1959 година. По разводот Буковски продолжува да пие и да пишува поезија. Тој се враќа во поштата во Лос Анџелес каде што работи како службеник повеќе од десет години. Во 1964 година, неговата втора жена Франсис Смит ја раѓа нивната ќерка, Марина Луиза Буковски. Буковски и Франсис живееле заедно но никогаш не стапиле легално во брак. Во 1969 на Буковски му е доделена месечна стипендија од 100 долари „за да пишува” од издавачот Џон Мартин. Буковски ја напушта работата како службеник за да се посвети на пишувањето и тоа да биде неговата единствена кариера. Тогаш има 49 години. Во едно од неговите писма пишува „Имам еден од два избора-да останам во поштата и да побудалам...или да останам тука и да си играм писател и да гладувам. Одлучив да гладувам”. Еден месец откако ја напушта поштата тој го завршува својот прв роман насловен: „Пошта”. Во 1976 година ја сретнува Линда Ли Бејџил сопственичка на ресторан за здрава храна. Две години подоцна се селат во Источен Холивуд каде Буковски го поминува остатокот од животот, се венчаат во 1985 година. Буковски умира од леукемија на 9 март 1994 година во Сан Педро, Калифорнија на 73-годишна возраст брзо откако го завршува последниот роман „Pulp”. Погребот бил направен во духот на Будистичката традиција, а на неговата спомен-плоча стои: „Don't Try“ (Не се обидувај). Според Линда Ли Буковски, овој епитаф значи: „Ако го потрошиш животот обидувајќи се, тогаш она што ќе ти остане е само обидувањето. Затоа не се обидувај, туку прави ги работите”

Творештво[уреди | уреди извор]

Буковски својата работа ја објавувал во литературни магазини во почетокот на 50-сетите, негова издавачка куќа била Black Sparrow Press кој ги објавила сите негови дела. Тој ги сакал писателите како што се: Антон Чехов, Нут Хамсун, Ернест Хемингвеј, Џон Фанте и Фјодор Достоевски. Во интервјуто од 1974 година тој вели: „Кога живееш во некој град сиот свој живот го запознаваш буквално секое ќоше, ја имаш рамката на земјата на која што лежи тој град. Имаш целосна слика каде се наоѓаш. Бидејќи сум од Л.А од секогаш сум имал географско и емотивно чувство дека тука припаѓам, имав време да го научам овој град. Не можам да се видам себе си на некое друго место” Буковски пишува навечер. Само навечер. Далеку од пеколот на денот, толпата, вревата и лудилото. „Да се пишува преку ден е како да се трча во стоковна куќа. Секој може да те види. Навечер... тогаш стануваш магионичар”. Тој темите ги наоѓа во сопственото животно искуство, во проживеаните драми од детството, младоста и времето кога лутал по Америка, додека живеел како скитник, се пијанчел и работел бесмислени работи за да преживее како и во галеријата жени што ги запознал во својот живот. Иако себе си се доживувал како срамежлив и повлечен човек на кого алкохолот му бил неопходен за да живее и создава, тој буквално до хипертрофијата ги откри своите најинтимни детали и така стекна епитет на еден од најбесрамните уметници во историјата на книжевноста. Големата животна авантура ја започнува како „блуден син” со рано заминување од дома кога односот со неговиот авторитативен татко станал неподнослив. Тргнува на тој пат како еден од редот на обележаните - пубертетските акни засекогаш му оставиле лузни на лицето. Чувството на срам и тага пред сопствениот „чуден” одраз во огледалото во него развива воајерска црта во однос на луѓето а посебно во однос на жените. Тогаш можеби се уште не бил свесен дека во себе носи обележаност на духот, обележаност со огромен талент. По соочувањето со татка си, со бедата во животот, Буковски конечно се соочува и со жените: „Од секогаш познавав само таблетоманки, алкохоличарки, курви, луди жени. Откако ќе замине една доаѓаше друга, втората полоша од првата и додека се обидува да те спаси од онаа првата, се подготвува да те уништи”. Единствена љубов во тие денови му била Џејн, 10 години постара од него...