Полов однос

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Секс)
Прејди на: содржини, барај
„Мисионерската поза“ насликана од Едуард-Анри Аврил

Полов однос, полово општење или секс (од лат. sexus, „пол“) означува чин помеѓу две или повеќе личности или животни (од различен или од ист пол) при што доаѓа до стимулација на половиот орган на барем еден учесник. Оваа широка дефиниција за половиот однос ги опфаќа вагинално-пенилниот, оралниот и аналниот секс, како и взаемна мастурбација. Секс во најширока смисла би било вагинално-пенилен однос при кој доаѓа до оплодување и размножување.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]