со неа до бесвест се опивал, ја тепал, се смеел, водел љубов. Нејзината прерана смрт не била само жесток удар туку и задоцнето растење. Буковски тогаш имал сасмо 35 години. Некои од неговите најубави љубовни стихови и се посветени на таа „дама и пол”. Колку и да бил неговиот свет чуден, потресен, шокантен, би останал на ниво на обичен исповед да не е талентот на Буковски во се да види нешто комично. Тој пишува поради егзестенцијална нужност, за да ја преживее светлоста на секој нов ден, за да во денот кој ги прати цикличните промени на телото, ноќта да даде смисол и да создаде исполнет човек. За разлика ос романите, во кои и самиот вели дека најголемиот дел од искуствата ги доживеал, во расказите Буковски е загледан во светот на фантазијата. Тематски табуа за него не постојат, тој е способен во се да види предизвик на создавање.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Flower, Fist and Bestial Wail (1960)
 • Longshot Pomes for Broke Players (1962)
 • Run with the Hunted (1962)
 • It Catches My Heart in Its Hand (1963)
 • Grip the walls (1964)
 • Cold Dogs in the Courtyard (1965)
 • Confessions of a Man Insane Enough to Live with Beasts (1965)
 • Crucifix in a Deathhand (1965)
 • All the Assholes in the World and Mine (1966)
 • The Genius of the Crowd (1966)
 • Night's work (1966)
 • The Most Beautiful Woman in Town and other stories (1967)
 • At Terror Street and Agony Way (1968)
 • Poems Written Before Jumping out of an 8 Story Window (1968)
 • A Bukowski Sampler (1969)
 • Days Run Away Like Wild Horses Over the Hills (1969)
 • If we take (1969)
 • Notes of a Dirty Old Man (1969)
 • Another Academy (1970)
 • Fire Station (1970)
 • Post Office (1971) ISBN 0-87685-087-5
 • Erections, Ejaculations, Exhibitions and General Tales of Ordinary Madness (1972)
 • Me and your sometimes love poems (1972)
 • Mockingbird, Wish Me Luck (1972)
 • South of No North (1973)
 • Burning in Water Drowning in Flame: Selected Poems 1955-1973 (1974)
 • 55 beds in the same direction (1974)
 • Factotum (1975)
 • The Last Poem & Tough Company (1976)
 • Scarlet (1976)
 • Art (1977)
 • Love is a Dog from Hell (1977)
 • Legs, Hips and Behind (1978)
 • Women (1978)
 • You Kissed Lilly (1978)
 • A Love Poem (1979)
 • Play the Piano Drunk Like a Percussion Instrument Until the Fingers Begin to Bleed a Bit (1979)
 • Shakespeare Never Did This (1979)
 • Dangling in the Tournefortia (1981)
 • Ham On Rye (1982)
 • Horsemeat (1982)
 • The Last Generation (1982)
 • Bring Me Your Love (illustrated by Robert Crumb) (1983) ISBN 0-87685-606-7
 • The Bukowski/Purdy Letters (1983)
 • Hot Water Music (1983)
 • Sparks (1983)
 • Going Modern (1984)
 • Horses Don't Bet on People and Neither Do I (1984)
 • One For The Old Boy (1984)
 • There's No Business (illustrated by Robert Crumb) (1984)
 • War All the Time: Poems 1981-1984 (1984)
 • Alone In A Time Of Armies (1985)
 • The Day it Snowed in L.A. (1986)
 • Gold In Your Eye (1986)
 • Relentless As The Tarantula (1986)
 • The Wedding (1986)
 • You Get So Alone at Times It Just Makes Sense (1986)
 • Luck (1987)
 • The Movie "Barfly" (1987)
 • Beauti-Ful (1988)
 • The Movie Critics (1988)
 • Roominghouse Madrigals: Early Selected Poems 1946-1966 (1988)
 • Hollywood (1989)
 • If You Let Them Kill You They Will (1989)
 • Red (1989)
 • We Ain't Got No Money Honey (1989)
 • Darkness & Ice (1990)
 • Not Quite Bernadette (1990)
 • Septuagenarian Stew: Stories and Poems (1990)
 • This (1990)
 • In The Morning And At Night (1991)
 • In The Shadow Of The Rose (1991)
 • People Poems (1991)
 • Last Night of the Earth Poems (1992)
 • Now (1992)
 • Three Poems (1992)
 • Between The Earthquake (1993)
 • Run with the Hunted: A Charles Bukowski Reader (1993)
 • Screams from the Balcony: Selected Letters 1960-1970 (1993)
 • Those Marvelous Lunches (1993)
 • Pulp (1994)
 • Confession Of A Coward (1995)
 • Heat Wave (1995)
 • Living on Luck: Selected Letters 1960s-1970s, Volume 2 (1995)
 • Shakespeare Never Did This (augmented edition) (1995)
 • Betting on the Muse: Poems & Stories (1996)
 • The Laughing Heart (1996)
 • Bone Palace Ballet (1997)
 • A New War (1997)
 • The Captain Is Out to Lunch and the Sailors Have Taken Over the Ship (1998)
 • To Lean Back Into It (1998)
 • Reach for the Sun: Selected Letters 1978-1994, Volume 3 (1999)
 • The Singer (1999)
 • What Matters Most Is How Well You Walk Through the Fire (1999)
 • Open All Night (2000)
 • Popcorn In The Dark (2000)
 • Beerspit Night and Cursing: The Correspondence of Charles Bukowski and Sheri Martinelli 1960-1967 (2001)
 • The night torn mad with footsteps (2001)
 • Pink Silks (2001)
 • The Simple Truth (2002)
 • Sifting Through The Madness for the Word, The Line, The Way: New Poems (2003) ISBN 0-06-056823-2
 • as Buddha smiles (2004)
 • The Flash of Lightning Behind the Mountain: New Poems (2004) ISBN 0-06-057701-0
 • Slouching Toward Nirvana (2005)
 • Come On In!: New Poems (2006)
 • The People Look Like Flowers At Last: New Poems (due out April 1st, 2007)
 • [edit]
 • Criticism and Biographies
 • Hugh Fox - Charles Bukowski A Critical and Bibliographical Study - 1969
 • Jory Sherman - Bukowski: Friendship, Fame & Bestial Myth - 1981
 • Neeli Cherkowski - Bukowski - A Life - 1991
 • Russell Harrison - Against The American Dream - 1994
 • Amber O'Neil - Blowing My Hero - 1995
 • Gerald Locklin - Charles Bukowski: A Sure Bet - 1996
 • Steve Richmond - Spinning Off Bukowski - 1996
 • A.D. Winans - The Charles Bukowski/Second Coming Years - 1996
 • Gay Brewer - Charles Bukowski, Twayne's United States Authors Series - 1997
 • Jim Christy - The Buk Book - 1997
 • John Thomas - Bukowski In The Bathtub - 1997
 • Ann Menebroker - Surviving Bukowski - 1998
 • Carlos Polimeni - Bukowski For Beginners - 1998
 • Howard Sounes - Charles Bukowski. Locked in the Arms of a Crazy Life - 1998
 • Jean-Francois Duval - Bukowski and The Beats - 2000
 • Gundolf S. Freyermuth - That's it. - 2000
 • Daniel Weizmann (editor) - Drinking with Bukowski - Recollections of the Poet Laureate of Skid Row - 2000
 • Aubrey Malone - the hunchback of east Hollywood - 2003
 • Jon Edgar Webb Jr. - Jon, Lou, Bukowski and Me - 2003
 • Ben Pleasants - Visceral Bukowski - 2004
 • Michael Gray Baughan - Charles Bukowski - 2004
 • Enrico Francheschini - I'm Bukowski, and then? - 2005
 • Barry Miles - Charles Bukowski - 2005
 • Tom Russell - Tough Company - 2005 .
 • David Charlson - Charles Bukowski: Autobiographer, Gender Critic, Iconoclast - 2005
 • Linda King - Loving and Hating Charles Bukowski - 2006